za
banki

Niemcy chcą wzmocnić rynek kryptowalut?

Niemcy: nowa ustawa w kraju może umożliwić bankom sprzedaż i przechowywanie Bitcoinów (BTC) i innych kryptowalut.

Niemiecka agencja informacyjna Handelsblatt poinformowała 27 listopada, że rzeczony ​​projekt ustawy wymaga teraz omówienia go z przedstawicielami z 16 landów tego kraju. Przepisy zostały już przegłosowane przez Bundestag.

Niemcy na dobrej drodze do zostania „krypto-niebem”

Obecnie niemieckie banki i instytucje finansowe nie mogą oferować kryptowalut swoim klientom. Jeśli jednak nowa ustawa zostanie przyjęta przez władze, całkowicie zmieni to status quo rynku.

Ponoć wstępny projekt ustawy zawierał jeszcze tzw. „klauzulę separacyjną”, która wymagała od banków korzystania z usług zewnętrznych powierników w kwestii kryptowalut lub dedykowanych podmiotów zależnych. Najnowsza wersja proponowanego prawa usuwa ten zapis. Usprawni to w praktyce operacje bankowe związane z kryptowalutami. Jak wyjaśnia Handelsblatt:

„Począwszy od 2020 r. instytucje finansowe będą mogły oferować swoim klientom bankowość internetową praktycznie za naciśnięciem jednego przycisku, a także klasyczne papiery wartościowe, takie jak akcje i obligacje, oraz kryptowaluty”.

NiemcyPodatekWiadomość o projekcie ustawy spotkała się z entuzjazmem ze strony krajowego rynku cyfrowych walut. Sam Sven Hildebrandt – szef Distributed Ledger Consulting – powiedział:

„Niemcy są na dobrej drodze, by stać się krypto-niebem. Niemiecki ustawodawca odgrywa pionierską rolę w regulacji kryptowaluty. ”

W szczególności Stowarzyszenie Banków Niemieckich – duża grupa lobbingowa reprezentująca ponad 200 instytucji finansowych – popiera projekt ustawy, argumentując, że nadzorowane instytucje finansowe dysponują doświadczeniem i mechanizmami dot. ryzyka w celu zabezpieczenia aktywów klientów.

W październiku stowarzyszenie opublikowało też artykuł, w którym argumentowało, że europejska gospodarka „potrzebuje programowalnego cyfrowego euro”.

Uwaga na kryptowaluty?

Bundestag opublikował jednak niedawno oświadczenie stwierdzające, że kryptowaluty takie jak Bitcoin „nie są prawdziwymi pieniędzmi”, powołując się na ich zmienność i rzekomo ograniczone wykorzystanie do płatności. W oświadczeniu pojawiła się ostrożna linia dotycząca monet typu stablecoin, podkreślając ich potencjał do zakłócenia istniejącego systemu monetarnego.

Stanowisko to powtórzył w tym tygodniu członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Benoit Coeure, który stwierdził, że globalne ustalenia dotyczące stablecoinów „podnoszą potencjalne ryzyko w szerokim zakresie polityki”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności