za
Londyn-2

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii prosi społeczność krytowalut o pomoc

 

Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii zwraca się z prośbą do członków społeczności, ekspertów oraz firm z sektora FinTech (nowych technologii finansowych), o wzięcie udziału w publicznej dyskusji mającej na celu przybliżyć politykom zagadnienia technologii kryptowalut.

 

Otwarty właśnie na oficjalnych rządowych stronach internetowych panel dyskusyjny, określany mianem ‘Call for Information’ ma na celu pozyskanie przez ministerstwo jak największej ilości informacji odnośnie technologii Bitcoin i innych kryptowalut, a także związanej z nimi technologii łańcucha bloków.

 

Publiczna dyskusja ma za zadanie wyodrębnić płynące z nich korzyści i zagrożenia w celu rozstrzygnięcia czy, a jeżeli tak to jakich, regulacji wymagać będzie biznes związany z rodzącą się technologią.

 

Otwarty właśnie panel dyskusyjny potrwa przez miesiąc. Umożliwi on pojedynczym obywatelom, biznesom i organizacjom wyrażenie swoich poglądów na temat technologii kryptowalut czy też odnoszących się wobec nich obecnych regulacji prawnych. Każdy zainteresowany będzie mógł wystąpić także w roli doradcy, dzieląc się swoją wiedzą w temacie z pracownikami ministerstwa.

 

Jak wyczytujemy na rządowej stronie projektu, inicjatywa ta związana jest z planami ministra finansów, mającymi na celu uczynienie ze Zjednoczonego Królestwa globalnego centrum innowacji finansowej, stanowiącej korzyść zarówno dla biznesu jak i klientów.

 

Jeśli to konieczne, będzie wiązało się to z wprowadzeniem pro-innowacyjnych środków regulacyjnych, aktywnie przyczyniających się do uwolnienia potencjału nowych technologii i umożliwienia innowacyjnym biznesom konkurowania na równych zasadach z obecnymi graczami, o ustalonej już pozycji rynkowej.

 

W ramach panelu ministerstwo formułuje łącznie 13 pytań, podzielonych na dwie kategorie: korzyści płynące z walut cyfrowych oraz zagrożenia z nich wynikające.

 

Oto lista trzynastu pytań Ministerstwa Finansów Wielkiej Brytanii adresowanych do brytyjskiej społeczności kryptowalut:

 

1. Jakie są korzyści płynące z walut cyfrowych? Jak istotne są te korzyści? Jak przekładają się one na różnego rodzaju grupy, np.: klientów, biznesów, rządu, szerszej ekonomii. Jak korzyści tego rodzaju różnią się w zależności od poszczególnych walut cyfrowych?

 

2. Czy rząd powinien interweniować w celu wsparcia rozwoju i wykorzystania walut cyfrowych oraz związanych z nimi biznesów i technologii na terenie Wielkiej Brytanii, czy powinien raczej zachowywać status quo? Jeśli rząd miałby interweniować, jakiego rodzaju kroki powinien przedsięwziąć?

 

3. Jeśli rząd miałby regulować waluty cyfrowe, jakie rodzaju waluty powinny zostać poddane regulacji? Czy powinien być to „szyty na miarę” system regulacyjny czy też regulacje oparte na istniejących krajowych, europejskich oraz międzynarodowych ustawach?

 

4. Czy dostrzegasz obecnie przeszkody dla rozwoju biznesów związanych z walutami cyfrowymi w Wielkiej Brytanii?

 

5. Jakie są potencjalne korzyści wynikające z technologii księgi rozproszonej (łańcucha bloków)? Jak znaczące są to korzyści?

 

6. Jakie zagrożenia stwarzają dla ich użytkowników waluty cyfrowe? Jak poważne są to zagrożenia? Jak zagrożenia tego typu różnią się w zależności od odmiennych kryptowalut?

 

7. Czy rząd powinien interweniować w związku z tego rodzaju zagrożeniami czy utrzymywać status quo? Jakie mogą być potencjalne rezultaty braku działania w tym zakresie? Czy rynek byłby w stanie uporać się z tego typu zagrożeniami na własną rękę?

 

8. Jednym ze sposobów w jaki rząd mógłby ochronić użytkowników [kryptowalut] mogłoby być wprowadzenie odpowiednich regulacji. Czy rząd powinien wprowadzić regulacje, aby chronić użytkowników [kryptowalut]? Jeśli tak, czy powinien być to „szyty na miarę” system regulacyjny… [analogicznie jak w pytaniu 3].

 

9. Jakie dostrzegasz zagrożenia związane z przestępczością powiązaną z walutami cyfrowymi? Jak poważne są to zagrożenia i jak różnią się w zależności od waluty cyfrowej?

 

10. Czy rząd powinien interweniować w związku z tymi zagrożeniami czy zachowywać status quo?

 

11. Jeśli rząd miałby podjąć działania w związku z przestępstwami finansowymi, czy powinien wprowadzić odpowiednie regulacje czy też użyć innego rodzaju narzędzi. W przypadku wprowadzenia regulacji, czy powinien być to „szyty na miarę” system regulacyjny… [analogicznie jak w pytaniu 3 i 8].

 

12. Jakiego rodzaju trudności mogą wyniknąć w związku z walutami cyfrowymi i sankcjami finansowymi?

 

13. Jakiego rodzaju zagrożenia stwarzają cyfrowe waluty dla monetarnej i finansowej stabilności [kraju]? Jak poważne są to zagrożenia?

 

 

Fotografia na licencji: Creative Commons

 

Portal bitcoin.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności