za
bitcoin studia

Najlepsze uczelnie na świecie wprowadzają kształcenie w zakresie technologii kryptowalut i łańcucha bloków

2018-08-29
Biznes

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Coinbase i londyńską firmę Qriously, specjalizującą się w analizach rynkowych, 42 procent uczelni z listy 50 najlepszych na świecie (ranking U.S. News and World Report), oferuje przynajmniej jeden przedmiot lub kurs dotyczący kryptowalut bądź łańcucha bloków.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Coinbase i londyńską firmę Qriously, specjalizującą się w analizach rynkowych, 42 procent uczelni z listy 50 najlepszych na świecie (ranking U.S. News and World Report), oferuje przynajmniej jeden przedmiot lub kurs dotyczący kryptowalut bądź łańcucha bloków.

 

Więcej niż jeden przedmiot tego rodzaju wprowadziło 22 procent topowych uczelni. W zestawieniu tym odnajdziemy obecnie głównie amerykańskie szkoły wyższe – jedynie 5 z 18 uniwersytetów spoza Stanów Zjednoczonych, znajdujących się na liście U.S. News and World Report, zadeklarowało prowadzenie tego typu zajęć.

 

Najwięcej przedmiotów poświęconych tematyce kryptowalut lub łańcucha bloków wprowadził dotychczas Uniwersytet Stanforda (10 przedmiotów). Tuż za nim plasuje się Uniwersytet Cornella (9) oraz Uniwersytet Pensylwanii (6).

 

Na dalszych miejscach zestawienia znajdują się kolejno: Narodowy Uniwersytet Singapuru (5), Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (4), Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (3), Politechnika Federalna w Zurychu (3), Uniwersytet Harvarda (2), Uniwersytet Princeton (2), Uniwersytet Nowojorski (2), Uniwersytet Teksasu w Austin (2).

 

Co interesujące, przedmioty związane z kryptowalutami i łańcuchem bloków występują nie tylko na kierunkach stricte informatycznych, odnaleźć je można również na kierunkach: biznesowych, ekonomicznych, prawniczych, medycznych; jak również socjologicznych w tym: antropologicznych, historycznych czy politologicznych.

 

Łańcuch bloków łączy ze sobą teorię i praktykę, mogąc prowadzić do zasadniczych przełomów w wielu dziedzinach badań. Może on wywierać naprawdę gruntowny i szeroki wpływ na społeczeństwo w różnych branżach” – tłumaczy to zjawisko profesor Dawn Song z Instytutu Nauk Informatycznych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

 

W ramach badania prowadzonego przez Coinbase i Qriously przepytano również 675 amerykańskich studentów – 9% z nich deklaruje, iż wzięło już udział w jakiegoś rodzaju kursie związanym z kryptowalutami lub łańcuchem bloków. Największy udział mieli tu studenci z kierunków: informatycznych (26%), medycznych (16%) oraz biznesowych (12%).

 

Chęć wzięcia udziału w tego rodzaju zajęciach zadeklarowało zaś 26% ankietowanych. Spośród 675 studentów, którzy wzięli udział w badaniu, 18% przyznało, że posiada jakieś środki w kryptowalutach.

 

Mamy do czynienia z wyraźnie zaawansowanym już procesem, który doprowadzi do migracji większości danych finansowych do organizacji opartych na technologii łańcucha bloków. Studenci skorzystają mocno na studiowaniu tej dziedziny” – mówi David Yermack, profesor prawa i biznesu wykładający na Uniwersytecie Nowojorskim, którego wypowiedź cytuje również raport Coinbase/Qriously.

 

Yermack (o którym na bitcoin.pl pisaliśmy już w lutym) zajęcia z technologii Bitcoina prowadzi od 2014 roku. W tym roku zarezerwował w tym celu aulę na 180 osób. Okazało się jednak, iż na zajęcia zgłosiło się aż 225 studentów, zmuszając uczelnię do przeniesienia wykładów do większego audytorium, a profesora do rozszerzenia przedmiotu na dwa semestry, aby sprostać wysokiemu zainteresowaniu studentów.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.