Michael Morell, były szef CIA, twierdzi, że blockchain jest niedoceniany przez służby

Blockchain Wiadomości

Były dyrektor CIA, Michael Morell, niedawno argumentował w specjalnym raporcie, że technologia blockchain jest niedostatecznie wykorzystywana jako narzędzie kryminalistyczne. Jego […]

Były dyrektor CIA, Michael Morell, niedawno argumentował w specjalnym raporcie, że technologia blockchain jest niedostatecznie wykorzystywana jako narzędzie kryminalistyczne. Jego zdaniem rządy nie powinny unikać technologii kryjącej się za Bitcoinem, ale ją docenić.

Michael Morell mówi o blockchainie

Były szef CIA, Michael Morell, niedawno skrytykował perspektywę, zgodnie z którą to przestępcy wykorzystują Bitcoina i technologię blockchain do nielegalnych działań.

Technologia blockchain jest potężnym, ale niedostatecznie wykorzystywanym narzędziem kryminalistycznym dla rządów, [służącym] do identyfikowania nielegalnych działań i stawiania przestępców przed wymiarem sprawiedliwości – stwierdził.

Współautorami wspomnianego raportu są Thomas Schoenberger i Josh Kirshner. Patrzą na sprawę w podobny sposób. W dokumencie Crypto Council for Innovation stwierdzono bowiem, że technologia łańcucha bloków może zostać wykorzystana do łapania przestępców. Twórcy są zdania, że narracja o tym, że jest ona wykorzystywana przez terrorystów, jest szkodliwa.

Mówiąc prościej, analiza łańcucha bloków jest bardzo skutecznym narzędziem do zwalczania przestępczości i gromadzenia danych wywiadowczych

– stwierdzono.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie, śledzenie nielegalnych transakcji BTC jest wygodniejsze niż śledzenie nielegalnych funduszy przenoszonych przez granice za pomocą obecnych systemów finansowych.

Jak jednak także wspomniano w raporcie, Daniel Glaser, były zastępca sekretarza skarbu ds. finansowania terroryzmu i przestępstw finansowych, powiedział, że zarządzanie kryptowalutami w „odpowiedni sposób” jest wymagane, aby „organy ścigania mogły śledzić transakcje”.

Oprócz tego w raporcie napisano:

Chociaż DEX-y [zdecentralizowane giełdy – przyp. bitcoin.pl] są odpowiedzialne tylko za niewielką część całkowitego wolumenu transakcji kryptowalutowych, ich zdecentralizowany, w większości open-source’owy charakter dodaje dodatkową warstwę anonimowości, a tym samym oferuje większe możliwości dot. przenoszenia nielegalnych funduszy.

 Michael Morell Bitcoin służy tylko przestępcom?

Niestety w powszechnej opinii Bitcoin służy głównie przestępcom. Sugerował to np. Donald Trump w czasie, gdy był jeszcze prezydentem USA.

Janet Yellen, nowa sekretarz skarbu USA, też nie jest nazbyt przychylna kryptowalutom.

– Jest to aktywo wysoce spekulacyjne. I wiesz, myślę, że ludzie powinni uważać na to, że może to być bardzo niestabilne. Martwię się potencjalnymi stratami, jakie mogą ponieść inwestorzypowiedziała jakiś czas temu.

Tagi
bitcoin btc Michael Morell przestępcy Terroryzm

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.