fbpx

Kryptowaluty

LibraCoin: projektu obawia się sekretarz skarbu USA

Sekretarz skarbu USA przyznał, że ma spore obawy dot. LibraCoin. Jego zdaniem cyfrowa waluta może posłużyć przestępcom. Słowa Stevena Mnuchina […]

Sekretarz skarbu USA przyznał, że ma spore obawy dot. LibraCoin. Jego zdaniem cyfrowa waluta może posłużyć przestępcom.

Słowa Stevena Mnuchina – sekretarza skarbu USA – przypominają niedawne tweety Donalda Trumpa, w których prezydent USA przyznał, że Bitcoin służy głównie do działań niezgodnych z prawem.

Narzędzie przestępców?

Mnuchin w poniedziałek w czasie konferencji prasowej powiedział:

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, zostały wykorzystane do obsługi miliardów dolarów [w] nielegalnej działalności, takiej jak cyberprzestępczość, oszustwa podatkowe, wymuszenia, okupy, nielegalne narkotyki i handel ludźmi.”

Komentując tweety Trumpa dodał:

„Prezydent ma obawy (…), są to uzasadnione obawy, nad którymi pracujemy od dłuższego czasu.”

Sekretarz skarbu dopowiedział też, że obawia się, że LibraCoin Facebooka posłuży podobnym celom.

LibraCoin a UK

libracoinW tym samym czasie minister finansów Wielkiej Brytanii Philip Hammond powiedział, że to prawnicy, a nie politycy powinni zdecydować, w jaki sposób uregulować stablecoina Facebooka. Powiedział o tym CNBC 15 lipca.

W wywiadzie dla „Squawk Box” CNBC Hammond przyznał, że to nie politycy powinni decydować w kwestii wymogów dot. giganta mediów społecznościowych w zakresie emisji LibraCoin. To, czy Facebook potrzebuje np. licencji bankowej, jest „kwestią, którą określają regulatorzy, a nie politycy”.

Co zaskakuje, gdy zestawi się jego słowa z wypowiedziami jego amerykańskiego odpowiednika, to fakt, że uważa on LibraCoin za potencjalnie „bardzo pozytywną rzecz”. To ostatnie warunkuje jednak mądrymi regulacjami.

„Nie zamierzamy się od tego odwracać ani powstrzymywać. Zamierzamy zaangażować się w ten proces i spróbować współpracować z innymi, aby zapewnić skuteczne uregulowanie”

– powiedział.

Hammond podkreślił jednak, że bez odpowiedniej kontroli LibraCoin może stwarzać duże ryzyko dla systemu finansowego, ponieważ może stać się narzędziem do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Dodał, że widzi różnicę między Librą a Bitcoinem, ponieważ oba projekty mają inne struktury właścicielskie.

Wcześniej gubernator Banku Anglii Mark Carney powiedział, że też jest zaintrygowany pomysłem Facebooka, ale uważa, że trzeba się mu dokładnie przyjrzeć.

Dziś temat bada też grupa państw G7, w ramach zainicjowanego przez Francję zespołu.

coinquista rejestracja na gieldzie

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.