fbpx

Prawo i polityka

Ludowy Bank Chin oficjalnie oświadczył, że pracuje nad własną cyfrową walutą – Kurs BTC w górę o 10%

  Ludowy Bank Chin oficjalnie oświadczył dziś na swojej stronie rządowej, że pracuje nad własną cyfrową walutą.       […]

bitbay

 

Ludowy Bank Chin oficjalnie oświadczył dziś na swojej stronie rządowej, że pracuje nad własną cyfrową walutą.

 

 

 

Ludowy Bank Chin oficjalnie oświadczył dziś na swojej stronie rządowej, że pracuje nad własną cyfrową walutą.

 

Ludowy Bank Chin czyli bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej, sprawuje kontrolę nad polityką pieniężną państwa. Jest odpowiedzialny za emisję chińskiego juana.

 

To właśnie Chiński Bank Centralny stwierdził w 2013 roku, że Bitcoin nie jest walutą ani środkiem płatniczym i nie może być stosowany w oficjalnych rozliczeniach instytucji finansowych oraz firm. Jednocześnie podkreślił, że prywatny obrót bitcoinem nie jest zabroniony, należy tylko wziąć pod uwagę ryzyko jakie ten nieregulowany rynek niesie dla zwykłych obywateli.

 

Chiński Bank jako główne argumenty przemawiające za korzyścią wprowadzenia cyfrowej waluty podaje między innymi:

 

 

  • Znaczne obniżenie kosztów emisji i obsługi pieniądza
  • Większa kontrola nad przepływem pieniądza w tym zmniejszenie skali prania brudnych pieniędzy oraz oszustw podatkowych
  • Duża wygoda dla obywateli
  • Lepsze wsparcie rozwoju gospodarczego i społecznego
  • Bezpieczeństwo transakcji

 

Jak wynika z oświadczenia banku, prace nad własną cyfrową walutą zostały rozpoczęte już w 2014 roku kiedy to powołał specjalny zespół badawczy. Cały rok 2015 to szereg badań jaki wpływ na gospodarkę może mieć cyfrowa waluta.

 

Dziś Ludowy Bank Chin oświadczył, że prace będą kontynuowane a zaangażowane mają w to być również firmy krajowe, instytucje międzynarodowe, krajowe i zagraniczne instytucje finansowe, oraz firmy obsługujące karty płatnicze.

 

Długość, skala badań oraz oficjalne oświadczenie sugerują, że Ludowy Bank Chin traktuje projekt własnej cyfrowej waluty bardzo poważnie.

 

Oczywiście nie łudźmy się, że będzie to waluta taka sama jak Bitcoin mimo iż, na Bitcoinie jest wzorowana. Na pewno nie będzie zdecentralizowana ani anonimowa. Pozostałe zasady (blockchain) mogą być zbliżone.

 

Co to oznacza dla Bitcoina?

 

Tuż po oficjalnym oświadczeniu banku kurs błyskawicznie wystrzelił w górę zyskując 10%. Samo oświadczenie zostało wydane w języku chińskim, więc wiele osób mogło uznać, że mowa w nim o Bitcoinie. Jednak długoterminowo informacja ta może mieć wpływ na sam kurs Bitcoina.

 

Chiny od lat zmagają się z problemem kontroli przepływu pieniądza, szarą strefą czy podziemnymi bankami na niewyobrażalną skalę, co głównie wynika z ostrej polityki rządu. Nowa cyfrowa waluta ma temu zapobiec skazując chińczyków na całkowitą kontrolę ich finansów oraz praktycznie każdej przeprowadzonej przez nich transakcji. Pomijając już kwestie takie jak sztuczne manipulowanie wartością juana oraz jego spadek, chińczycy mogą szukać alternatyw, nawet takich które nie są do końca zgodne z prawem. Tu pojawia się Bitcoin który i tak jest tam dość popularny.

 

Sama informacja prawdopodobnie odbije się szerokim echem w mediach gdyż wprowadzenie waluty cyfrowej przez Chiny byłoby jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w historii. Sam Bitcoin będzie podawany jako pierwowzór co już się dzieje: Reuters. Będzie to więc dobra reklama dla samego Bitcoina, która dodatkowo powinna wzmocnić jego pozycję i zaufanie wśród opinii publicznej i potencjalnych inwestorów.

 

Zdjęcie: Wikipedia

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.