Nouriel Roubini: Bitcoin nie będzie cyfrowym złotem, a CBDC zabiją kryptowaluty

2021-05-11 Bitcoin Kryptowaluty

Amerykański ekonomista i krytyk kryptowalut, Nouriel Roubini, powiedział, że bitcoin nigdy nie osiągnie statusu „cyfrowego złota”, mimo że coraz więcej […]

Amerykański ekonomista i krytyk kryptowalut, Nouriel Roubini, powiedział, że bitcoin nigdy nie osiągnie statusu „cyfrowego złota”, mimo że coraz więcej instytucji gromadzi go jako magazyn wartości.

W rozmowie z Kitco News, Roubini stwierdził, że bitcoin nie ma użyteczności i brakuje mu takich przypadków użycia jak złoto. Co więcej jego zmienność eliminuje możliwość wykorzystania go jako magazynu wartości.

Zdaniem Nouriela, złoto z biegiem czasu udowodniło swoją stabilność w sytuacjach wysokiej inflacji i kryzysu finansowego. Według Roubiniego:

Bitcoin nie ma żadnej wartości. Nie ma żadnych użytkowników, nie jest nawet środkiem płatniczym, nie jest stabilnym magazynem wartości. Nie ma użyteczności. Nikt nie nosi biżuterii z bitcoinów; to tandetne, a zatem jak w ogóle można go wycenić? Jaka jest jego fundamentalna wartość? Dla każdego innego aktywa, masz zestaw ekonomicznych podstaw, które mogą go uzasadnić. Więc pomysł, że Bitcoin jest cyfrowym złotem, moim zdaniem, nie ma sensu. A przy okazji, kiedy tylko pojawia się ryzyko epizodów, Bitcoin spada bardziej niż inne ryzykowne aktywa.

Roubini wróży pęknięcie bańki

Roubini utrzymuje, że bitcoin i kryptowaluty są bańką, która wkrótce pęknie. Według niego, pomimo posiadania kapitalizacji rynkowej powyżej 2 bilionów dolarów, krypto nie będzie miało wpływu na sektor finansowy. Dodał, że jeśli bańka pęknie, dotknie to głównie inwestorów indywidualnych.

Dodatkowo Roubini wymienił kilka innych czynników, które spowodują upadek sektora kryptowalut. Wśród nich znalazła się m.in. korekta giełdowa. Według ekonomisty, sektor ten doświadczy wyprzedaży głównie z powodu regulacji. Nie będzie to jednak szybki proces, a będzie odbywał się stopniowo.

Roubini w przeszłości określił aktywa cyfrowe jako schemat Ponziego. Teraz dodał, że pojawienie się cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) spowoduje upadek kryptowalut. Roubini zauważa, że CBDC będą lepsze od kryptowalut i będą miały szersze zastosowanie nawet w sektorze prywatnym.

Z kolei dyrektor generalny Microstrategy, Michael Saylor, powiedział w przeszłości, że bitcoin jest doskonałym magazynem wartości. Według niego w najbliższych latach nie będzie on stanowił bezpośredniego zagrożenia. MicroStrategy była pionierem wśród inwestorów instytucjonalnych w sektorze walut cyfrowych.

Tagi
bitcoin btc cbdc cyfrowe złoto Nouriel Roubini

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.