za
ue zakaz kryptowaluty

Parlament Europejski będzie debatował na temat regulacji rynku kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Powraca temat regulacji rynku kryptowalut w Unii Europejskiej. – Silne poparcie dla MiCA [to dokument regulujący kryptowaluty na terenie UE] jest silnym sygnałem ze strony Parlamentu Europejskiego dla neutralnego technologicznie i przyjaznego innowacjom sektora finansowego – powiedział Stefan Berger, członek Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego.

MiCA tematem obrad UE

Parlament Unii Europejskiej zaplanował głosowanie nad ramami prawnymi mającymi na celu uregulowanie rynku kryptowalut. Wcześniej rozwiano obawy związane z ewentualnym zakazem kopania cyfrowych walut za pomocą Proof-of-Work (PoW).

W poniedziałkowym wątku na Twitterze członek Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego – Stefan Berger – napisał, że komisja w PE będzie głosować nad ramami dotyczącymi działania rynku kryptowalut. Chodzi o wspomniany dokument MiCA. Stanie się to 14 marca po przedłożeniu ostatecznego projektu przepisów. Jako sprawozdawca – osoba wyznaczona do składania sprawozdań w sprawie postępowań związanych z ustawą – Berger dodał, że przepisy nie będą już zawierać tekstu, który niektórzy mylnie zinterpretowali jako możliwy zakaz kopania kryptowalut na podstawie PoW.

– Dzięki MiCA Unia może wyznaczać światowe standardy — podkreśla Berger. – Dlatego wszyscy zaangażowani są teraz proszeni o poparcie przesłanego projektu i głosowanie za MiCA. Silne poparcie dla MiCA jest silnym sygnałem ze strony Parlamentu Europejskiego dla neutralnego technologicznie i przyjaznego innowacjom sektora finansowego – dodał.

ue zakaz kryptowaluty

Zauważył, że rozporządzenie ma na celu zapewnienie „pewności prawnej” i ustanowienie „wiarygodnych struktur nadzorczych” dla rynku aktywów kryptowalutowych w związku z obawami dotyczącymi zużycia energii przez mining. Po głosowaniu komisja będzie jednak nadal prowadziła dyskusje nad projektem ustawy z Radą Europejską i Komisją Europejską.

Długi proces regulacyjny

Ustawa MiCA, po raz pierwszy przedstawiona Komisji Europejskiej we wrześniu 2020 r. i przyjęta przez Radę Europejską w listopadzie 2021 r., miała na celu „stworzenie ram regulacyjnych dla rynku kryptowalut, które wspierałyby innowacje i czerpią z potencjału kryptowalut w sposób, który zachowuje stabilność finansową i chroni inwestorów”. Berger przełożył głosowanie komisji nad projektem ustawy pierwotnie zaplanowane na 28 lutego, powołując się na potrzebę wyjaśnienia „kwestii PoW” w dyskusji z zainteresowanymi stronami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności