za
Kobieta mająca na głowie urządzenie do odczytywania fal mózgowych.

MinD-Video, czyli film nagrany prosto z fal mózgowych. AI odczyta Twoje myśli!

zondacrypto bitcoin giveaway

Idea nagrywania myśli i wspomnień była dotychczas koncepcją znaną jedynie z filmów, gier i książek sci-fi. Dzisiaj okazuje się, że niewiarygodna wręcz koncepcja staje się rzeczywistością. Wszystko to jest możliwe dzięki pomocy sztucznej inteligencji.

Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetów w Hongkongu i Singapurze, już niedługo możliwe będzie tworzenie wysokiej jakości obrazów wideo, które pochodzą bezpośrednio z naszego mózgu. Czy MinD-Video odmieni to, w jaki sposób postrzegamy wspomnienia?

Obraz generowany bezpośrednio z fal mózgowych

MinD-Video to system składający się z dwóch modułów, który jest w stanie generować film wideo za pomocą odczytu fal mózgowych. Naukowcy poinformowali, że system uczy się na podstawie publicznie dostępnych odczytów funkcjonalnego obrazowania mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Co więcej, twórcy używają narzędzia AI Stable Diffusion do uzupełniania obrazami luk pomiędzy odczytanymi z fal mózgowych.

Według twórców MinD-Video system jest w stanie zrekonstruować filmy z dokładnością wynoszącą nawet 85%. Warto dodać, że nad bardzo podobną koncepcją pracują naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL). CEBRA, czyli algorytm uczenia maszynowego opracowany przez szwajcarskich naukowców, pozwala zrekonstruować ruchomy obraz widziany oczami myszy. Badania te prowadzone są pod kątem stworzenia wydajnych interfejsów mózg-maszyna.

Mężczyzna odtwarzający wspomnienia

Kiedyś sci-fi, dziś innowacja, jutro codzienność

Sztuczna inteligencja jest kluczowym elementem systemu MinD-Video, ponieważ pozwala na uzupełnienie brakujących klatek. Dzięki temu możliwe jest stworzenie płynnego filmu. Na ten moment filmy wyraźnie różnią się od rzeczywistych obrazów zarejestrowanych podczas rezonansu magnetycznego. Niemniej jednak najważniejsze elementy są wyraźnie przedstawione. To pozwala przypuszczać jak szybko rozwinie się ta technologia i do czego będzie ona zdolna za 5 czy 10 lat.

Na stronie twórców MinD-Video możemy sami sprawdzić dokładność filmów odczytanych z fal mózgowych. Choć do ideału brakuje jeszcze sporo, ewidentnie wkroczyliśmy w nową erę postrzegania naszej pamięci i tego, co można z niej „wyciągnąć”.

Technologia odczytu obrazu z fal mózgowych można będzie wykorzystać w najbliższych latach np. podczas przesłuchań policyjnych i ustalania chronologii wydarzeń. Co ciekawe, MinD-Video oraz CERB poniekąd przewidzieli już twórcy serialu Black Mirror. Tam bowiem systemu takiego używały towarzystwa ubezpieczeniowe, aby ustalić szczegóły danego wypadku. Podobny koncept spotkać można także w uniwersum cyberpunka, gdzie technologia Braindance pozwala na odczytywanie wspomnień i emocji, które stają się niejako nowym rodzajem doświadczenia kinematograficznego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
ai MinD-Video stable diffusion sztuczna inteligencja
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.