za
lucrosus capital wywiad

Wywiad z Piotrem Barbachowskim, CEO Lucrosus Capital – zdecentralizowanego funduszu VC

1,5% dla maluszka

Wśród wschodzących gwiazd sceny kryptowalut coraz częściej wymieniany jest projekt Lucrosus Capital. Celem firmy jest stworzenie zdecentralizowanego funduszu Venture Capital. Zdaniem twórców, takie rozwiązanie pozwoli bardziej efektywnie, od scentralizowanych odpowiedników, wspierać startupy i inwestorów. Założenia projektu szczegółowo opisaliśmy na Bitcoin.pl już wcześniej, a teraz porozmawialiśmy z samym CEO, aby uzyskac odpowiedzi na pytania nurtujące nas i wielu inwestorów. Zapraszamy do lektury.

Jak przedstawiłbyś Lucrosus Capital, gdybyś spotkał kogoś w windzie i chciał przedstawić mu projekt, mając tylko 30 sekund?

Nadążanie za rynkiem kryptowalut jest bardzo czasochłonne. Wyobraź sobie, że masz swój zespół ekspertów, którzy robią to za Ciebie i do tego sami promują Twoje inwestycje. Dodatkowo czerpiesz przywileje zarezerwowane dla wielkich instytucji takie jak inwestycje w projekty we wczesnym etapie rozwoju wraz z korzystniejszymi warunkami inwestycji od reszty rynku. Firmą oferującą te wszystkie benefity jest Lucrosus Capital, pierwszy zdecentralizowany Venture Capital zapewniający instytucjonalne korzyści dla indywidualnych inwestorów dzięki wykorzystaniu swojego tokena $LUCA.

Co było źródłem inspiracji dla projektu Lucrosus Capital? Jak zrodził się ten pomysł?

Jestem obecny na tym rynku już od ponad 5 lat. Miałem styczność z kryptowalutami zarówno od strony inwestowania, kopania, czy też współtworzenia innych projektów blockchainowych. Wszystkie te doświadczenia pomogły mi dokładnie poznać ten rynek zarówno w momentach długich i wielkich wzrostów, poprzez stagnację czy ogromne spadki. Od zawsze uważałem, że technologia blockchain daje szansę na nowe rozwiązania rewolucjonizujące różne obszary naszego życia. Niemniej jednak na ten moment rynek kryptowalut znajduje się we wczesnej fazie rozwoju, przez co doświadcza on bardzo dużej zmienności.

Siłą rzeczy takiemu zjawisku towarzyszą też możliwości osiągnięcia wielkich zysków. Z tego powodu na rynku pojawiło się wielu oszustów oraz bardzo dużo projektów, które mają na celu jedynie pozyskanie środków od nieświadomych inewstorów bez oferowania żadnych nowych rozwiązań. Mając wszystkie te informacje w głowie uznałem, że to jest dobry moment, aby przyczynić się do rozwoju tak przełomowej technologii. Dlatego stworzyłem Lucrosus Capital, który wyróżnia się spośród innych projektów i faktycznie oferuje nowe możliwości na rynku inwestycji Venture Capital.

Jak oceniasz aktualny obszar Venture Capital? Co Twoim zdaniem jest największą wadą, a co zaletą tego typu funduszy?

Inwestycje Venture Capital były, są i będą potrzebne dla rozwijania nowych idei. Bez finansowania zapewnionego przez te instytucje wielu pionierów nie posiadałoby koniecznego kapitału do prowadzenia badań przyczyniających się do powstania oryginalnych rozwiązań. Obecny rynek tradycyjnych inwestycji Venture Capital jest już pełen wielu funduszy o różnych profilach. Wynikają z tego zalety, takie jak łatwiejsze pozyskanie kapitału dla rozwijających się projektów. Niemniej jednak, z racji takiego stanu VC w rynku powszechna jest hierarchiczność i biurykratyzacja działania instytucji, co skutkuje wysokimi programi wejścia jak i powolnym procesem decyzyjnym.

Skąd pomysł na połączenie VC z technologią blockchain? W jaki sposób ta technologia sprawi, że Lucrosus Capital wyróżni się spośród innych funduszy i jakie korzyści da to Waszym klientom?

Uważamy, że zastosowanie tokenizacji jest świetnym zabiegiem na dodanie całkowicie nowych rozwiązań do działalności VC. W Lucrosus Capital dzięki rozbudowywaniu użyteczności naszego $LUCA tokena nasi inwestorzy będą mogli uzyskać eskpozycję na inwestycje Lucrosus Capital oraz mieć realny wpływ na jego funkcjonowanie. Wsparcie VC dla projektów z branży kryptowalut, z jednej strony może umożliwić im szybszy rozwój, a z drugiej – pozwolić dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców. Inwestorzy z dużym kapitałem, posiadający doświadczenie na tradycyjnych rynkach, często pomijają obszar kryptowalut, ze względu na brak wiedzy w tym zakresie lub przekonanie o słabym zarządzaniu projektów w tym obszarze. Lucrosus Capital powstał aby wypełnić tę lukę.

Dlaczego uważasz, że oddawanie decyzyjności w funduszu VC w ręce społeczności to dobry pomysł?

Udostępnianie decyzyjności inwestycji na zasadach VC, tak jak w Lucrosus Capital, dla szerszego grona może przynieść korzyści nie tylko społecznościom kryptowalut, ale i wielu innym branżom. Jak wiemy, blockchain wybiega już daleko poza świat finansów, a dostęp do środków na rozwój – tak jak do możliwości inwestycyjnych – powinien być bardziej inkluzywny. Obecna sytuacja na rynku pokazuje, że przeciętni inwestorzy są bardzo zainteresowani inwestycjami w obiecujące projekty, tylko nie zawsze mają możliwość tego dokonać. Właśnie dlatego demokratyzacja VC ma sens i może okazać się kolejnym dużym trendem wśród startupów. Głównym zamysłem projektów jest przyciągnięcie jak największej grupy inwestorów. W takim wypadku umożliwienie im decydowania o przyszłości projektu jest bardzo pożądanym zabiegiem.

Czy widzisz jakieś zagrożenia, które potencjalnie może napotkać projekt na drodze swojego rozwoju?

Jak każdy projekt kryptowalutowy, Lucrosus Capital jest zależny od sytuacji rynkowej. Z racji na wyróżniające się użyteczności wynikające z naszego projektu, uważamy z dużą pewnością, że nasz $LUCA token będzie zachowywał się lepiej względem przeciętnego trendu rynkowego. Niemniej jednak, ogólny negatywny sentyment będzie przeszkodą do wzrostów dla każdego projektu, więc jedynie taki scenariusz może spowolnić rozwój obiecujących projektów, takich jak Lucrosus Capital. Dodatkowym wyzwaniem jest umiejętność odnalezienia się w chaosie regulacyjnym, który istnieje w przypadku kryptowalut. W przypadku mojego projektu bardzo zależy mi na profesjonalizmie i bezpieczeństwie prawnym, więc poświęciłem niemałe zasoby i czas na rozmowy z instytucjami, aby Lucrosus Capital miał pewną strukturę prawną w stabilnym otoczeniu regulacyjnym.

Jak kształtował się team Lucrosus Capital? Na jakiej zasadzie wybieraliście ludzi do zespołu i skąd wiedzieliście, że są to najlepsze osoby do tego projektu?

Tworząc zespół starałem połączyć się młodzieńczą otwartość umysłu i kreatywność z doświadczeniem, które w biznesie już przez dekady zdobyły ogromne doświadczenie. Ważnym aspektem było, aby osoby tworzące Lucrosus Capital już wcześniej miały styczność z kryptowalutami, inewstowaniem i prowadzeniem działalności. Każdy członek zespołu wnosie od siebie coś dodatkowego, dzięki czemu przy tworzeniu strategii i wizji Lucrosusa jesteśmy w stanie podejść do każdej kwestii wielowektorowo z różnych perpektyw. Naszym doradcom również zależy na wielkim sukcesie projektu, więc nie szczędzą czasu i pomysłów na dodatkowe działania zachęcacające inwestorów do Lucrosus Capital.

Kto jest głównym odbiorcą Waszej platformy? Kto powinien zainwestować w Wasz token i dlaczego powinien to zrobić?

Odbiorcą Lucrosus Capital jest każdy inwestor, który chciałby mieć eskpozycję na obiecujące projekty we wczesnej fazie rozwoju, w których przypadku doszło do inwestycji przy instytucjinalnych korzyściach dzięki naszemy tokenowi $LUCA. Takie działanie nazwaliśmy Shared Allocation Program. Tokenizacja pozwoliła nam na prawdziwą decentralizację inwestowania. Ponadto posiadanie $LUCA będzie wiązało się z innymi użytecznościami, takimi jak staking, dostęp do ekskluzywnych raportów. Taka oferta Lucrosus Capital pozwala właścicielom tokena mieć bezpośredni jak i pośrednią ekpozycję na działania prowadzone przez nasze decentralizowane VC.

Dlaczego zdecydowaliście się stworzyć swój token? Czy nie lepiej byłoby użyć innej, istniejącej lub kryptowalyty na Waszej platformie?

