Wiadomości

Milionerzy: chcemy płacić wyższe podatki!

Milionerzy w USA chcą płacić wyższe podatki. Wczoraj opublikowali oni list otwarty, w którym apelują o „natychmiastowe” i „permanentne” poniesienie […]

Data publikacji: 14 lipca 2020

bitbay

Milionerzy w USA chcą płacić wyższe podatki. Wczoraj opublikowali oni list otwarty, w którym apelują o „natychmiastowe” i „permanentne” poniesienie im podatków. Powód? Twierdzą, że pomoże to w ożywieniu gospodarki po pandemii koronawirusa.

Milionerzy chcą płacić więcej

„Gdy Covid-19 atakuje globalnie, milionerzy tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat”

– pisze wspólnie 83 autorów listu. Są wśród nich znani biznesmeni m.in. współzałożyciel Ben & Jerry czy brytyjski filmowiec Richard Curtis.

Twierdzą, że by wyjść z kryzysu, „potrzebujemy pieniędzy i będziemy ich potrzebować w nadchodzących latach”. Są też zdania, że pokonanie recesji może „potrwać dekady” i doprowadzić do nędzy „pół miliarda osób”.

„Problemy spowodowane i ujawnione przez Covid-19 nie mogą zostać rozwiązane przez działalność charytatywną, niezależnie od tego jak byłaby hojna. Szefowie rządów muszą wziąć odpowiedzialność za zdobycie funduszy, poprzez permanentne podniesienie podatków najzamożniejszym ludziom planety, takim jak my (…), z których musimy sfinansować w sposób adekwatny nasze systemy opieki zdrowotnej, szkoły i bezpieczeństwo”

– dodają.

Cyniczni milionerzy?

Ostatnio Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że globalny spadek PKB wyniesie w tym roku co najmniej 6 proc. Jeżeli jednak dojdzie do drugiej fali epidemii – aż 7,6 proc. Może więc nałożenie większych podatków na milionerów ma sens?

milionerzyJuż rok temu grupa amerykańskich miliarderów, na czele z Georgem Sorosem, współzałożycielem Facebooka Chrisem Hughesem, dziedzicem fortuny założycieli sieci hoteli Hyatt oraz imperium medialnego Disney’a, opublikowała podobny list otwarty, w którym apelowała o wprowadzenie podatku od takich fortun takich jak te, które do nich należą. O zwiększenie podatków dla miliarderów apelują od lat znany inwestor Warren Buffett oraz założyciel Microsoftu Bill Gates.

Z pozoru brzmi to pięknie i szlachetnie. Tyle że realia bywają inne. Choćby zespół rockowych milionerów z U2 słynie z propagowania idei działalności charytatywnej, ale sam jako firma przez lata korzystał z ulg podatkowych w Irlandii. Podobnie działa Bruce Springsteen. Bard USA też nawoływał do wprowadzenia wyższych progów podatkowych, ale ostatecznie okazało się, że te niekoniecznie dotknęły by jego własnego majątku.

Na bezsens takich pomysłów wskazują też wolnorynkowi publicyści, którzy zauważają, że podnoszenie podatków dla lepiej zarabiających uderza faktycznie w klasę średnią i bynajmniej nie zmniejsza majątków miliarderów, bowiem ci korzystają z licznych kruczków prawnych, które pomagają im omijać podwyżki.

Wprowadzenie wyższych podatków może jednak okazać się dobre dla kryptowalut. Możliwe, że część osób zacznie uciekać w BTC, by jakoś ukryć swoje oszczędności lub pomnożyć je dzięki wzrostom kursu.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion