za
lugano

Szwajcarskie miasto Lugano akceptuje bitcoina i tethera w płatnościach publicznych

Konferencja Kryptoraport

Lugano, miasto w Szwajcarii, zezwala na dokonywanie płatności w bitcoinie (BTC) i tetherze (USDT). Kryptowaluty mogą od teraz służyć do opłacania wszystkich podatków i innych opłat komunalnych. Wcześniej było to możliwe, ale w ograniczony sposób.

Lugano umożliwia płacenie podatków

Cały proces płatności ma być bardzo prosty. Wystarczy zeskanować kod QR na fakturze i – korzystając ze swojego portfela na kryptowaluty – wysłać cyfrowe aktywa na wskazany adres w blockchainie. Wcześniej proces ten musiał odbywać się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej miasta.

Warto dodać, że najnowsza aktualizacja jest częścią Planu B miasta Lugano, który to jest efektem współpracy samorządu z Tetherem. Ma on na celu zwiększenie adopcji kryptowalut w regionie.

Za stronę techniczną odpowiada Bitcoin Suisse.

Dyrektor ds. produktu w tej ostatniej firmie, Armin Schmid, nie kryje entuzjazmu odnośnie władz Lugano, które są otwarte na nowinki technologiczne, z naciskiem na blockchaina.

Wspaniale jest widzieć, że coraz więcej szwajcarskich gmin oferuje płatności w kryptowalutach jako opcję dostępną zarówno obywatelom, jak i firmom, uzupełniając tradycyjne metody płatności, takie jak punkty pocztowe i platformy bankowości elektronicznej

– powiedział.

Bitcoin Suisse nie ogranicza się zresztą tylko do współpracy z Lugano. Może pochwalić się też obsługą systemów kryptowalutowych płatności innych szwajcarskich kantonów, gmin i miast.

 bitcoin

Szwajcaria chce kryptowalut

Lugano nie jest pierwszym szwajcarskim miastem, które podąża tą drogą. Już w 2021 roku Zug rozpoczęło przyjmowanie bitcoinów i etheru. Kryptowalutami także można było rozliczać podatki.

Szwajcaria zresztą od dawna przoduje w adopcji aktywów kryptowalutowych.

W zeszłym miesiącu jeden z największych szwajcarskich banków kantonalnych, St. Galler Kantonalbank, ogłosił oficjalny początek handlu bitcoinami i etherem oraz oferowanie usługi powierniczej dla kilku klientów.

Dlaczego Szwajcaria jest tak otwarta na kryptowaluty? Po pierwsze, jej władze rozumieją, że na nowej technologii najmocniej zyskują te kraje i podmioty (a także osoby fizyczne), które są early adopterami. Do tego system bankowy tego kraju słynął przez lata z anonimowych kont bankowych. Wszystko zmieniło się w 2015 r., kiedy Szwajcaria podpisała z Unią Europejską porozumienie, na mocy którego banki szwajcarskie są zobowiązane do przekazywania urzędom podatkowym państw członkowskich UE informacje o ich obywatelach posiadających rachunki w szwajcarskich bankach. Możliwe, że władze Szwajcarii widzą więc potencjał w blockchainowych portfelach, które są odpowiednikami anonimowych kont.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności