Jak kopać bitcoiny?

2014-09-26 Dla wnikliwych Mining Poradnik

Jak kopać bitcoiny? Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest zrozumienie co to jest mining. Polecamy zapoznać się z naszym […]

Jak kopać bitcoiny?

Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest zrozumienie co to jest mining. Polecamy zapoznać się z naszym z tym poradnikiem: „Jak działa bitcoin”.

Jeśli wiemy już na czym polega mining i chcemy zostać górnikiem cyfrowym powinniśmy dokonać kalkulacji czy nam się to opłaca. Aby ten poradnik był ponadczasowy nie podajemy tu przykładów żadnego konkretnego sprzętu a jedynie ogólne zasady jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze koparki. Jak zapewne już wiesz, czasy kopania na komputerach czy laptopach, dawno odeszły w niepamięć. Obecnie do górnictwa cyfrowego, używa się wyłącznie wyspecjalizowanych, dedykowanych ku temu urządzeń – ASIC. Zatem, jak kopać bitcoiny?

Zanim zaczniemy kopać 

Kopanie to ekscytujący temat. Kto nie chciałby mieć prywatnej „maszyny do wytwarzania pieniędzy”? Jednak, zanim odpowiemy na pytanie „jak kopać bitcoiny?”, należy zastanowić się czy to się nam w ogóle opłaci. Wszelkie kalkulacje powinniśmy wykonywać w bitcoinach, a nie złotówkach czy innej walucie. Niedługo przekonasz się dlaczego.

Jeśli mamy już upatrzoną koparkę, sprawdźmy jaki zysk jesteśmy w stanie wygenerować z jej pomocą oraz kiedy nastąpi tzw. „break even point”, czyli po jakim czasie wyjdziemy na czysto z inwestycją.

Dobrym kalkulatorem opłacalności jest kalkulator bitcoinwisdom. Kalkulator ten uwzględnia zmiany trudności sieci, które jak wiemy z poprzednich poradników, są nieuniknione.

Nie radzimy używać kalkulatorów, które nie uwzględniają zmiany trudności kopania. Podają one zarobek koparki tylko na daną chwilę. Nie wezmą one pod uwagę tego, że ze względu na zmianę trudności kopania, nasz zarobek w przyszłym miesiącu, może być o połowę niższy. 

kalkulatorminingu

Kalkulacje

Aby dowiedzieć się, czy kopanie będzie dla nas opłacalne, wypełnijmy poniższe dane na stronie:

 • Difficulty Increment: Przewidywany wzrost trudności. Zalecamy wpisanie 20%. Czyli zakładamy wzrost trudności o 20%, co około 2 tygodnie;
 • Electricity Price: Koszt prądu w dolarach. Średni koszt 1Kw w naszym kraju, to około 0.2$;
 • Pool Fee: Prowizja kopalni, w której kopiemy. Zwykle 1-2%;
 • Hash Rate: Prędkość koparki, wyrażona domyślnie w GH/s. Ważne alby nie pomylić rządu wielkości;
 • Hardware Price: Cena koparki – domyślnie w dolarach;
 • Hardware Power (Watts): Pobór prądu koparki w watach;
 • Start Date: Przewidywana data rozpoczęcia pracy koparki – pole nieobowiązkowe.

Po wypełnieniu wyżej wymienionych pól, otrzymujemy wynik w tabelce po prawej stronie. Każdy wiersz tabelki to kolejna zmiana trudności.

Poszczególne kolumny oznaczają:

 • 1 kolumna (Date) – data od do zmiany trudności i sumaryczny czas liczony w dniach, od rozpoczęcia pracy koparki podany w nawiasach;
 • 2 kolumna (Difficulty) – Przewidywana trudność;
 • 3 kolumna (Revenue) – Dochód w danym przedziale czasu (patrz pierwsza kolumna), bez uwzględnienia prowizji kopalni;
 • 4 kolumna (Profit) – Zysk w danym przedziale czasu (patrz pierwsza kolumna), z uwzględnieniem prowizji kopalni;
 • 5 kolumna – Sumaryczny zysk minus koszt inwestycji, domyślnie w BTC.

Co wynika z kalkulacji?

Najważniejsza z tych obliczeń, jest dla nas 4 i 5 kolumna.

Jeżeli w którymś wierszu, wartość piątej kolumny zapali się na zielono to znaczy, że inwestycja nam się zwróci po danym okresie czas, widocznym w kolumnie.

Jeśli w naszym przypadku wszystkie wartości 5 kolumny są na czerwono, w każdym wierszu – inwestycja się nam nie zwróci.

Jeżeli w którymś wierszu, wartość 4 kolumny zapali się na czerwono, oznacza to, że koszt prądu przewyższy zysk z wydobycia.

Powtarzamy raz jeszcze: zanim kupisz koparkę dokonaj kalkulacji!

Konkretny przykład:

Chcemy kupić koparkę za 2000 zł. Przeliczamy tę sumę na bitcoiny. Dla uproszczenie, załóżmy więc, że koparka kosztuje 1 BTC. Z kalkulatora wynika, że po 100 dniach koparka zacznie przynosić straty czyli koszt prądu przewyższy zysk z wydobycia. Z kalkulatora wynika też, że koparka nigdy nam się nie zwróci. Czyli nigdy nie wydobędzie 1 BTC.

Bardzo często popełnianym błędem jest kupno koparki mimo niekorzystnych kalkulacji gdyż zakładamy, że kurs bitcoina wzrośnie. Kupiona za 2000 zł (na potrzeby tych obliczeń – 1 BTC) koparka, po 100 dniach wydobędzie dla nas 0.5 BTC. Załóżmy, że przez ten czas kurs faktycznie rośnie do 6000 zł za 1 BTC, czyli wydobyte przez nas bitcoiny warte są 3000 zł. Z pozoru jest to zysk 1000 zł ale przecież zapłaciliśmy za koparkę 1 BTC a wydobyła nam 0.5 BTC, jesteśmy więc stratni 0.5 BTC (w tym przypadku 3000 zł).

Jeżeli z Twojej kalkulacji wynika, że koparka nigdy nie wydobędzie tylu bitcoinów ile za nią zapłaciłeś i zakładasz, że kurs wzrośnie, to lepiej kupić bitcoiny a nie koparkę.

Kup koparkę tylko wtedy kiedy Twoja kalkulacja pokaże Ci przybliżoną datę zwrotu.

Oczywiście kalkulacja jest tylko orientacyjna, gdyż nie da się dokładnie przewidzieć przyszłych skoków trudności. Jednak można obliczyć średnią przyrostu mocy, bazując na historycznych danych.

Pamiętaj też, że opłacalność miningu jest cykliczna i w dużej mierze zależy od kursu. Trudność kopania zawsze będzie dążyć do granicy opłacalności. Wszędzie tam gdzie można zarobić, nie zabraknie chętnych na ten zarobek, a jeśli chętnych jest coraz więcej, trudność wydobycia rośnie. Jeżeli w danej chwili nie opłaca się kopać, poczekaj aż wzrośnie kurs.

Kupujemy koparkę

Nie ma prostej recepty jeśli chodzi o zakup sprzętu do górnictwa cyfrowego. Koparki nie występują w sklepach, tak jak zwykły sprzęt komputerowy. Obecne koparki bitcoin oparte są na układach ASIC, czyli układach nieprogramowalnych. Mogą wykonywać wyłącznie z góry zaprogramowane operacje i służą wyłącznie do wykopywania bitcoinów oraz innych kryptowalut opartych na algorytmie SHA-256.

Koparki możemy kupić prosto od producenta lub używane (fora, portale aukcyjne). Decydując się na zakup od producenta (zwykle Chiny) musimy liczyć się z dłuższym terminem dostawy oraz dodatkowymi kosztami jak cło.

Szukając ogłoszeń unikajmy tych gdzie ofertą sprzedaży jest „pre-order”, czyli przedsprzedaż danego sprzętu. Często ze względu na atrakcyjną cenę, decydujemy się na zakup pre-orderu na koparkę ale nie bierzemy pod uwagę ewentualnych (co się bardzo często zdarza) opóźnień w dostawie. Zanim koparka do nas dojdzie może okazać się, że jest już nieopłacalna.

Jeżeli kalkulacje wyszły pozytywnie i kupiliśmy koparkę, możemy zacząć wydobycie.

Aby zacząć kopać musimy zarejestrować się w jednej z wielu kopalń. Jeżeli chciałbyś uzyskać informację jak zacząć kopać na swojej konkretnej koparce zapraszamy na Polskie Forum Bitcoin.

Jak sprzedać kryptowaluty?

Istnieje wiele sposób, aby dokonać sprzedaży wydobytych kryptowalut. Jednym z nich jest sprzedaż w Bitcoina w Bitomacie. Jest to urządzenie, które działa jak tradycyjny bankomat, natomiast za jego pośrednictwem wymienimy waluty oparte o sieci blockchain na tradycyjne. Kolejną popularną metodą jest kantor bitcoin, w którym możemy sprzedać nasz urobek online. Jeszcze innym wyjściem są giełdy kryptowalut. Sprzedając urobek na giełdzie musimy liczyć się z koniecznością weryfikacji naszych danych osobowych. Dokonując sprzedaży w bitomacie lub kantorze stacjonarnym, do 60 tyś złotych nie musimy się weryfikować.

Aby zacząć kopać musimy zarejestrować się w jednej z wielu kopalń. Jeżeli jesteś zainteresowany sprzętem do górnictwa cyfrowego, zajrzyj tutaj: Koparki kryptowalut

Tagi
bitcoin bitcoin mining górnictwo cyfrowe jak kopać bitcoiny kopanie bitcoinów mining wydobywanie bitcoinów

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.