za
nft ripple

Jeb McCaleb, współtwórca Ripple, sprzedał w 2020 r. tokeny XRP za ponad 400 mln USD

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Współzałożyciel Ripple Jed McCaleb sprzedał w 2020 r. tokeny XRP o wartości ponad 400 milionów USD. Dowiadujemy się tego ze zaktualizowanego raportu Whale Alert. Ponownie działania McCaleba budzą sprzeczne emocje, bowiem mogły mieć wpływ na kurs tokenu.

Jeb McCaleb i 1,2 mld XRP

McCaleb sprzedał w ciągu roku aż 1,2 miliarda XRP po średniej cenie 0,34 USD za token, co daje łączną sumę prawie pół miliarda USD. Wartość ta podobno jest bliska ok. 27 proc. jego obecnych zapasów XRP, które są przechowywane na koncie rozliczeniowym Ripple Labs.

Trzeba przyznać, że biznesmen dobrze zaplanował swoją strategię sprzedażową, bowiem Ripple ma obecnie spore problemy prawne. SEC pozwało spółkę i jej głównych inwestorów, którzy zdaniem komisji “uczestniczyli w 200-milionowej [niezarejestrowanej] rundzie finansowania serii C firmy w 2019 roku.”

Ripple twierdzi, że nie boi się procesu sądowego, bowiem jest pewne wygranej. Niestety dla projektu w odpowiedzi główne giełdy rynku – np. Coinbase – usuwają XRP ze swoich platform handlowych. Ponoć także wieloryby rynku wyprzedają swoje zasoby tokenu.

XRP dla byłego współpracownika

McCaleb otrzymał tokeny – dokładnie 9,5 miliarda XRP – kiedy opuścił szeregi Ripple Labs, co miało miejsce jeszcze w 2014 roku. W tym samym roku podpisał jednak umowę z Ripple Labs, która ograniczyła ilość XRP, którą może on sprzedawać tygodniowo, aby uniknąć negatywnego wpływu jego działań na kurs.

Pomimo powszechnej krytyki McCaleb wielokrotnie starał się zapewnić inwestorów, że jego sprzedaż nie wpływa na cenę XRP. Umowa McCaleba z Ripple Labs wygasa dopiero w 2023 roku.

W pierwotnym raporcie dotyczącym procesu sprzedaży XRP przez McCaleba w lutym 2020 r. Whale Alert ostrzegło przed potencjalnym ryzykiem związanym z “pojedynczym podmiotem mającym tak znaczący wpływ ekonomiczny na projekt, w który nie jest już zaangażowany”:

„Niezależnie od tego, czy wierzysz, że przyszłość jest jasna dla blockchainów takich jak Ripple, nie można ignorować ekonomicznej potęgi i konsekwencji wielorybów takich jak Jed McCaleb…”

mccaleb[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
68 472,69 USD3,00%
Ethereum logo
EthereumETH
3144,80 USD2,41%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
579,09 USD0,79%
Solana logo
SolanaSOL
181,39 USD7,35%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3143,80 USD2,42%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD2,75%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,53 USD2,01%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD2,41%