NBP: płace spadną, lokaty pozostaną nieopłacalne

2020-07-19 Wiadomości

Narodowy Bank Polski (NBP) ma dla nas złe wieści. W „Raporcie o inflacji” przekazano, że w tym roku spadek PKB Polski […]

Narodowy Bank Polski (NBP) ma dla nas złe wieści. W „Raporcie o inflacji” przekazano, że w tym roku spadek PKB Polski wyniesie 5,4 proc. Następnie Polska osiągnie wzrost gospodarczy na poziomie 4,9 proc. w 2021 r. i 3,7 proc. w 2022 r. Czeka nas jednak dość wysokie bezrobocie i spadek płac. Do tego oszczędzający nie powinni trzymać środków na lokatach.

NBP a kryzys

nbp kryzysCo prawda, nasz bank centralny uważa, że wraz ze znoszeniem poszczególnych restrykcji związanych z pandemią światowa gospodarka będzie się odbudowywać, ale nie oznacza to odbicia w kształcie litery V.

Powyższe uniemożliwi ponoć wolniejszy niż przed kryzysem przyrost dochodów, „zmiany zachowania ludności oraz wzrost znaczenia motywu przezornościowego w decyzjach o wyborze między konsumpcją i oszczędzaniem”.

„Gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa będą również powstrzymywać się od podejmowania długoterminowych projektów inwestycyjnych, do czego przyczyni się jedynie niewielka poprawa ich sytuacji finansowej względem okresu przed kryzysem oraz utrzymująca się podwyższona niepewność”

– czytamy w „Raporcie o inflacji”.

Skok bezrobocia

NBP przewiduje też, że stopa bezrobocia wyniesie aż 5 proc. na koniec tego roku, ale następnie wzrośnie do 5,6 proc. na koniec 2021 r., i spadnie do 5,2 proc. na koniec 2022 r.

Spadną też płace i choć ten współczynnik potem odbije, jego wzrost nie będzie już na tyle wysoki, jaki był wcześniej.

„Uchylanie kolejnych restrykcji, stopniowa odbudowa aktywności gospodarczej oraz wzrost produktywności pracy spowodują, że od drugiej połowy br. płace ponownie zaczną rosnąć, choć ich dynamika w ujęciu rok do roku pozostanie zbliżona do zera aż do początku 2021 r. W kolejnych latach tendencja ta będzie kontynuowana, ale średnie tempo wzrostu wynagrodzeń nie osiągnie poziomu z lat 2018-2019 z powodu podwyższonego poziomu stopy bezrobocia”

– prognozuje NBP.

Lokaty nie dla świadomych oszczędzających

NBP ma też niejako fatalną  wiadomość dla osób, które chcą bezpiecznie oszczędzać. W opinii analityków banku Pekao „pesymistyczna projekcja NBP w praktyce wyklucza normalizację stóp procentowych w najbliższych 2-3 latach”.

Dziś wiele banków oferuje lokaty na poziomie np. 0,01 proc. Zapewne szybko się to nie zmieni. Osoby posiadające duży kapitał zaczną więc szukać alternatywnych inwestycji…

Tagi
lokaty NBP oszczędzanie

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.