bitcoin.pl logo
BTC+0.47%
Bitcoin
$62,641236 748 zł
Inwestycje
2022-08-11
3 min czytania

Mark Cuban oraz upadła platforma Voyager otrzymują pozew zbiorowy od inwestorów

Jacek Walewski
Jacek WalewskiRedaktor Bitcoin.pl
Mark Cuban oraz upadła platforma Voyager otrzymują pozew zbiorowy od inwestorów
Futures03.25-PL_Images_728x90_04_v1b
Inwestorzy upadłej firmy Voyager Digital zarzucają Markowi Cubanowi umyślne oszustwo wobec milionów Amerykanów. Twierdzą bowiem, że słynny miliarder celowo nakłonił wiele osób do zainwestowania w projekt, który od początku działał na zasadzie „schematu Ponziego”.

Mark Cuban pozwany

Złożone dokumenty sądowe zawierają szczegółowe zarzuty przeciwko miliarderowi, Markowi Cubanowi. Chodzi o jego relacje z kryptowalutowym pożyczkodawcą Voyager Digital, który na początku lipca ogłosił upadłość.
Mark Cuban oraz upadła platforma Voyager otrzymują pozew zbiorowy od inwestorów
Inwestorzy w swoim pozwie twierdzą, że Cuban oraz CEO firmy Voyager - Steve Ehrlich - byli bezpośrednio zaangażowani w kontakt z osobami, które namówiono, by przekazali swoje środki na platformę pożyczkodawcy. Drużyna koszykarska Dallas Mavericks, której właścicielem jest Mark Cuban, również została wymieniona jako strona w całej sprawie. Takie informacje wynikają ze złożonego w środę pozwu zbiorowego dotyczącego papierów wartościowych.
Oskarżyciele są zdania, że duet Cuban-Ehrlich „dołożył wszelkich starań, aby wykorzystać swoje doświadczenie jako inwestorów, aby nakłonić miliony Amerykanów do inwestowania”, jak dowiadujemy się z dokumentów sądowych. Pozew składa się z aż 92 stron. Kancelaria Moskowitz po raz pierwszy złożyła go w maju. W swojej skardze inwestorzy starają się udokumentować zarówno poparcie Cubana dla Voyager Digital oraz jego milionowe straty związane z nieudanym projektem stablecoina Iron Finance. Właściciel Dallas Mavericks oficjalnie udzielał poparcia dla projektu zanim ten upadł.
Firma Voyager złożyła wniosek o upadłość w Nowym Jorku dnia 5 lipca. Stało się to kilka dni po zamrożeniu wypłat na swojej platformie, co podparto problemami z płynnością. Giełda Papierów Wartościowych w Toronto wstrzymała akcje firmy następnego dnia, a obecnie są one całkowicie wycofane z obrotu. Jednak do dziś są nadal dostępne na amerykańskich rynkach OTC. Mimo, że jakimś trudnym do wyjaśnienia trafem cena akcji Voyagera w ciągu ostatnich dni się potroiła, to ich wartość w ciągu sześciu miesięcy spadła o 97%.

Voyager i jego wpływ na świadomość mas

Jak pisaliśmy na łamach naszego portalu w październiku zeszłego roku, gdy kurs bitcoina zbliżał się w tym czasie do swoich maksimów, drużyna Dallas Mavericks oficjalnie ogłosiła partnerstwo z Voyager. Celem tej współpracy było zwiększenie świadomości kibiców klubu odnośnie cyfrowych aktywów oraz dołożenie swojej cegiełki do adopcji kryptowalut.
Kryptowalutowy pożyczkodawca znajdował się w tamtym czasie na fali marketingu sportowego, podobnie jak wiele innych firm z tego rynku. Voyager podpisał miesiąc wcześniej kontrakt z gwiazdą NFL, Robem Gronkowskim. Na podstawie zawartej umowy czterokrotny mistrz Superbowl został „ambasadorem marki, udziałowcem Voyagera i posiadaczem tokena Voyagera VGX”. Inna umowa reklamowa została zawarta z kierowcą NASCAR, Landonem Cassillem. Miało to miejsce w grudniu 2021 roku.
Osoby, które utraciły swój kapitał w wyniku inwestycji, opisały w pozwie zbiorowym firmę jako „ogromny schemat Ponziego”, który opierał się na wsparciu Marka Cubana i Dallas Mavericks. Szacuje się, że Voyager jest winien 5,7 miliarda dolarów ponad 100 tysiącom osób.
Samo publiczne wsparcie ze strony Dallas Mavericks i ich właściciela, Marka Cubana, w tym ich niedawna ogromna inwestycja w platformę Deceptive Voyager, stanowi doskonałą ilustrację tego, w jaki sposób Voyager celował w niewybrednych inwestorów, składając fałszywe i wprowadzające w błąd obietnice uzyskania dużych zysków w rynku kryptowalut
– napisali.
Dodatkowo oskarżyciele twierdzą, że Voyager celował w młodych, niedoświadczonych inwestorów poprzez marketing skierowany do młodzieży. Składał przy tym obietnice wypłaty odsetek od kryptowalut i zapewniał, że ​​klienci otrzymają najlepszą cenę w transakcjach.
Cuban oraz Steve Ehrlich nie wystosowali jak dotąd żadnego oświadczenia w tej sprawie.

O autorze

Jacek Walewski
Jacek Walewski

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas w
Google News
Obserwuj

Newsletter Bitcoin.pl

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Polityka Prywatności