Len Sassaman był Satoshim Nakamoto?

Bitcoin Wiadomości

Nowa teoria sugeruje, że to ekspert kryptografii Len Sassaman mógł być anonimowym twórcą Bitcoina, Satoshim Nakamoto. Len Sassaman to Satoshi? […]

Nowa teoria sugeruje, że to ekspert kryptografii Len Sassaman mógł być anonimowym twórcą Bitcoina, Satoshim Nakamoto.

Len Sassaman to Satoshi?

Len Sassaman (właściwie: Leonard Harris Sassaman) był zwolennikiem promowania prywatności w sieci i osobą, która pracowała nad kodem remailera Mixmaster oraz operatorem remailera randseed. Był też technologiem, który badał temat kryptografii i rozwoju protokołów. W 2011 r. popełnił samobójstwo.

W artykule na portalu Medium, jego autor Evan Leung podaje kilka argumentów, które mogą sugerować, że to Sassaman stworzył Bitcoina.

Po pierwsze, Leung zwraca uwagę, że Satoshi wysłał swoją ostatnią wiadomość zaledwie dwa miesiące przed śmiercią Sassamana, która miała miejsce 3 lipca 2011 roku.

Dodaje, że Sassaman był ekspertem w dziedzinie kryptografii i kluczy publicznych, technologii, które leżą u podstaw Bitcoina. Był też członkiem Internet Engineering Task Force, która to grupa opracowała protokół TCP / IP – podstawę Internetu i sieci Bitcoina.

Według Leunga, Sassaman współpracował również z Halem Finneyem, kiedy dołączył do Network Associates, aby pomóc w opracowaniu szyfrowania PGP (Pretty Good Privacy). Finney jest pierwszą osobą, która otrzymała Bitcoina od Satoshi’ego. Finney’a również typuje się na potencjalnego twórcę Bitcoina.

Ponadto uznaje się, że Sassaman miał poglądy zbieżne z ideami, jakie legły u podstaw BTC. Jak dodaje autor artykułu, twórcy (twórca?) BTC musieli „zakasać rękawy” i „zbudować rzeczywistą wersję idei, która wcześniej została zdegradowana do teorii”.

Sassaman mieszkał w Belgii, gdzie Bitcoin był ponoć rozwijany. Satoshi prawdopodobnie pracował nad projektem kryptowaluty właśnie na Starym Kontynencie (w tej kwestii zdania są jednak mocno podzielone).

Do tego dochodzą kwestie językowe. Ponoć Len używał języka brytyjskiego – tak samo jak Satoshi – mimo że był Amerykaninem.

Len SassamanKim był Satoshi?

Choć cytowany powyżej artykuł intryguje, nadal nie wiemy, kim był twórca BTC. Autor tekstu sam to przyznaje.

Kimkolwiek był Satoshi, stał na ramionach gigantów – Bitcoin był kulminacją dziesięcioleci badań i dyskusji w społeczności Cypherpunk…

– dodaje.

Możliwe więc, że nigdy nie poznamy prawdy dot. tego,  kto tak naprawdę zaprojektował BTC.

Tagi
bitcoin btc kim był satoshi nakamoto Len Sassaman Satoshi Nakamoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.