za

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma mieszane odczucia względem BTC

2019-04-11
Bitcoin
Binance Launchpool

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ostrzega, że ​​globalny wzrost gospodarczy spada do najniższego poziomu od czasu ostatniego kryzysu finansowego. Szefowa instytucji wspominała niedawno o tym w kontekście m.in. BTC.

Globalny wzrost gospodarczy zmalał do poziomu 3,6% w 2018 r. Teraz MFW przewiduje dalszy spadek do 3,3% w 2019 r. Jednym z sugerowanych rozwiązań problemu jest zwiększenie stopnia włączenia finansowego.

Przyczyny

MFW twierdzi, że znaczne osłabienie globalnej ekspansji – dziś najniższe od dekady – jest spowodowane paroma czynnikami: głównie trwającą wojną handlową między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, ponadto argentyńskimi i tureckimi trudnościami makroekonomicznymi oraz problemami niemieckiego przemysłu samochodowego.

W tej ostatniej kwestii może być jeszcze gorzej, bowiem prezydent USA Donald Trump grozi obecnie nałożeniem ceł na samochody importowane z Unii Europejskiej, co może spowodować, że niemieccy producenci stracą miliardy dolarów.

Koło ratunkowe

Według MFW, aby wzmocnić wzrost gospodarczy na świecie, konieczne jest, aby władze finansowe i rządowe uczyniły swoje gospodarki bardziej integracyjnymi.

W kontekście poprzednich wypowiedzi pracowników MFW można uznać, że mogą w tym pomóc cyfrowe waluty. W listopadzie 2018 r. w notatce z dyskusji personelu Funduszu stwierdzono:

“Waluta cyfrowa banku centralnego mogłaby oznaczać korzyści i zmniejszyć część kosztów i ryzyka systemu płatności i mogłaby zachęcić do włączenia finansowego.”

Ponadto podczas konferencji z rynku wydarzeń fintech w Singapurze w 2018 r. dyrektor generalna MFW Christine Lagarde poruszyła kwestię włączenia finansowego i sposobu, w jaki cyfryzacja przekształca działalność gospodarczą. W swoim wystąpieniu zauważyła, jak innowacyjni dostawcy usług płatniczych wykorzystują e-pieniądze w kontekście zapotrzebowania społecznego i wymogów nowoczesnej gospodarki. Jej zdaniem cyfrowa waluta zwiększa “zdolności dotarcia do ludzi i przedsiębiorstw w odległych i zmarginalizowanych regionach. Wiemy, że banki nie spieszą się, by służyć biednym i wiejskim populacjom.” Dodała też:

“Nawet kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Ripple, walczą o miejsce w bezgotówkowym świecie, (…) w nadziei na zaoferowanie bardziej stabilnej wartości i szybsze, tańsze rozliczenia.”

Z drugiej strony, Lagarde obawiała się, że „ciągły, szybki wzrost aktywów kryptograficznych może stworzyć nowe luki w międzynarodowym systemie finansowym”.

Trudno więc dziś jednoznacznie stwierdzić, w jakim kierunku podąży polityka MFW względem kryptowalut. Jak widać, dają one jednak szansę na ratunek dla globalnej gospodarki.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności