za

Nowa inicjatywa – zaadoptuj węzeł

Konferencja Kryptoraport

W ostatnich dniach utworzona została nowa organizacja non-profit mająca na celu zachęcenie użytkowników Bitcoin do ‘zaadoptowania węzła’. Węzły sieci Bitcoin przechowują kopię łańcucha bloków, będącego swojego rodzaju księgą przechowującą historię wszystkich transakcji dokonanych w sieci od momentu jej powstania.

 

Węzły służą także weryfikacji i przekazywania transakcji wewnątrz sieci.

 

Pragnąc utrzymać i zabezpieczyć rozproszoną sieć Bitcoin potrzebujemy ‘rozsądnej’ liczby ‘pełnych’ węzłów, czyli takich w których maszyna, na której funkcjonuje klient bitcoin posiada zainstalowany kompletny łańcuch bloków.

 

Jednakże, łączna ilość pełnych węzłów zmniejszyła się w ostatnich miesiącach, a zachęcanie do pobierania coraz masywniejszego pakietu (obecnie to już prawie 19 GB danych) historii transakcji okazuje się być coraz trudniejsze.

 

Enter Fullnode to projekt, który powstał z myślą o bitcoinowcach, którzy chcieliby zmierzyć się z tym narastającym dylematem.

 

Pomysłodawca i twórca nowej inicjatywy Or Weinberger wyjaśnia jak wpadł na pomysł rozwiązania problemu: „Pomyślałem, że byłoby fajnie gdyby ludzie, którzy chcą wesprzeć sieć Bitcoin, ale nie wiedzą jak to zrobić, mogli po prostu wysłać odpowiednią ilość BTC na adres w zamian otrzymując pełną konfigurację węzła.”

 

Ilość węzłów utrzymuje się w okolicach 8 tysięcy, pomimo powracających obaw związanych ze stagnacją w wielkości zasobów. Jest to pośrednio związane z faktem, że pobranie pełnej bazy bloków jest zwyczajnie nieporęczne i uciążliwe, a w przeciwieństwie do kopania bitcoinów, nie ma za to żadnej finansowej gratyfikacji.

 

Fullnode oferuje łatwy w obsłudze sposób udostępniania cennych zasobów dyskowych na potrzeby sieci bez drenowania przy tym pasma internetowego czy też powierzchni dysku twardego dobroczyńcy.

 

Każde 10 dolarów zasila pojedynczy węzeł przez miesiąc. Z perspektywy ofiarodawcy proces konfiguracji węzła nie wymaga prawie żadnego wysiłku. Już po kilku minutach od wysłania bitcoinów na konto Fullnode (za pośrednictwem portfela Coinbase) system automatycznie stworzy i uruchomi w pełni funkcjonalny węzeł.

 

Projekt ma na celu integrację szerszego zbioru usługodawców, wpływając tym samym na lepszą dystrybucję geograficzną zasobów. Węzły rozsyłają po sieci informacje dotyczące aktualnych transakcji zanim jeszcze zostaną one potwierdzone przez górników. Trudno jest powiedzieć jaka dokładnie ilość zasobów jest pożądana, jednak posiadanie ich zróżnicowanego zbioru zwiększa bezpieczeństwo sieci. Nadmiar w tym przypadku zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo tzw. double-spending’u czyli próby podwójnego wydania posiadanych przez siebie zasobów bitcoin.

 

Obecnie prawie 38% wszystkich węzłów Bitcoin znajduje się w Stanach Zjednoczonych – łącznie około 3000 jednostek). W pierwszej trójce znajdują się także Niemcy i Wielka Brytania jednak już ich udział w łącznej liczbie zasobów jest znacznie skromniejszy – to odpowiednio 7% i 5%. Polska w rankingu tym plasuje się na dobrym, dwunastym miejscu, dysponując liczbą 110 węzłów.

 

O tym jak poważnie w niektórych sferach podchodzi się do tego zagadnienia niech świadczą szykowane podobno plany współpracy na tym polu z amerykańską firmą Deep Space Industries, mającej na celu komercyjne wykorzystywanie kosmicznych zasobów, pochodzących m.in. z operacji górniczych prowadzonych na asteroidach. Stworzone w wyniku kooperacji satelity, nazywane ‘Bitsats’, miałyby działać jako swego rodzaju kopia zapasowa na wypadek klęski lądowej na szeroką skalę.

 

Na podstawie:

http://www.coindesk.com/adopt-node-project-aims-bolster-bitcoin-network-security/

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności