za
Lucrosus Capital

Lucrosus Capital – zdecentralizowany fundusz VC

1,5% dla maluszka

Przy okazji dyskusji o kryptowalutach, często poruszanym tematem jest ich adopcja w mainstreamie. O ile kilka lat temu można było jeszcze zastanawiać się czy trafią do powszechnego użytku, to 2021 rok pokazał, że to już się dzieje. Bitcoin i inne cyfrowe aktywa oparte na blockchainie zyskały uznanie banków, korporacji i co ważne – również funduszy Venture Capital. Tylko w ciągu 12 minionych miesięcy VC zasiliły konta spółek związanych z blockchainem rekordową jak dotąd sumą 33,8 mld USD, a większość z tych inwestycji przekraczało kwotę 100 mln USD.

Finansowanie, mentoring i doradztwo są z pewnością istotnym motorem napędowym dla startupów z rynku kryptowalut, jednak zawsze warto przyjrzeć się obu stronom medalu. Z jednej strony pozyskany kapitał może znacząco przyspieszyć rozwój młodych firm, z drugiej jednak, niewielka grupa inwestorów posiadająca znaczący procent udziałów w projekcie przeczy idei decentralizacji, jaka towarzyszy kryptowalutom od początku ich istnienia.

Blockchain, kryptowaluty i świat biznesu

Blockchain i kryptowaluty w minionych latach zyskiwały nowe zastosowania w wielu różnych branżach. Bitcoin miał w założeniach rewolucjonizować świat finansów i widzimy już, że ten proces postępuje. Jednak technologia, która stoi za pierwszą kryptowalutą, wraz z rozwojem zaczęła sięgać znacznie poza system monetarny. Dziś implementowana jest również w obszarze motoryzacji, logistyce, energetyce, e-commerce i ogromnej ilości innych rynków. Wiele startupów, próbując rozwiązywać realne problemy klientów, postawiło na tokenizację – nowy trend nierozłącznie związany z technologią łańcucha bloków i kryptowalutami.

Dobry pomysł i mocny zespół to oczywiście fundamenty każdego startupu, ale bez odpowiednich środków komercjalizacja jakiegokolwiek przedsięwzięcia jest niemożliwa. Z pomocą przychodzą m.in. fundusze Venture Capital, specjalizujące się w finansowaniu pomysłów na bardzo wczesnym etapie, najczęściej w zamian za udziały. Choć taka forma pozyskiwania kapitału wciąż zyskuje na popularności, to warto zwrócić uwagę również na jej słabe strony.

Jak pokazuje praktyka, zazwyczaj największy zysk przypada inwestorom, którzy wspierają projekty na ich początkowym etapie. Dostęp do najbardziej lukratywnych startupów jest jednak często zamknięty dla niewielkiego, hermetycznego grona. Choć dzięki środkom dużych graczy może powstać naprawdę solidny, a czasem wręcz rewolucyjny produkt, to zamykanie tej możliwości wyłącznie dla osób zrzeszonych w funduszach może nie być najbardziej solidnym rozwiązaniem. Często mówi się np. o manipulacji kursów tokenów i kryptowalut, których znaczna część skupiona jest w rękach małej liczby użytkowników. Taka sytuacja powoduje nieuczciwą przewagę nad innymi uczestnikami rynku, który według założeń, miał być otwarty i dostępny dla wszystkich.

Lucrosus Capital – zdecentralizowany fundusz Venture Capital

Wady i zalety tradycyjnych funduszy VC dobrze rozumieją twórcy Lucrosus Capital. Dzięki połączeniom możliwości instytucji inwestorskich z blockchainem, zespół tworzy zdecentralizowany Venture Capital, który otworzy drogę do najciekawszych inwestycji również mniejszym inwestorom. Pomocnym narzędziem będzie w tym przypadku natywny token LUCA, którego nabywcy staną się jednocześnie członkami demokratycznie działającego funduszu. Analiza projektów na instytucjonalnych zasadach w połączeniu z możliwościami, jakie stwarza tokenizacja, stworzy w efekcie nową, ulepszoną wersję VC, dostosowaną do nowego trendu, jakim jest web3.

Założenia projektu dobrze przedstawia wideoprezentacja przygotowana przez twórców Lucrosus Capital.

Udostępnianie możliwości inwestycji na zasadach VC dla szerszego grona może przynieść korzyści nie tylko użytkownikom kryptowalut, ale i wielu innym branżom. Jak wiemy, blockchain wybiega już daleko poza świat finansów, a dostęp do środków na rozwój – tak jak do możliwości inwestycyjnych – powinien być bardziej inkluzywny. Platformy typu Kickstarter, czy Indiegogo są dobrym przykładem na to, że również tzw. przeciętny Kowalski jest otwarty na inwestycje w interesujące projekty. Właśnie dlatego demokratyzacja VC ma sens i może okazać się kolejnym dużym trendem wśród startupów.

Token LUCA – narzędzie inwestorów zdecentralizowanego Venture Capital

Wszyscy, którzy chcieliby być częścią tej rewolucji, mają taką szansę, m.in. dzięki Lucrosus Capital i tokenowi LUCA, który niedawno trafił do publicznej sprzedaży. Właściciele tokenów będą mogli dzięki nim głosować na najciekawsze projekty, współdecydować o ich rozwoju, otrzymywać dostęp do najnowszych rynkowych analiz, a nawet uczestniczyć w spotkaniach zarządu wspieranych startupów. Poza tym, token LUCA oferuje zastosowania znane już z rynku kryptowalut, m.in. buyback (skup tokenów z rynku, w celu regulowania ich wartości), alokację w projektach czy staking (rodzaj lokaty dla długoterminowych inwestorów).

Twórcy zapowiadają szereg istotnych działań na ten rok. Już niebawem odbędzie się buy-back tokenów. Dzięki zmniejszeniu podaży, wartość każdej jednostki może potencjalnie wzrosnąć. Tym bardziej w obliczu rosnącej ilości zastosowań tokena i popularyzacji projektu. W planach wymienionych w whitepaperze widzimy również kroki związane z uruchomieniem stakingu i opcji głosowania dla właścicieli tokenów – te działania planowane są już na drugi kwartał 2022. Istotnym dla całej strategii będzie również uruchomienie działów Lucrosus Academy i Lucrosus Incubator, które zadbają o edukację rynku i wsparcie obiecujących startupów.

Dobry zespół to podstawa

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie projektu są ludzie, którzy go tworzą. Przyglądając się zespołowi Lucrosus Capital, który szczegółowo przedstawiony jest na oficjalnej stronie, widzimy, że nie są to przypadkowe osoby. CEO Piotr Barbachowski, stworzył team specjalistów, którzy dzięki swoim różnorodnym doświadczeniom mogą kompleksowo rozwijać całe przedsięwzięcie.

Ze szczegółowymi informacjami na temat projektu warto zapoznać się na oficjalnej stronie Lucrosus Capital i w załączonych tam dokumentach. Informacje o bieżących działaniach zespołu można śledzić również w mediach społecznościowych firmy: Youtube, Twitter, Medium, Telegram, LinkedIn.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności