bitcoin-upgrade

Nowa wersja Bitcoin Core – 0.10.0

Techniczne

 

Wczoraj, światło dzienne ujrzała nowa, kolejna już wersja Bitcoin Core – 0.10.0. Niesie ona ze sobą zestaw nowych funkcjonalności oraz poprawki dotychczasowych błędów.

 

Nową wersję Bitcoin Core można pobrać pod adresem: https://bitcoin.org/bin/0.10.0/

 

Jak dokonać upgrade’u? Przede wszystkim zamykamy starą wersję klienta – upewniamy się, że jest ona w pełni dezaktywowana – w przypadku starszych wersji może potrwać to nawet do kilku minut. Jeśli operujemy na systemie operacyjnym Windows, uruchamiamy pobrany instalator i krok po kroku, przeprowadzamy instalację według wskazówek. W przypadku Maca, korzystamy z polecenia /Applications/Bitcoin-Qt, zaś w przypadku Linuxa: bitcoind/bitcoin-qt

 

Uwaga! Ponieważ wersja 0.10.0 wykorzystuje synchronizację skupiającą się w pierwszej kolejności na nagłówkach, a także równoległe pobieranie bloków – pliki bloków, a także bazy danych nie będą wstecznie kompatybilne ze starszymi wersjami Bitcoin Core czy innego rodzaju oprogramowaniem.

 

Co nowego w wersji 0.10.0?

 

  • szybsza synchronizacja dzięki pobraniu w pierwszej kolejności nagłówków, a następnie w sposób równoległy (z dostępnych węzłów) samych bloków – zamiast, jak to było do tej pory, kolejno jednego bloku po drugim. Według zapewnień developerów, obecnie, początkowa pełna synchronizacja (na dobrym sprzęcie i szybkim połączeniu internetowym) może zająć jedyne 3 godziny. To kolosalna poprawa, biorąc pod uwagę, że dotychczas ten sam proces bez problemu mógł zająć nawet 3 doby.

 

  • zmiany w sposobie naliczania minimalnej wymaganej opłaty (fee) za transakcję, uzależnionej teraz od ilości oczekujących do zatwierdzenia transakcji – wzrastającej wraz z większą ich ilością.

 

  • zmiana biblioteki odpowiedzialnej za autoryzację transakcji – z dotychczasowej OpenSSL na libsecp256k1, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa podpisywania transakcji.

 

  • zmiana sposobu podawania adresów IP dostępu RPC

 

  • umożliwienie dostępu do części danych z łańcucha bez autoryzacji, dzięki wykorzystaniu mechanizmu REST

 

  • możliwość dodawania do portfela adresów typu „watch-only” – dzięki którym będziemy w stanie sprawdzić ich stan, a także śledzić zrealizowane za ich pomocą transakcje, bez konieczności wykorzystywania odpowiadających im kluczy prywatnych.

 

  • wdrażanie biblioteki konsensusu

 

  • bitcoin-tx

 

  • nowy standard bloków – v3

 

  • BIP 66

 

Z pełną listą zmian w wersji 0.10.0 możecie zapoznać się na: https://bitcoin.org/en/release/v0.10.0

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
0.10.0 bitcoin core Bitcoin-Qt klient Nowa update wersja

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.