za
Wenezuelczycy

Wenezuela: ropa za Petro

2020-01-16
Kryptowaluty

Nicolas Maduro to jednak twardszy (albo o wiele bardziej zdesperowany) zawodnik, niż dotąd myślano. Prezydent Wenezueli nadal walczy o Petro, krajową cyfrową walutę, która miała ożywić wenezuelską gospodarkę i uchronić ją przed hiperinflacją.

Na problemy Petro

Przypomnijmy, że o Petro świat usłyszał w 2018 r. Maduro obiecał stworzyć cyfrową walutę, która miała mieć oparcie w ropie naftowej jego kraju. Myślał więc o czymś na miarę stablecoina. Zapewne projekt miał też pomóc Wenezueli obchodzić sankcje, które są nałożone na kraj ze strony USA.

Problemy pojawiły się bardzo szybko. Opozycja parlamentarna stwierdziła, że Petro nie ma w istocie oparcia w ropie i wszystko, co mówi Maduro, jest kłamstwem.

Prezydent jednak się nie poddawał. Widząc wzrost popularności BTC w kraju – i zarazem nie rozumiejąc chyba, że obywateli pociąga niezależność kryptowaluty – postanowił “wepchnąć” cyfrową monetę krajanom niemal na siłę. Dziś opłaty za paszporty trzeba opłacać w Petro. Jakiś czas temu emeryci otrzymali bonus finansowy też w postaci cyfrowej waluty. Pojawił się nawet pomysł, by Petro stało się walutą OPEC. Nic jednak nie pomogło.

Ropa tylko za cyfrową walutę

petro
Wenezuela ma problem z własną walutą.

Teraz Maduro podpisał dekret dot. sprzedaży 4,5 miliona baryłek ropy z certyfikowanej rezerwy wynoszącej łącznie aż 30 milionów baryłek utrzymywanej przez Petroleum of Venezuela (PDVSA). Nas interesują jednak szczegóły transakcji. Ropa ma być sprzedawana za Petro.

„Przygotowujemy się do drugiej fazy, która pozwoli na bardziej wydajne wykorzystanie kryptowaluty”

– powiedział Maduro przed Konstytuującym Zgromadzeniem Narodowym, które pełni rolę parlamentu w kraju. Dodał, że chce tym „otworzyć drogi do nowej gospodarki” i zbudować świat „pokoju i integracji narodów, ich szczęścia i poprawy [losu]”.

Jego przeciwnicy twierdzą, że to nic innego jak „rozbój ukryty pod 4,5 milionami baryłek”.

Eksperyment, który się nie udał

Niestety nowe kroki Maduro pokazują, jak jest zdesperowany. Petro nie jest ponoć w faktycznym użyciu w jego kraju. Lokalna waluta jest zaś niszczona przez hiperinflację, którą wywołała błędna polityka gospodarcza i zagraniczna elit politycznych. Co jest jednak dziwne, Petro nadal jest reanimowane i to mimo faktu, że zmarło zaraz po narodzinach…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności