za
bafin

Niemcy: coraz więcej banków oferuje klientom ujemnie stopy procentowe

2019-11-26
Ciekawostki

Niemcy: bank centralny, Deutsche Bundesbank, przeprowadził ankietę wśród banków pobierających ujemne stopy procentowe od depozytów swoich klientów. Niektóre z nich obciążają w ten sposób zarówno klientów detalicznych, jak i klientów korporacyjnych.

Niemcy: badanie banku centralnego

Coraz większa liczba banków w Niemczech przenosi ciężar ujemnych stóp procentowych na swoich klientów. Wszystko m.in. przez to, że Europejski Bank Centralny (EBC) nadal utrzymuje swoją politykę ujemnych stóp procentowych (NIRP). Obecna stopa depozytowa EBC wynosi -0,5% i jest tym samym najniższa w historii.

„Wiele banków w Niemczech wprowadziło ujemne oprocentowanie depozytów” – napisał Deutsche Bundesbank w swoim miesięcznym raporcie z listopada po przeprowadzeniu ankiety wśród 220 banków pod koniec września. Pytania dotyczyły ich polityki ujemnych stóp procentowych. Bank centralny uważa, że ​​badane banki stanowią reprezentatywną próbę całego sektora. Financial Times podsumował sprawę:

“58% banków stwierdziło, że nakłada ujemne stopy procentowe na niektóre depozyty korporacyjne, a 23% stwierdziło, że robi to samo w przypadku deponentów detalicznych.”

Zapłacą klienci korporacyjni?

Co ciekawe, dziś już nawet największe niemieckie banki w kraju zaczęły obciążać swoich klientów w ten sposób. Dyrektor finansowy Deutsche Bank, James von Moltke, powiedział nawet analitykom w zeszłym miesiącu, że kierowana przez niego instytucja wzmogła próby przeniesienia obciążenia związanego z ujemnymi stopami procentowymi głównie na klientów korporacyjnych.

„Jest to trudniejsze w przypadku bankowości prywatnej niż w przypadku depozytów korporacyjnych lub instytucjonalnych i nie widzimy możliwości dostosowywania warunków prawnych dot. naszych rachunków na szeroką skalę”

– powiedział mediom von Moltke. Dodał, że jego bank zwrócił się również w tej sprawie do niektórych klientów detalicznych z dużymi depozytami.

Podobne opinie wygłosił dyrektor finansowy Commerzbanku, Stephan Engels, który ujawnił na początku tego miesiąca, że ​​jego bank jest blisko podjęcia dość niepopularnej decyzji. Miałby obciążyć implikacjami ujemnych stóp procentowych swoich zamożnych klientów detalicznych posiadających w banku depozyty o wartości ponad 1 miliona euro (1,11 miliona dolarów).

Które banki naliczają ujemne stopy procentowe?

Chociaż bank centralny nie przedstawił dokładnej listy banków, które pobierają ujemne stopy procentowe od swojej klienteli, niemiecka platforma do porównywania cen konsumpcyjnych Verivox opublikowała takowy ranking instytucji, które należą do tej kategorii. Platforma twierdzi, że zbadała politykę finansową ponad 800 niemieckich banków.

Zgodnie z aktualną bazą danych portalu, co najmniej 21 banków zdecydowało się już na wprowadzenie w życie polityki dotyczącej ujemnego oprocentowania. Z kolei siedem innych pobiera opłaty za prowadzenie rachunków, co zwykle jest bezpłatne. Ponadto platforma wymienia 20 innych banków, które ponoć pobierają opłaty za depozyty, ale nie opublikowały informacji na ten temat na swoich stronach internetowych.

Lista 21 banków Verivox

Media były też w stanie dodatkowo zweryfikować to, że wiele banków z listy Verivox nalicza ujemne stopy procentowe. W tej grupie są m.in. Berliner Volksbank, Ethikbank, Skatbank, Sparda-Bank Berlin, Sparkasse Harburg-Buxtehude, Volksbank Eisenberg i Volksbank Fürstenfeldbruck. Berliner Volksbank to obecnie jeden z największych niemieckich banków spółdzielczych. Zaczął pobierać pół procenta opłaty na rachunkach z co najmniej 100 000 euro już od 1 października br.

Po podjęciu przez EBC decyzji o obniżeniu podstawowej stopy procentowej do -0,5% we wrześniu także wspomniany Skatbank ogłosił swoją politykę ujemnych stóp procentowych, podkreślając:

“Nie możemy już ekonomicznie ponosić odpowiedzialności za utrzymanie ujemnej stopy procentowej EBC w całości. Do tej pory ujemne stopy procentowe były ponoszone tylko w przypadku dużych deponentów. W wyniku tych działań EBC nie pozostawia nam innego wyboru niż dalsze ograniczenie naszej działalności depozytowej.”

Kolejna niemiecka strona porównująca ceny, Biallo, twierdzi, że znalazła ponad 150 niemieckich instytucji finansowych, które naliczają ujemne stopy procentowe. Jej założyciel Horst Biallo napisał:

„Ankieta biallo.de obejmująca nieco ponad 1300 banków i kas oszczędnościowych pokazuje, że dobre 150 instytucji finansowych pobiera obecnie ujemne odsetki, z czego 52 to instytucje sektora prywatnego.”

Jednak dokładna lista, o której mówi Biallo, nie jest publicznie dostępna. Nie wiemy obecnie, o jakie firmy chodzi.

Z kolei wśród 21 banków na liście Verivox znajduje się też Volksbank Fürstenfeldbruck. To kolejny bank spółdzielczy w rankingu, z siedzibą zlokalizowaną na zachód od Monachium. Bank ostatnio informował o tym, że jest pierwszym niemieckim bankiem, który przerzuca koszty ujemnych stóp procentowych nawet na osoby oszczędzające, które deponują u niego stosunkowo małe kwoty. Instytucja wyjaśniła, że pobierze od każdego nowego klienta opłatę za przechowywanie u niej środków w wysokości -0,5% “na rachunkach oszczędnościowych z natychmiastowym dostępem”, jak podaje Financial Times.

„Nowi klienci, którzy prowadzą również inne interesy z bankiem, takie jak finansowanie nieruchomości lub planowanie emerytalne, będą zwolnieni z opłat”

– dodano.

Bank został też ponoć wręcz zasypany pytaniami o nowe zasady prowadzenia kont. W odpowiedzi zamieścił wyjaśnienie na swojej stronie internetowej, podkreślając, że dotyczy to tylko nowych klientów.

Kryptowaluty a Niemcy i banki

Niemcy bankiMożemy założyć jedno: taka polityka Europejskiego Banku Centralnego wzmocni kryptowaluty. Za przechowywanie Bitcoinów na blockchanie nikt nie zażąda od was opłaty (te występują tylko w przypadku przesyłu środków, ale zazwyczaj nie są drastycznie wysokie). Jeśli duży inwestor zacznie poszukiwać miejsca na przechowywanie znacznych środków, może pomyśleć o inwestycji w BTC, ETH czy inną topową cyfrową walutę. Nie wspominając o Librze Facebooka, która wraz ze swoim portfelem Calibra może okazać się ciekawą alternatywą dla systemu finansowego na świecie.

Sytuacja dot. ujemnych stóp proc. może wydawać się dziś kuriozalna, ale jest niejako powrotem systemu bankowego do swoich korzeni. W przeszłości klienci banków płacili im bowiem za fakt, że te w bezpieczny sposób przechowywały ich środki na swoich kontach. Oczywiście dziś, w dobie pieniędzy fiducjarnych, gdy pieniądz ma tak naprawdę formę zapisy cyfrowego w księgach rozliczeniowych banków i nie jest podparty praktycznie niczym (np. złotem), płacimy bankom tylko na zagwarantowaniem nam dostępu do naszych pieniędzy i możliwość korzystania z sieci bankomatów. Już kwestie bezpieczeństwa naszych pieniędzy są w tym kontekście dyskusyjne, bowiem w razie działań hakerskich bank niekoniecznie może ponosić za nie odpowiedzialność.

W dobie dalszego obniżania stóp proc. przez Fed, EBC i inne banki centralne możemy oczekiwać, że tego typu polityka banków komercyjnych będzie kontynuowana w przyszłości. Dla oszczędnych konsumentów oznacza to problem – zamiast zarabiać, będą tracić. Nie trudno wyobrazić więc sobie frustracje takich osób, które mogą zacząć poszukiwać innych sposobów, by nie tylko bezpiecznie przechowywać swoje środki, ale w sposób niemal bierny je pomnażać. Kryptowaluty mogą okazać się rozwiązaniem.

Niedawno Tim Draper, inwestor z rynku venture capital, przyznał, że czuje się komfortowo, gdy trzyma swoje środki na blockchainie, a nie w banku. Czy po raz kolejny przekonamy się, że ma on nosa do przewidywania przyszłości? Historia bankowości zatacza koło. Pytanie, czy za rogiem nie czai się rewolucja…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności