za
New-York-State-Tax-Agency

Nowy Jork – Zakup bitcoinów nie podlega opodatkowaniu

1,5% dla maluszka

 

Departament Stanu Nowy Jork ds. Opodatkowania i Finansów wydał oświadczenie odnoszące się do kwestii opodatkowania transakcji z wykorzystaniem walut cyfrowych, w tym oczywiście bitcoina. Kryptowaluty klasyfikuje w nim jako dobro niematerialne zaś transakcje z ich udziałem jako transakcje barterowe. Oznacza to między innymi, że fakt nabycia tego rodzaju walut na terenie stanu Nowy Jork nie będzie objęty opodatkowaniem.

 

Według dyrektywy podatkowej departamentu datowanej na 5 grudnia, transakcje z udziałem walut cyfrowych mają być traktowane jako barter (wymiana bezgotówkowa – towar lub usługa za towar lub usługę), dlatego osoba nabywająca w ten sposób kryptowalutę nie zapłaci od tego rodzaju transakcji żadnego podatku. Jednakże, osoba dokonująca sprzedaży waluty cyfrowej nadal podlegać będzie pod przepisy dotyczące opodatkowania od uzyskanego dochodu. Dodatkowo jeśli podczas transakcji, osoba taka wymieniła kryptowalutę na innego rodzaju dobro materialne lub usługę będące podmiotem opodatkowania z tytułu sprzedaży (podatku obrotowego – stanowiącego niekiedy alternatywę dla podatku od wartości dodanej – VAT), to po jej stronie spoczywać będzie obowiązek zapłacenia tegoż to podatku. W takim przypadku, to po stronie osoby dokonującej sprzedaży dobra materialnego lub usługi leżeć będzie obowiązek udokumentowania sprzedaży (za pomocą np. rachunku lub faktury) oraz doliczenia do wartości sprzedaży odpowiedniej sumy tegoż podatku.

 

W przypadku wymiany dobra niematerialnego na inne dobro niematerialne – przykładowo transakcji w wyniku której wymieniane są różne rodzaju kryptowaluty lub też zakupu chociażby oprogramowania komputerowego za walutę cyfrową, transakcje tego typu nie będą podmiotem opodatkowania według przepisów dla podatku obrotowego.

 

Oświadczenie nowojorskiego departamentu podatkowego odnosi się do, wystosowanej kilka miesięcy temu, wstępnej interpretacji amerykańskiego Urzędu Skarbowego (Internal Revenue Service – IRS), w którym to klasyfikuje on waluty cyfrowe także jako dobro, a nie jako walutę.

 

Według Marco Santoriniego, radcy prawnego ds. polityki globalnej w Blockchain.info oraz adwokata zatrudnionego w kancelarii Pillsbury Winthrop Shaw Pittman, często reprezentującego młode firmy z sektora technologicznego:

 

Jednym z największych systemowych zagrożeń dla adopcji walut cyfrowych było ciągłe ryzyko objęcia transakcji związanych z ich nabywaniem przepisami podatku obrotowego

 

To z kolei może doprowadzić do faktu podwójnego opodatkowania – po raz pierwszy w momencie nabycia waluty cyfrowej i po raz drugi kiedy wykorzystywana jest ona w celu nabycia towarów lub usług. Ostatnie oświadczenie nowojorskiego departamentu podatkowego w dużym stopniu eliminuje te obawy.

 

Marco Santorini:

 

Niniejsza dyrektywa jest pierwszą oficjalną deklaracją w tej sprawie, i do tego bardzo pozytywną. Dyrektywa ta może bowiem służyć jako wzór dla innych jurysdykcji na całym świecie, zatem nie sposób przecenić jej wagi.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności