za
meta

Australijski regulator pozywa Metę za promowanie kryptowalutowych scamów

Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) wszczęła postępowanie przed sądem federalnym przeciwko Meta (dawniej Facebook). Chodzi o zamieszczanie wprowadzających w błąd kryptowalutowych reklam. Według instytucji, pewna ofiara z powodu oszustwa straciła prawie 500 tys. dolarów.

ACCC kontra Meta

Australijski regulator zobowiązał się do pozwania firmy Meta za promowanie na jej platformie fałszywych schematów inwestycyjnych wykorzystujących kryptowaluty. Wydawało się, że oszustwa były inicjowane przez znane osoby, takie jak np. Dick Smith, osobowość telewizyjna David Koch i były polityk Mike Baird. Nic bardziej mylnego. Oszuści po prostu wykorzystali ich wizerunek. Osoby te nigdy nie były zaangażowane w żadną kryptowalutową kampanię.

Reklamy zawierały linki, które przenosiły użytkowników Mety do fałszywego artykułu. Następnie użytkownicy byli zachęcani do zapisania się do programu zarobkowego opartego na cyfrowych aktywach. ACCC podkreśliła, że oszuści, aby przekonać ofiary do wpłacenia środków na rzecz podejrzanego projektu wywierali na nich presję, np. częstymi telefonami. Rod Sims – przewodniczący agencji regulacyjnej stwierdził:

Istotą naszej sprawy jest to, że Meta jest odpowiedzialna za te reklamy, które publikuje na swojej platformie.

Zgodnie z oskarżeniami, Meta wiedziała o reklamach kryptowalutowych scamów wykorzystujących wizerunek celebrytów. Nie podjęła jednak żadnych kroków, by zająć się tym problemem i mu zapobiec:

Meta powinna była robić więcej, by wykrywać, a następnie usuwać fałszywe lub wprowadzające w błąd reklamy na Facebooku, by nie dopuścić do tego, żeby konsumenci padli ofiarą bezwzględnych oszustów.

Sims dodał, że skutkiem schematu było nie tylko nadszarpnięcie reputacji znanych osób publicznych, ale także ogromne straty poniesione przez konsumentów. W jednym przypadku ofiara straciła prawie pół miliona dolarów.

Facebook znosi zakaz reklam kryptowalut

Miliarder z Australii kontra Meta

Na początku tego miesiąca jeden z najbogatszych ludzi w Australii – Andrew Forrest – wniósł sprawę karną przeciwko platformie mediów społecznościowych za to, że nie powstrzymała ona scamowych reklam wykorzystujących jego wizerunek. Zdaniem prezesa Fortescue Metals Group był to pierwszy przypadek, kiedy Meta stanęła w obliczu takich zarzutów.

Przypadek Forresta jest identyczny jak w przypadku wyżej wymienionych osób. Oszuści wykorzystali jego postać do promowania programów inwestycyjnych. Wkrótce po złożeniu pozwu ACCC rozpoczęła dochodzenie. Rod Sims dodał:

Podczas gdy postępowanie Dr. Forresta dotyczy podobnych reklam do tych, które bada ACCC, dochodzenie ACCC jest odrębne i dotyczy innych kwestii prawnych. Postępowanie Dr. Forresta zostało wszczęte na podstawie Kodeksu Karnego Wspólnoty Narodów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności