za
bitcoincore2

Nowa wersja Bitcoin Core – 0.11.2

2015-11-16
Techniczne
1,5% dla maluszka

Pojawiła się kolejna wersja kilenta Bitcoin Core a wraz z nią kilka znaczących zmian.

 

 

Pojawiła się kolejna wersja kilenta Bitcoin Core a wraz z nią kilka znaczących zmian.

 

Nowa wersja wprowadza kolejny soft-fork wprowadzając w życi BIP65. Soft-fork dotyczy wprowadzenia nowego typu transakcji (nowy kod OP), które mają czasowo zablokowane wyjścia: OP_CHECKLOCKTIMEVERIFY. Transakcje takie pomimo, że zatwierdzone, nie pozwalają na wydanie środków na wyjściach aż upłynie pewien czas (przez znacznik czasowy) lub konkretny numer bloku. Do tej pory można było tylko blokować zatwierdzenie transakcji aż upłynie data/czas lub numer bloku: OP_NOP2.

 

Poodbne musiały „wisieć” w buforze transakcji niezatwierdzonych w pamięci węzłów. Po wejściu w życie poprawki operatora NOP2 nie będzie można używać – zastępuje go CHECKLOCKTIMEVERIFY.

 

Przykładowa transakcja wykorzystująca nowy mechanizm:

 

Alicja i Bolek mają otrzymać pewną kwotę BTC. Do wydania z niej środków potrzebna jest zgoda zarówno Alicji jak i Bolka (multisign).Aby zabezpieczyć się przed sytuacją, że w momencie gdy zechcą wydać te środki jedno z nich będzie nieosiągalne (np. w wyniku wypadku), transakcja budowana jest jako „multisig 2 z 3” (do wydania środków potrzebne są dwa z trzech zawartych podpisów) z udziałem notariusza – Cześka. Transakcja ta ma dwie możliwości wydania: w dowolnym momencie przez podpisy Alicji i Bolka, oraz po upływie trzech miesięcy przez podpis Cześka i Alicji lub Cześka i Bolka. Przez trzy miesiące podpis Cześka nie może być wykorzystany. Alicja i Bolek muszą tylko pamiętać, aby wspólnie wydać środki przed upływem tego czasu.

 

W podobny sposób można zabezpieczyć dowolne transakcje używając transakcji P2SH (hasz skryptu) zamiast P2KH (hasz klucza). Skrypt wypłaty musi wtedy zawierać adres docelowy „zwykły” (właściciel tego adresu może wydać środki w dowolnym momencie) oraz adres „awaryjny” który staje się aktywny po upływie określonego czasu.

 

Wprowadzenie BIP65 głosowane jest przez górników przez ustawienie wersji bloku na „4” (obecnie jest 3). Jeżeli ponad 951 z ostatnich 1001 bloków będzie miało nowy numer wersji poprawka wejdzie w życie i będzie można używać nowego typu transakcji. Samo usprawnienie, to tysiące nowych możliwości i zastosowań znacząco wpływające na użyteczność Bitcoina.

 

Nowa wersja Core wprowadza również przygotowania do wprowadzenia w życie BIP113. BIP113 niesie za sobą zmianę sposobu obliczania czasu blokowania transakcji, który jest obecnie obliczany ze średniego znacznika czasu ostatnich 11 bloków. Może to spowodować opóźnienie w zatwierdzaniu takich transakcji o godzinę w stosunku do poprzednio używanej metody.

 

Zmiana ta jest wprowadzana aby ujednolicić obliczenia znaczników czasu związane z BIP65 (CHECKLOCKTIMEVERIFY), BIP68 (sequence numbers) oraz BIP112 (CHECKSEQUENCEVERIFY).

 

Zmiana ta dotyczy tylko obliczeń wykonywanych przez węzeł i dotyczą kolejności przyjmowania transakcji do bloku, nie ma ona wpływu na bloki zatwierdzane „po staremu” – akceptowane będą bloki zawierające oba sposoby.

 

Wprowadzono też poprawkę dla użytkowników, którzy mieli problemy z koniecznością reindeksowania całego łańcucha bloków (w wyniku uszkodzenia bazy niewydanych wyjść – UTXO) np. po awarii systemu (brak zasilania, reset czy BSOD). W chwili obecnej cały proces powinien przebiegać o wiele sprawniej.

 

Nowa wersja wprowadza jeszcze kilkanaście pomniejszych poprawek/zmian.

 

Zalecane jest uaktualnienie obecnie posiadanej wersji Bitcoin Core do wersji 0.11.12.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności