za
Joi-Ito-MIT

MIT Media Lab alternatywą dla Fundacji Bitcoin?

2015-04-14
Biznes
Binance Launchpool

 

Dyrektor prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Lab i znawca technologii kryptowalut, Joi Ito, nosi się z planem, aby instytut stał się, jak to określa, niezależnym i neutralnym miejscem do rozwoju standardów Bitcoina.

 

W związku z tą sprawą Ito miał podjąć już współpracę z wieloma ekspertami kojarzonymi również z samym MIT, między innymi kryptologiem Ronem Rivestem czy też ekonomistą Simonem Johnsonem. Jak mówi, więcej szczegółów związanych z jego zamiarem poznamy niebawem:

 

Myślę, że za kilka tygodni będziemy mogli ogłosić coś bardziej znaczącego. Nie staram się naciskać, ale zaoferować MIT jako neutralne środowisko akademickie do prowadzenia niektórych z rozmów czy też koordynacji technicznej. Myślę, że wprowadziłoby to znacznie więcej stabilizacji do Bitcoina, która w obecnej chwili wydaje się nieco krucha.” – mówi Ito.

 

Wspominając o stabilizacji Ito nawiązuje do coraz częstszych problemów Fundacji Bitcoin. Ta, choć nie sprawuje żadnego rodzaju centralnego nadzoru nad Bitcoinem, od momentu swojego powstania, we wrześniu 2012 roku, jest jedną z najbardziej znanych organizacji wkładających swój wysiłek w standaryzację, ochronę i promocję technologii Bitcoina.

 

Od tego czasu w jej historię wpisało się jednak kilka, bynajmniej nie przyprawiających jej dodatkowej renomy zdarzeń – między innymi sądowy wyrok w sprawie jednego z jej byłych członków, Charliego Shrema. Głośno było także o licznych sprzeciwach społeczności Bitcoin dotyczących obsadzania stanowisk zarządczych w fundacji, a także o niedawnej sprawie jej problemów finansowych, podniesionej przez jednego z członków rady FB, Olivera Janssensa. Ten napisał niedawno na oficjalnym forum fundacji, iż ta jest już „praktycznie bankrutem”. Skarżył się również na brak przejrzystości w jej funkcjonowaniu.

 

Joi Ito przyznaje, iż wszystkie te zdarzenia miały również wpływ na jego ostatnią decyzję dotyczącą uczestnictwa MIT Media Lab w dalszym rozwoju technologii Bitcoin. W jego opinii to właśnie neutralne środowisko akademickie może być w tym przypadku idealną alternatywą:

 

Z Bitcoinem było podobnie jak w przypadku Internetu, jednak zanim zdołano wypracować dla niego [Bitcoina] znaczące standardy, szybko zagrały poważne interesy finansowe … i wchodzą tu w grę bardzo pokaźne pieniądze. Nawet developerzy posiadają znaczne ilości Bitcoinów, czyż nie? Dlatego to co widziałbym jako wkład ze strony MIT to próba stworzenia niekomercyjnego, neutralnego miejsca do rozmowy o Bitcoinie dla środowiska akademickiego.

 

Urodzony w 1966 roku Ito, był także wydatnie zaangażowany we wczesny rozwój technologii Internetu. To między innymi jego wysiłki przyczyniły się do rozwoju pierwszego w Japonii komercyjnego dostawcy usług internetowych (PSINet Japan); był jednym z pierwszych inwestorów wspierających rozwój portalu społecznościowego Twitter, przyczynił się także do jego popularyzacji w Japonii.

 

Ito zasiadał również w radach open source’owych inicjatyw jakich jak: ICANN, The Mozilla Foundation czy też Public Knowledge and the Electronic Privacy Information Center (EPIC).

 

W latach 2006-2012 Joi Ito obejmował fotel przewodniczącego organizacji Creative Commons.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności