za
Mark Cuban stablecoiny

Mark Cuban chce regulacji rynku stablecoinów

2021-06-18
Regulacje
Konferencja Kryptoraport

Miliarder i inwestor Mark Cuban wzywa do uregulowania rynku kryptowalut. Chce np. zdefiniowania „czym jest stablecoin i jakie zabezpieczenie jest dopuszczalne”.

Mark Cuban chce regulacji

Inwestor, miliarder i zwolennik technologii DeFi, Mark Cuban, wezwał do regulacji rynku stablecoinów po tym, jak stracił pieniądze na inwestycji w Iron Finance.

Iron Finance, częściowo zabezpieczony projekt stablecoina, był przedmiotem „historycznej paniki bankowej”, w wyniku której jego cena mocno spadła.

Rozmawiając z Bloombergiem 17 czerwca, Cuban obwiniał się za swoje „lenistwo” i brak wystarczających badań dot. projektu, w który zainwestował. Zadał też pytania dotyczące regulacji rynku stablecoinów.

Powinny istnieć regulacje określające, czym jest stablecoin i jakie zabezpieczenia są dopuszczalne. Czy powinniśmy wymagać 1 USD w walucie amerykańskiej za każdego dolara, czy też zdefiniować akceptowalne opcje zabezpieczenia (…) – powiedział.

Mark Cuban stablecoiny

To nie brak regulacji jest problemem!

CEO Krakena Jesse Powell zaatakował go na Twitterze, podkreślając, że brak regulacji dot. stablecoinów nie jest problemem. Jego zdaniem to kwestia nie przeprowadzania “własnych badań”, więc niejako inwestowania w ciemno.

Sprawa budzi jednak kontrowersje. Sektor stablecoinów jest obecnie w centrum uwagi amerykańskich prawodawców, którzy zastanawiają się, jak uregulować szybko rozwijający się rynek. W grudniu 2020 r. analizowano ustawę, która wymagałaby od emitentów stablecoinów m.in. przestrzegania tradycyjnych przepisów bankowych.

Po krachu na kryptowalutach w zeszłym miesiącu, przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, podkreślił 20 maja, że ​​„w miarę wzrostu wykorzystania stablecoinów musimy zwrócić uwagę na odpowiednie ramy regulacyjne i nadzorcze”.

Mark Cuban stablecoiny

Upadek stablecoina

Dotąd stablecoiny uchodziły za “stabilne kryptowaluty”, czyli takie, których kurs wynosi np. zawsze ok. 1 USD (najbardziej znanym rozwiązaniem jest Tether).

Projekt Iron Finance po tym, co stało się z jego stablecoinem, planuje teraz zatrudnić stronę trzecią do przeprowadzenia dogłębnej analizy protokołu, aby można było „zrozumieć wszystkie okoliczności, które doprowadziły do ​​takiego spadku.”

IRON jest częściowo zabezpieczonym stablecoinem. Jest zabezpieczony kombinacją jego natywnego tokena TITAN i stablecoina USDC.

Po masowej wyprzedaży ze strony dużych inwestorów, która spowodowała, że ​​cena TITAN spadła o około 30 USD, stablecoin IRON również spadł poniżej poziomu 1 USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności