za
kpmg

O Bitcoinie w raporcie KPMG

2015-01-20
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

Należąca do tzw. Wielkiej Czwórki firm audytorsko-doradczych, KPMG, opublikowała właśnie raport zatytyłowany “Zmieniający się świat pieniądza” w którym bardzo dużo uwagi poświęca walutom cyfrowym, w tym także bitcoinowi, określając go zarówno jako zagrożenie jak i szansę dla współczesnego sektora bankowego.

 

Raport KPMG skupia się na elementach, które, jeśli zignorowane, mogą w dużym stopniu zagrozić obecnemu sektorowi bankowemu. Wyróżnia w tym miejscu trzy fundamenty tradycyjnej bankowości: pożyczanie, depozyty i płatności – w każdym z nich wskazując na podstawowe zagrożenia, wyzwania, ale także szanse dla banków.

 

W przypadku pożyczek oraz depozytów, raport wskazuje m.in. na potencjał innowacyjny technologii peer-to-peer. Jeśli chodzi o rynek płatności, największa uwaga została poświęcona kryptowalutom, w tym Bitcoinowi.

 

Młoda wciąż technologia walut cyfrowych została przyrównana do innych, stosunkowo niedawno jeszcze mało znanych, a dziś powszechnych, technologii – w tym technologii Internetu, a także książek elektronicznych. Według twórców dokumentu, otwarta architektura nowych technologii płatności, daje im podobną szansę rozwoju i zaistnienia w masowej świadomości odbiorców. Sam Bitcoin określany jest w dokumencie mianem „Internetu pieniądza.”

 

Bitcoin oraz rozwijająca się dynamicznie wokół niego ekonomia skupiona wokół łańcucha bloków, wywierają największy wpływ na świat bankowości.” – możemy między innymi odczytać w raporcie KPMG.

 

Opisując zalety oraz potencjał kryptowalut, raport nie omija także elementów, które w obecnej postaci powstrzymują dynamiczny rozwój tej technologii:

 

Jedna z największych łamigłówek w zmieniającym się świecie pieniądza kryje się w potencjale walut cyfrowych. Powinny one funkcjonować jako medium wymiany, środek przechowywania wartości i jednostka rozliczeniowa. Jako medium wymiany Bitcoin jest ograniczany przez fakt, że zbyt mało punktów sprzedaży akceptuje go jako płatność. Jednakże wartość ta wzrasta. W USA, renomowane firmy takie jak Dell, Expedia czy Overstock akceptują już Bitcoina.

 

Nie jest on jeszcze pewnym środkiem przechowywania wartości, jego cena w odniesieniu do walut narodowych może wahać się nawet o 20% w ciągu dnia lub wyjątkowych przypadkach więcej.”

 

Świat pieniądza jednak stale się zmienia, a waluty i portfele cyfrowe są nieodłączną częścią obecnych zmian, na rynek zaś wkraczają nowi gracze, wsparci nową technologią, Jak podkreślają twórcy raportu, stawką już teraz są miliony funtów pochodzących z opłat za korzystanie z kart płatniczych, które Bitcoin eliminuje.

 

Banki, jak podkreśla się w dokumencie, dysponujące przestarzałymi systemami, a także obarczone dodatkowymi procedurami i kosztami związanymi z odgórnymi, narzucanymi im regulacjami, mogą mieć problem z szybkim dostosowaniem się do zachodzących zmian.

 

Jak czytamy dalej, jeśli tego rodzaju tendencja utrzyma się, największe banki do 2020 roku mogą w ten sposób utracić około 10% udziałów w obecnym rynku:

 

Byłoby to bolesne jednak nie terminalne dla każdego z głównych banków. Jednakże, istnieją wyraźne przesłanki, iż tempo zmian oraz dynamika rozwoju konkurencji może ulec zwiększeniu. Jeśli aktualna prognoza 10% zamieni się w 20, 30 lub nawet 40%, będziemy mówić o zupełnie innej rzeczywistości.

 

Jak mówi Jon Matonis, założyciel dyrektor Fundacji Bitcoin, na którego wypowiedź powołują się twórcy raportu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby banki same czerpały również korzyści z technologii peer-to-peer oraz kryptowalut:

 

Istnieje wiele możliwości dla banków, które mogłyby stać się giełdami wymiany Bitcoin lub też tworzyć zaufane e-portfele. Nie ma powodu dla którego miałoby być to zarządzane przez nastolatków w ich piwnicach. Nie ma tu jeszcze historii zaufania i jest to w tym miejscu niewątpliwa przewaga banków.

 

W opinii KPMG, banki mogłyby też z powodzeniem działać jako operatorzy przetwarzający płatności bitcoin dla biznesu, a także oferując usługi depozytowe (tzw. escrow), pośrednicząc w transakcjach, które tego rodzaju usług wymagają.

 

Raport podkreśla jednak, iż w tego rodzaju analizach nie powinniśmy lekceważyć wieloletniego doświadczenia, a także olbrzymiego potencjału jakim dysponuje sektor bankowy, zarówno ekonomicznego jaki i intelektualnego:

 

Pomimo iż kuszące jest postrzeganie aktualnych pretendentów, jako niosących ogromne zagrożenie dla banków o ustalonej już pozycji rynkowej, należy pamiętać że owe instytucje przetrwały już wiele poprzednich, podobnego rodzaju zakłóceń. Są one pełne sprytnych osób i, w przeciwieństwie do mniejszych graczy, mogą pochwalić się głębokimi portfelami . Przy inteligentnym zarządzaniu, nie jest poza zasięgiem banków wypracowanie nowego rodzaju usług albo w istocie wykupienie pretendujących biznesów, zabezpieczając sobie w ten sposób udział w rynku na następną dekadę lub dłużej.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności