za

Eryk Łon: RPP może jeszcze obniżyć stopy proc.

2020-09-08
Wiadomości
Konferencja Kryptoraport

Prof. Eryk Łon to najbardziej znany i zarazem kontrowersyjny członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Teraz twierdzi, że możliwe jest dalsze cięcie stóp proc. w naszym kraju.

Łon: dalsze cięcia są realne

Łon często publikuje swoje artykuły na łamach strony Radia Maryja. W nowym tekście stwierdził, że:

“Należy zachować czujność w polskiej polityce pieniężnej. Wedle mego przekonania poziom stóp procentowych powinien pozostać na aktualnym poziomie do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej. Jest to scenariusz bazowy.”

Kluczowa jest tu informacja o zachowaniu “czujności” i że to tylko “scenariusz bazowy”. Dalej bowiem dodał:

„Mogą się jednak oczywiście zdarzyć takie sytuacje, w których konieczne byłoby dokonanie dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, w tym zredukowanie poziomu stóp procentowych. Nie wykluczam, że w przypadku pojawienia się znacznej groźby silnego spadku nastrojów konsumenckich możliwe byłoby zgłoszenie przeze mnie wniosku o obniżenie stóp procentowych naszego banku centralnego.”

Co zrobią inne banki centralne?

rpp nbp łonTwierdzi, że inne banki centralne także mogą nadal ciąć stopy proc.:

“Można powiedzieć, że następuje swoiste oczekiwanie. Wyraźnie jednak widać, iż przedstawiciele banków centralnych dają do zrozumienia, iż w razie pojawienia się negatywnego scenariusza gospodarczego gotowi są działać szybko i radykalnie.”

Dalej dodał:

“Możliwe, że znajdujemy się w okresie, który przez długi czas będzie oznaczał funkcjonowanie w realiach bardzo niskich stóp procentowych. Co powinno także sprzyjać zwiększeniu popytu na aktywa ryzykowne, w tym na akcje spółek giełdowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że obok indeksu amerykańskiego Standard & Poor’s 500 swoje rekordy historyczne w ostatnich tygodniach przebiły także indeksy rynków akcji na Tajwanie, na Litwie, w Argentynie i Nowej Zelandii.”

W tym ostatnim punkcie Łon ma rację. Faktycznie dziś, w dobie niskich stóp proc., inwestorzy nie trzymają środków na lokatach, ale kierują swoje kroki w kierunku giełd (w tym kryptowalut). Możemy więc oczekiwać, że choć tego typu polityki banków centralnych będą szkodliwe dla walut fiat, mogą wzmocnić akcje, złoto i nawet Bitcoina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności