za
ceo ark invest

Moc obliczeniowa sieci Bitcoin – czy jest to dokładny wskaźnik ceny BTC?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W przeszłości spadki hashrate’u zbiegły się z kilkoma dużymi korektami cen BTC. Hashrate odnosi się do całkowitej mocy obliczeniowej związanej z weryfikacją transakcji w blockchainie Bitcoina (BTC). Większa moc obliczeniowa to większe bezpieczeństwo sieci i zainteresowanie potencjałem wydobywania bitcoinów.

Moc obliczeniowa sieci Bitcoina jako wskaźnik wzrostu ceny

Wzrost mocy obliczeniowej często wiąże się z oczekiwaniami wobec wzrostu ceny BTC. Analitycy znaleźli dowody na to, że cykle byka z 2013 r. i 2016 r. charakteryzowały się wzrostem trudności przy wydobywaniu Bitcoina.

Na przykład, 70% wzrost w 2021 r. zbiegł się z wieloma inwestycjami i dużymi zamówieniami na sprzęt obliczeniowy górników. Mimo to określenie, które z powyższych jest przyczyną a które skutkiem, jest prawie niemożliwe.

Kilka innych przykładów związanych z tą sytuacją: Argo Blockchain kupuje ziemię w Teksasie o powierzchni 320-akrów (ok. 1 294 994 m2) w celu poszerzenia działalności, kopalnia zależna od Bitfury wchodzi na giełdę, chiński serwis loteryjny przejmuje pulę wydobywczą BTC.com.

Jak to w końcu jest?

Jednak, zdarzały się okresy absolutnego dysonansu. Może więc nie ma bezpośredniego związku między ceną Bitcoina, a mocą obliczeniową? Pomimo tego, że jest to praktycznie niemożliwe do precyzyjnego zmierzenia – siedmiodniowa średnia hashrate’u daje stosunkowo dobre wyniki przy wykrywaniu zmian kolejnych trendów cenowych.

Hashrate BTC vs cena BTC

Rok 2017 wyróżniał się jeśli chodzi o cenę BTC, ponieważ Bitcoin wszedł wtedy w fazę parabolicznego wzrostu cen. W sierpniu wskaźnik hash potroił się do 6.8 TH/s. Teoria, że hashrate może przewidzieć cenę Bitcoina została podważona gdy moc obliczeniowa nagle spadła o 25%. Nie miało to wtedy widocznego wpływu na cenę.

Z drugiej strony, wzrost ceny Bitcoina o 132% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2017 r. wydaje się być odzwierciedlony zaledwie kilka miesięcy później. Hashrate wzrósł ponad dwukrotnie między grudniem 2017 r. a marcem 2018 r.

Druga połowa 2018 r. i 2019 r. dostarcza ciekawszych danych. Cena BTC napotykała bardziej energiczne skoki i okresy stagnacji. W międzyczasie wskaźnik hash podwoił się od kwietnia 2018 r. do listopada 2018r., osiągając szczyt na poziomie 54 TH/s. Co ciekawe, poprzedziło to ostrą korektę BTC do 4000 USD.

Oba wskaźniki osiągnęły dno w połowie grudnia 2018 r., podczas gdy pierwsza połowa 2019 r. przedstawiała zsynchronizowany skok między ceną BTC, a wskaźnikiem hash.

Druga połowa 2019 r. przyniosła zupełnie odwrotne trendy, wskaźnik hash wzrósł o 66%, podczas gdy cena BTC spadła o 38%. Tym razem, cena BTC osiągnęła najwyższy poziom, 10200 USD w połowie lutego 2020 r. W przypadku wskaźnika hash stało się to zaledwie trzy tygodnie później.

Obecna cena Bitcoina i hashrate zaliczają ATH

Najnowsze dane pokazują silną relację między dwoma wskaźnikami. Wskaźnik hash wynoszący 166 TH, który drugi raz osiągnął najwyższy poziom 8 lutego, wydaje się być naśladowany przez BTC, które osiągnęło blisko 55000 USD dwa tygodnie później.

Istnieje silna relacja między hashrate’em, a ceną. Chociaż zdarzały się okresy sześciu (lub więcej) miesięcy, kiedy moc górników nadal rosła pomimo stagnacji cen BTC.

To samo można powiedzieć o gwałtownych spadkach wskaźnika hash, takich jak ten ostatni z października 2020 r., który nie miał wpływu na cenę BTC. Dlatego taka miara do przewidywania krótkoterminowych ruchów cen wydaje się niewiarygodna. Innymi słowy, trendy wskaźnika hash i cen, choć zależne, dostarczają mnóstwa mieszanych sygnałów, które z pewnością mogą wprowadzić w błąd.

Jednak pomimo pozornej długoterminowej relacji, istnieją również inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Mogą one mieć bardziej bezpośredni wpływ na cenę – nowy sprzęt górników, regulacje, sezonowość, geografia i wahania cen energii na całym świecie. To tylko niektóre potencjalne przyczyny zachwiewające korelację.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności