za
RPP stopy procentowe

NIK vs. RPP: cel inflacyjny jest błędnie sformułowany

2020-06-16
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Cel inflacyjny jest tak sformułowany, aby wykazać, że jest on realizowany nawet wtedy,  gdy występują przejściowe skoki inflacji – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w analizie wykonania budżetu Polski i założeń polityki pieniężnej w 2019 r.

NIK: cel inflacyjny jest źle formułowany

“Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, cel inflacyjny został tak sformułowany, aby możliwe było wykazanie, że jest on realizowany, nawet gdy przejściowo inflacja kształtuje się poza ustalonym przedziałem odchyleń od celu. Rada Polityki Pieniężnej założyła, że odnosząc się do średniookresowej perspektywy realizacji celu będzie budować wiarygodność Narodowego Banku Polskiego”

– napisał NIK.

NIK krytykuje RPP, że ta nie zdefiniowała użytego pojęcia średniego okresu, do którego odniosła cel inflacyjny, uznając, że jest to niepożądane.

“Długość opóźnień, jakie występują od podjęcia decyzji dotyczącej stóp procentowych do zaobserwowania jej najsilniejszego wpływu na wielkości realne oraz inflację, wynosi kilka kwartałów i może zmieniać się w czasie. Ponadto występowanie nieprzewidywalnych wstrząsów makroekonomicznych skutkuje znaczną niepewnością dotyczącą prognoz wskaźników gospodarczych, w tym inflacji. Stąd oczekiwany horyzont osiągnięcia celu inflacyjnego jest niepewny ex ante”

– pisze NIK.

“Rada wyjaśniła, że podana w Założeniach polityki pieniężnej na rok 2019 przeciętna inflacja od 2004 r., wynosząca 2 proc., nie stanowi kryterium realizacji celu inflacyjnego. Statystyka dotycząca przeciętnej inflacji od 2004 r. została podana po to, aby pokazać, że w dłuższym okresie inflacja kształtuje się zgodnie z realizowaną strategią polityki pieniężnej

– dodano dalej.

RPP – recenzja Izby

nikNajwyższa Izba Kontroli uważa jednocześnie, że polityka pieniężna prowadzona w 2019 r. przez Narodowy Bank Polski w warunkach niepewności makroekonomicznej była celowa. Dodano, że sprzyjano w taki sposób utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz pozwalano zachować równowagę makroekonomiczną.

Obarczona była jednak ryzykiem wzrostu inflacji w przyszłości, w przypadku nasilenia się presji popytowej i inflacyjnej

– napisał NIK.

Już ubiegłych latach Izba pisała, że polityka “prowadzona (…) przez Radę Polityki Pieniężnej była racjonalna, ale niesie ze sobą ryzyko niezahamowania wzrostu inflacji w przyszłości”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności