bitcoin adopcja

Największa adopcja krypto jest na Ukrainie, w Rosji i Wenezueli

Wiadomości
bitbay zonda

Ostatnie dane opublikowane przez Chainalysis ujawniły że na pierwszym miejscu w Global Crypto Adoption Index 2020 znajduje się Ukraina. Następna w kolejności jest Rosja i Wenezuela.

Global Crypto Adoption Index

W ramach Indeksu przeanalizowano trzy wskaźniki: łączną wartość transakcji mierzoną siłą nabywczą per capita (PPP), wartość detalicznych transferów w ramach łańcucha obliczaną przez PPP oraz liczbę depozytów mierzoną przez liczbę użytkowników Internetu.

Indeks uwzględnia również wolumen transakcji zawieranych na giełdach kryptowalut typu peer-to-peer (P2P), obliczanych zarówno przez liczbę użytkowników Internetu, jak i PPP.

Raport wskazuje na nierównomierny poziom rozwoju branży krypto w wielu krajach. W rankingu indeksu per capita Chiny są słabo rozwinięte pod względem liczby depozytów i handlu P2P, ze względu na dużą liczbę ludności. Powoduje to spadek kraju do czwartego miejsca w rankingu ogólnym, mimo że Chiny dominują w rankingu zarówno pod względem wartości detalicznej, jak i całkowitej.

Z drugiej strony, kraje osiągające dwa najlepsze wyniki pod względem wolumenu giełd P2P – Kenia i Wenezuela – znajdują się w pierwszej piątce , mimo że nie znajdują się w pierwszej dziesiątce pod względem innych wskaźników.

Nacisk na wolumen P2P może jednak nie uwzględniać ustanowienia lokalnych regulacji, jako wskaźnika adopcji kryptowalut i przechylić wyniki na korzyść krajów rozwijających się, które nie mają solidnego sektora finansowego – co prawdopodobnie przyczyni się do tego, że Stany Zjednoczone zajmą miejsce poniżej Kenii, mimo że w trzech z czterech kryteriów wyprzedzają ten kraj afrykański.

Adopcja w Wenezueli

Chainalysis opisuje Wenezuelę jako “doskonały przykład” siły, która napędza adopcję kryptowalut w krajach wschodzących. Firma podkreśla ich wykorzystanie wśród zwykłych Wenezuelczyków, jako środek łagodzenia niestabilności gospodarczej:

“Nasze dane pokazują, że Wenezuelczycy częściej wykorzystują krypto walutę, gdy krajowa waluta fiat traci na wartości w stosunku do inflacji, co sugeruje, że Wenezuelczycy zwracają się do niej, aby zachować oszczędności, które w przeciwnym razie mogliby stracić”.

Raport pokazuje też nieoczekiwane spostrzeżenia. QWietnam zajmuje drugie miejsce pod względem wartości zarówno transakcji detalicznych, jak i wszystkich transakcji w łańcuchu, pomimo wczesnych prób rozprawienia się z kryptowalutą przez władze lokalne.

Żaden z krajów zachodnioeuropejskich nie znalazł się na liście Chainlysis.

Tagi
adopcja adopcja kryptowalut Chainlysis Ukraina Wenezuela

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.