za
Mr. Whale NFT

Mr. Whale: NFT mogą pomagać prać pieniądze

Blockchain
zondacrypto bitcoin giveaway

Niewymienne tokeny – NFT– okazały się ostatnim hitem inwestycyjnym. Tyle że ponoć posiadają też ciemną stronę. Mr. Whale, znany inwestor z rynku kryptowalut, w poście na blogu stwierdził, że mogą one ułatwiać pranie pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków.

Mr. Whale: NFT mają swoją mroczną stronę

Za fasadą bandy znudzonych bogatych kolesi kupujących cyfrowe dzieła sztuki po szalenie wysokich cenach kryje się złowieszczy i pokręcony schemat prania pieniędzy dla ultrabogatych elit kryptowalut, aby ich nielegalne zyski wyglądały legalnie

– twierdzi Whale.

Zauważył, że z tego powodu, że sztuka jest mocno subiektywna, NFT często nie są poddawane kontroli ze strony prawodawców i regulatorów. Jak dodał, ten aspekt jest głównym powodem, dla którego od wieków sztuka jest wykorzystywana jako narzędzie do nielegalnych przepływów finansowych.

Jak w praktyce miałoby to wyglądać? Zademonstrował to były dziennikarz USA Today, Isaiah McCall:

Jeśli masz 1 milion [USD] w nielegalnych pieniądzach, wydasz 1 milion na własne NFT. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z zaufanego konta innej firmy. Potem odsprzedajesz te śmieci właściwie za darmo i księgujesz zyski.

Cat Graffam, adiunkt na wydziale sztuki i projektowania na Uniwersytecie Lasell w stanie Massachusetts, powiedział Whale’owi, że NFT są już wykorzystywane do prania pieniędzy w podobny sposób, jak w przypadku sztuki fizycznej:

Może być nawet łatwiej przenosić brudne fundusze, ponieważ są one powiązane ze zdecentralizowaną walutą i faktem, że nie ma fizycznych dzieł sztuki, które trzeba transportować lub przechowywać w zagranicznych magazynach z rajów podatkowych.

Mr. Whale NFT

NFT trafią pod lupę regulatorów?

Z tych powodów rynek NFT zapewne wcześniej czy później przyciągnie uwagę regulatorów i organów podatkowych. Mr. Whale stwierdził, że nie ma wątpliwości, że rządy w końcu rozprawią się z tym trendem, dodając, że „chociaż istnieje wiele giełd NFT bez regulacji KYC/AML, to z pewnością zmieni się to w przyszłości”.

Już teraz inwestorzy, którzy wykorzystują zyski ze swoich zasobów kryptowalutowych do zakupu NFT, prawdopodobnie zostaną zmuszeni zapłacić podatek od zysków kapitałowych podczas rozliczania dochodów w Stanach Zjednoczonych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
adopcja blockchain kryptowaluty pranie brudnych pieniędzy Mr. Whale NFT NFT pranie brudnych pieniędzy prawo
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.