Oferowanie własnego $LUCA tokena pozwala Lucrosus Capital na funkcjonowanie w efektywniejszym ekosystemie. Działalność Lucrosusa jest oparta na inwestycjach i zabiegach mających na celu pozytywnie wpływać na cenę naszego tokena. Uatrakcyjnia to Lucrosus Capital w oczach inwestorów. Zespół Lucrosus Capital wkłada wiele wysiłku, aby dostarczyć jak najlepszy produkt. Kluczową z nich jest udział w już wspomnianym Shared Allocation Program, dzięki któremu posiadacze $LUCA dostają prawo nabycia tokenów projektów, w które zainwestował Lucrosus Capital, a wielkość alokacji liczona jest w oparciu o ilość posiadanych $LUCA.

Ponadto, Lucrosus Capital zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia programu Buy-back, dzięki któremu tokeny $LUCA będą stale odkupywane z rynku. Dzięki takim użytecznościom przy wykorzystaniu własnego tokena możemy pozytywnie na niego wpływać od strony popytowej jak i podażowej. Obecnie trwa jego publiczna sprzedaż na naszej platformie, więc zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony Lucrosus Capital i zapoznania się ze szczegółami. W skrócie mogę powiedzieć, że ta sprzedaż podzielona jest na 100 faz z rosnącą ceną w każdej fazie. Dzięki temu wcześni inwestorzy $LUCA mogą zyskać najwięcej.

Jak oceniacie przyszłość tokena LUCA? Czy planujecie wprowadzać go na giełdy? Jakie to będą platformy i w jakiej perspektywie czasu planujecie te działania?

Po zakończeniu publicznej sprzedaży $LUCA token będzie notowany zarówno na giełdach scentralizowanych jak i decentralizowanych. Popyt na token będzie duży, więc na barkach zespołu Lucrosus Capital spoczywa umożliwienie inwestorom handel $LUCA na jak największej ilości platform. Niemniej jednak obecnie znajdujemy się w etapie publicznej sprzedaży, gdzie cena jest ustalona i stale rośnie. Po jej zakończeniu token zostanie wypuszczony na giełdzie i cena $LUCA będzie zależna tylko od tego jaki rynek wyraża na niego zapotrzebowanie. Robimy wszystko, aby zapewnić jak najwięcej użyteczności i uatrakcyjnić inwestowanie w projekt Lucrosus Capital.

Jakie było największe wyzwanie podczas tworzenia projektu Lucrosus Capital? Jak sobie z tym poradziliście?

Nie będę ukrywać, że natknęliśmy się na kilka znacznych wyzwań i zapewne trafimy na następne w przyszłości. Z racji, że dbamy o pełen profesjonalizm funkcjonowania Lucrosus Capital, musieliśmy sprostać wymogom i formalnościom na płaszczyźnie marketingowej, regulacyjnej, finansowej czy relacji inwestorskich. Niemniej jednak z każdym wyzwaniem poradziliśmy sobie, wyciągneliśmy z nich wnioski i jesteśmy lepiej przygotowani na przyszłość. Jako przykład mogę podać temat wyboru i integracji bramek płatności, które są kluczowym elementem zakupu $LUCA tokena podczas obecnie trwającej publicznej sprzedaży. Różni dostawcy takich usług operują przy różnych rozwiązaniach technologicznych, dlatego implementacja tych bramek do naszej platformy była dużym wyzwaniem. Jednakże, ostatecznie udało się wszystko dopiąć i obecnie inwestorzy mogą szybko i bezpiecznie nabywać nasz token.

Gdzie według założeń będzie Wasz projekt za 2 lata? Czym chcecie zaskoczyć rynek?

Po takim czasie widzimy Lucrosus Capital jako czołowego przedstawiciel trendu decentralizowanych VC z dziesiątkami tysięcy inwestorów uczestniczących w naszym Shared Allocation Program i innych użytecznościach. Lucrosus Capital powinien być postrzegany jako zaufana zdecentralizowana instytucja w oczach inwestorów oraz oczywiście rozwijających się projektów, których nasz DeVC będzie wspierał zasobami. Ponadto ekosystem Lucrosusa do tego czasu powinien być znacznie rozbudowany. Już obecnie mogę powiedzieć, że w niedługim czasie wystartuje nasz kolejny projekt Lucrosus Gallery, który pomoże artystom z tradycyjnego świata wejść do świata blockchaina. Ponadto w przeciągu kilku miesięcy ruszą nasze następne przedsięwzięcia, takie jak Lucrosus Academy, będący miejscem wysokiej jakości szkoleń z zakresu kryptowalut oraz Lucrosus Incubator, oferujący rozwijającycm się projektom platformę do współpracy i budowania relacji biznesowych. Jak widzicie mamy wielkie plany i robimy wszystko aby marka Lucrosus kojarzyła się inwestorom z profesjonalizmem i bezpieczeństwem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności