za
mining

Mining bitcoinów z wykorzystaniem fermentacji beztlenowej

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W ostatnich latach mining kryptowalut stał się niezmiernie kontrowersyjnym tematem. Do mainstreamu przeniknęło bowiem mnóstwo opinii dotyczących skali zużycia energii potrzebnej do wydobywania kolejnych bloków bitcoina. W związku z tym, coraz częściej mówi się o konieczności wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Warto w tym momencie zaznaczyć, że problem wykracza daleko poza przemysł wydobywczy i dotyczy wszystkich energochłonnych branż. Jednak to właśnie górnicy Bitcoina zostali umieszczeni na celowniku tego nacisku. Wielu przedstawicieli tego sektora przystąpiło do zmian i postanowiło zbadać wykorzystanie energii wodnej, wiatrowej i słonecznej. Niestety, na ten moment aż połowa górników opowiada się za paliwami kopalnymi. Głównym problemem wydaje się być brak ciągłości pracy w przypadku większości odnawialnych źródeł energii. Wciąż powstają jednak nowe, interesujące rozwiązania, które pokazują jak kreatywną grupą są górnicy bitcoina.

Fermentacja beztlenowa jako źródło energii elektrycznej

Na malowniczej farmie w hrabstwie Armagh w Irlandii znajduje się niewielka kopalnia bitcoinów. Korzysta ona z rewolucyjnej metody wydobywania nowych monet. 35 maszyn górniczych najnowszej generacji jest zasilanych z nadwyżki energii, której to źródło nie może sprzedać do sieci. Sprawia to, że ​​koszt związany z mocą jest praktycznie zerowy. Co więcej, źródło zasilania jest całkowicie samowystarczalne i wymaga jedynie niewielkiej ilości pracy na miejscu, aby zapewnić jego płynne działanie. Kopalnia charakteryzuje się też w 100% bezawaryjną pracą. To bardzo ważny atrybut, którego często brak w przypadku maszyn napędzanych wiatrem, słońcem lub wodą.

To źródło jest w całości zasilane odpadami organicznymi. Nie tylko wytwarza czystą energię, ale również zamienia produkty odpadowe w paliwo, które można następnie sprzedać lub wykorzystać do kopania kryptowalut. Mowa o komorach fermentacji beztlenowej. Do tej pory pozostają one w dużej mierze niewykorzystane jako alternatywne źródło zasilania kopalni bitcoina.

Mark Morton, którego entuzjazm dla Bitcoina emanuje w każdym jego słowie, był jednym z głównych motorów operacji wydobywczej napędzanej beztlenową fermentacją w Armagh. Morton jest jedną z kluczowych osób w Scilling Mining, jednej z pionierskich irlandzkich firm zajmujących się miningiem kryptowalut. Jego praca na rzecz edukacji irlandzkiej społeczności na temat Bitcoina doprowadziła go do zbudowania małej biurowej kopalni. Mark zajmuje się także organizowaniem regularnych spotkań dla jednej z największych irlandzkich grup entuzjastów bitcoina. Społeczność porusza kwestie związane z rozwojem sytuacji na rynku i trendami w branży.

mining

Czy kopanie z wykorzystaniem energii z fermentacji jest opłacalne?

Aktywizm Mortona opłacił się, gdy właściciel farmy w Armagh złożył mu wizytę, aby dowiedzieć się więcej o wydobywaniu bitcoinów. Zaproponował mu wykorzystanie nadwyżki energii, którą fermentator beztlenowy wytwarzał w jego zakładzie. Już kilka spotkań później Morton pozyskał maszyny górnicze i przygotował infrastrukturę, aby urzeczywistnić ten pomysł.

Pozyskana energia zasila 35 maszyn górniczych. W chwili pisania tego tekstu, przy rekordowej trudności wydobycia, kopalnia generuje około 0,42 BTC miesięcznie. Oznacza to 8 133 USD miesięcznego dochodu przy obecnych cenach. To prawdopodobnie nie tylko pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Irlandii, ale może nawet jedyne na świecie. Fermentacja beztlenowa to proces wykorzystania energii wewnętrznej zawartej w odpadach do produkcji biogazu. Jest on źródłem paliwa, które zawiera średnio 40% do 50% metanu i 30% do 40% CO2. Dzięki zastosowaniu silnika proces ten może wytwarzać energię, którą można również podłączyć i sprzedać do sieci za pomocą odpowiedniej infrastruktury.

Mining z wykorzystaniem fermentacji beztlenowej – zwrot inwestycji

W przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i słońce, fermentacja beztlenowa zapewnia 100% sprawności, jeśli jest zasilana stałymi odpadami. Jest to wyjątkowo atrakcyjne dla sieci energetycznych, które starają się zaspokoić zapotrzebowanie na wyższy udział ekologicznych źródeł energii. W rezultacie, niektóre kraje zachęcały swoich mieszkańców do ​​rozmieszczania generatorów tego typu. Na przykład rząd Wielkiej Brytanii ustanowił fundusz o wartości 10 milionów GBP, aby wspomóc rozwój nowej infrastruktury.

Morton zauważył jednak, że w wielu przypadkach połączenia sieciowe nie zostały zrealizowane. Rolnicy, którzy dużo zainwestowali w takie systemy, pozostali z nadwyżką energii i brakiem źródeł dochodów, aby spłacić kosztowną infrastrukturę. Inwestycje w beztlenowe komory fermentacyjne mogą bowiem sięgać aż od 200 tysięcy GBP do 1 miliona GBP, w zależności od wydajności energetycznej przy przewidywanym okresie zwrotu z inwestycji wynoszącym od czterech do siedmiu lat. Jednak takie wartości zwrotu z inwestycji zależą od niezawodnych połączeń sieciowych. Dodatkowo, koszty mogą radykalnie wzrosnąć, jeśli chodzi o projekty na większą skalę.

Morton oszacował zwrot z inwestycji dla właścicieli komór fermentacyjnych beztlenowych w różnych warunkach. Okazało się, że w większości przypadków okres zwrotu wynosi około dwóch lat. Po nich właściciel obiektu będzie generował czysty zysk, który przyspieszyłby zwrot z inwestycji beztlenowej komory fermentacyjnej. W sprzyjających warunkach okres zwrotu kosztów dla zakładu górniczego może wynieść jedynie dziesięć miesięcy.

Plany Scilling Mining

Geniusz Scilling Mining polega na wykorzystaniu infrastruktury wydobywczej Bitcoina do wypełnienia luki między energią produkowaną przez te beztlenowe komory fermentacyjne, a brakiem wyjścia po stronie popytu. Wydobywanie kryptowalut pełni rolę obciążenia popytowego już na miejscu inwestycji i w prosty sposób monetyzuje nadwyżkę energii.

Firma początkowo badała dostępne na rynku komory w celu podłączania koparek do źródła zasilania. Ostatecznie ustalono jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z odpowiednimi profesjonalistami w celu zbudowania własnego, niestandardowego rozwiązania. W rezultacie powstał Power Vault 68, rozwiązanie kontenerowe, które mieści do 68 maszyn górniczych. Zostało ono starannie zaprojektowane pod kątem przepływu powietrza, infrastruktury elektrycznej i spełniania norm dotyczących zagrożenia pożarowego.

Na świecie działa obecnie 20 tysięcy beztlenowych komór fermentacyjnych, a około 1000 nowych instalacji wdrażanych jest każdego roku. Pojawia się oczywiste pytanie o to, jak duży jest zakres współpracy między właścicielami takiej infrastruktury a tymi, którzy mają doświadczenie w zakresie wydobywania Bitcoina. Wysiłki Scilling Mining z pewnością złagodziły problemy jednego właściciela tej kosztownej infrastruktury. Ale Morton nie widzi, żeby na tym się skończyło. Scilling Mining ma ambicje, aby do końca roku uruchomić kolejne kopalnie. Firma chce także edukować właścicieli fermentacyjnych komór beztlenowych na całym kontynencie na temat możliwości zarabiania na nadwyżce energii.

Mining przy wykorzystaniu nadwyżek energii – nowy trend?

Od lat kryptowalutowi specjaliści z Ameryki Północnej współpracują i pomagają producentom ropy i gazu wykorzystać nadwyżkę wyprodukowanej energii. Ta niestety często jest wyrzucana bezpośrednio do atmosfery. Teraz wygląda na to, że stosunkowo nowa firma skupiona na Bitcoinie odkryła europejski odpowiednik źródła zasilania. W całej Europie mogą istnieć ogromne ilości niewykorzystanej, czystej energii.

Dzięki firmie Scilling Mining i przyszłościowo myślącemu właścicielowi farmy w północno-wschodniej Irlandii, mamy świetny dowód działania nowej strategii wydobywczej. Ta sytuacja wskazuje na potencjał dalszej współpracy między właścicielami komór fermentacyjnych, a entuzjastami kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności