za
Microsoft zatrudni dyrektora ds. rozwoju kryptowalutowego biznesu

Microsoft chce wykorzystać blockchain Ethereum do walki z piractwem

2021-08-16
Kryptowaluty

System operacyjny Windows i pakiet biurowy Office od zawsze królowały na stronach z pirackim oprogramowaniem. Nic więc dziwnego, że Microsoft, twórca obu produktów, ciężko pracuje nad wprowadzeniem środków zapobiegających nielegalnemu rozpowszechnianiu.

Argus do walki z piractwem

W nowej publikacji udostępnionej przez dział badawczy Microsoftu, przy udziale naukowców z Alibaba i Carnegie Mellon University, gigant z Redmond zbadał system motywacyjny oparty na blockchainie. Miałby on wzmocnić walkę z piractwem.

Badania zostało zatytułowane “Argus: A Fully Transparent Incentive System for Anti-Piracy Campaigns”. Nowy system Microsoftu opiera się na aspekcie przejrzystości technologii blockchain. Celem Argusa, zbudowanego na blockchainie Ethereum, jest zapewnienie mechanizmu motywacyjnego wolnego od zaufania przy jednoczesnej ochronie danych zebranych od otwartej anonimowej społeczności osób zgłaszających piractwo.

Postrzegamy to jako problem systemu rozproszonego. W implementacji pokonujemy zestaw nieuniknionych przeszkód, aby zapewnić bezpieczeństwo pomimo pełnej przejrzystości.

– czytamy w raporcie.

Proof of leakage

Argus umożliwia śledzenie pirackich treści do samego źródła za pomocą odpowiedniego algorytmu znaku wodnego. System nazywany “proof of leakage” powoduje, że każde zgłoszenie wycieku treści wiąże się z procedurą ukrywania informacji. W ten sposób nikt poza informatorem nie może zgłosić tej samej kopii opatrzonej znakiem wodnym, nie będąc w jej posiadaniu.

System posiada dodatkowo zabezpieczenia zmniejszające motywację, aby uniemożliwić informatorowi wielokrotne zgłaszanie tej samej treści pod różnymi pseudonimami.

Dzięki bezpieczeństwu i praktyczności systemu Argus, mamy nadzieję, że kampanie antypirackie w świecie rzeczywistym będą naprawdę skuteczne dzięki przejściu na w pełni przejrzysty mechanizm motywacyjny

– stwierdzono w raporcie.

Opisując szczegółowo kwestię opłat za sieć Ethereum, w dokumencie wyjaśniono, że zespół zoptymalizował kilka operacji kryptograficznych. Zrobił to w taki sposób, że ”koszt zgłaszania piractwa jest zredukowany do kosztu równoważnego wysyłaniu około 14 transakcji ETH do uruchomienia w publicznej sieci Ethereum, co w przeciwnym razie odpowiadałoby tysiącom transakcji”.

Firmy technologiczne na całym świecie coraz bardziej troszczą się o ochronę własności intelektualnej i zwalczanie piractwa. Na przykład, Tech Mahindra, spółka zależna IT indyjskiego konglomeratu Mahindra Group, niedawno uruchomiła nową, opartą na blockchainie platformę kontraktów cyfrowych i praw dla branży medialnej i rozrywkowej. Opiera się ona na protokole Hyperledger Fabric od IBM.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności