za
Narodowy Bank Gruzji Ripple, kobieta w gruzji

Narodowy Bank Gruzji i Ripple: CBDC kraju pojawi się na platformie firmy

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Narodowy Bank Gruzji wybrał Ripple Labs Inc. na swojego oficjalnego partnera technologicznego przy opracowywaniu Digital Lari, projektu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Narodowy Bank Gruzji i Ripple

O sprawie poinformowało samo Ripple. W komunikacie firma stwierdziła, że nowe partnerstwo obejmuje wdrożenie pilotażowej inicjatywy Digital Lari za pośrednictwem platformy Ripple CBDC. Narodowy Bank Gruzji wykorzysta tę innowacyjną platformę do oceny potencjalnych zastosowań cyfrowej waluty. Określi jej zalety dla sektora rządowego, przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników detalicznych.

Warto dodać, że bank centralny kraju przed podjęciem decyzji dokonał dokładnej analizy działalności Ripple i jej platformy. Z kolei we wrześniu ujawnił swoje zamiary udoskonalenia projektu CBDC poprzez stworzenie pilotażowego środowiska. W związku z tym zdecydowano się wybrać do inicjatywy podmiot zewnętrzny ds. technologii.

Na początkowym etapie procesu Narodowy Bank Gruzji starannie wybrał dziewięć firm ze względu na ich “sprawność technologiczną, dojrzałość, możliwości i odpowiednie przygotowanie”. Wśród nich znalazło się Ripple, ale też AUGENTIC GmbH, Bitt Inc., Broxus Holdings Ltd., Currency Network Ltd. czy DCM Corp Limited.

Ostatecznie preferowanym protokołem dla inicjatywy Digital Lari okazało się rozwiązanie Ripple. Komisja banku centralnego wzięła pod uwagę różne czynniki, w tym głębokie zrozumienie celów projektu i potencjalne zastosowanie CBDC.

Inne sukcesy Ripple

Przed nawiązaniem partnerstwa z władzami monetarnymi Gruzji, Ripple aktywnie współpracowało z innymi organizacjami pragnącymi wyemitować swoje CBDC. Firma połączyła siły z bankiem centralnym Kolumbii, Banco de la República, aby zbadać zastosowanie technologii blockchain w pilotażu Digital Peso. I w tym projekcie wykorzystano platformę Ripple CBDC.

Problem w tym, że CBDC nadal budzą spore kontrowersje. Wiele sceptyków wskazuje na to, że projekty te mogą cechować się niskim (lub niemal żadnym) poziomem prywatności konsumenta i użytkownika. Tym samym będą kolejnym krokiem w procesie zwiększania inwigilacji obywateli. Oczywiście urzędnicy banków centralnych zapewniają, że będzie inaczej. Do ukończenia prac nad takimi cyfrowymi walutami i upublicznienia ich kodów, trudno będzie odpowiedzieć na pytanie, czy są to bezpieczne rozwiązania.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności