za
Lawrence-Lenihan-5

Lawrence Lenihan z FirstMark Capital o Bitcoinie

2014-12-08
Biznes

 

Według Lawrence’a Lenihana, dyrektora zarządzającego firmy inwestycyjnej FirstMark Capital, podstawowym problemem powstrzymującym dynamiczny rozwój obecnego ekosystemu Bitcoin, jest fakt braku doświadczenia i wiedzy na temat zasad rządzących rynkiem i pieniądzem, reprezentowany przez nadal zbyt dużą część przedsiębiorców związanych z młodą jeszcze technologią.

 

W październiku tego roku, firma Lenihana zainwestowała w Coinapult. Była to pierwsza inwestycja FirstMark Capital w sektor powiązany z technologią Bitcoina. Poza tym, firma Lenihana ulokowała już swój kapitał w takie marki jak: Shopify, SecondMarket, Lumosity czy Pinterest.

                     

Samego siebie Lenihan określa jako typowego „bitcoinowego byka”. Biznesmen nie ukrywa swojej wiary w potencjał cyfrowej waluty i stojącej za nią technologii. Podkreśla jednak, że przed młodym ekosystemem bitcoina stoi jeszcze wiele wyzwań, w dużej mierze związanych z jego multidyscyplinarnością.

 

Według Lenihana, zdecydowana większość osób mających zawodowo do czynienia z bitcoiniem, a także w niego inwestujących, posiada znaczącą wiedzę technologiczną – często są to osoby bardzo kompetentne jeśli chodzi o dziedzinę bitcoina oraz otaczających go technologii, jednak brakuje im jednocześnie wystarczającej wiedzy na temat finansów, samego pieniądza oraz podstawowych, regulujących go mechanizmów:

 

Naprawdę uważam, że wiele osób związanych z bitcoinem nie rozumie pieniądza. Mogą rozumieć bitcoina ponieważ czytali o nim i byli związani z nim już wcześniej, jednakże nie rozumieją oni jednocześnie jak działa globalny system finansowy, a to tam kryje się jego największy potencjał. W pojęciu inwestycyjnym FirstMark, potrzebujemy przemysłowo-silnych przedsiębiorstw, i chciałbym aby zakładali je przemysłowo-silni przedsiębiorcy.

 

Sam Lenihan, obecnie także członek zarządu SecondMarket, przyznaje że o bitcoinie dowiedział się od jej byłego prezesa, Barryego Silberta. Dzięki temu, już od dłuższego czasu jest przekonany o długoterminowym potencjale tej technologii:

 

Jestem bardzo silnie przekonany, że kiedy przebrnie się już przez wszystkie bzdury i pozory skupione wokół bitcoina, będzie się w stanie dostrzec jak niewiarygodną rolę odegra on jako waluta, składnik majątkowy czy jako platforma.

 

Według Lenihana, do rozwinięcia pełnego potencjału bitcoina, będziemy potrzebować przedsiębiorców z rzeczywistą i ugruntowaną wiedzą na temat systemu finansowego:

 

Ludzie profesjonalnie związani z pieniądzem rozumieją go. Mogą też posiąść wiedzę na temat bitcoina. Sądzę, że znacznie trudniejsze będzie zrozumienie finansów osobom związanym z bitcoinem, w takim stopniu jaki reprezentują osoby związane z instytucjami finansowymi.

 

Inwestor dostrzega jednocześnie, że wielu biznesmenów ze świata bitcoina „nie jest obciążonych brzemieniem historycznych uprzedzeń” – a to z kolei daje im potencjał do tworzenia innowacji. Lenihan nadal stara się jednak podkreślić swoje przekonanie, że osoby dysponujące odpowiednimi – tradycyjnymi fundamentami edukacji, zdolni jednocześnie do bardziej otwartego myślenia na temat bitcoina, będą najlepiej sytuowani wobec rynkowych wyzwań i to oni i ich firmy będą w pierwszej kolejności ściągać na siebie zainteresowanie ze strony takich firm jak FirstMark:

 

W firmach, które my pragniemy wspierać, chcę widzieć ludzi którzy dostrzegają wagę zagadnień związanych z bezpieczeństwem skupionym wokół pieniądza.

 

Coinapult, firma w którą zainwestował FirstMark Capital, w mniemaniu Lenihana, idealnie spełniała te wymagania.

 

Jako jedną z zalet Coinapult, Lenihan wymienia jej zdolność produktową do eliminacji ryzyka związanego z niestabilnością kursową cyfrowej waluty – według inwestora cechy, która obecnie w największym stopniu blokuje bitcoina przed wkroczeniem na znacznie szersze rynki:

 

Sukces bitcoina przyjdzie kiedy nikt nie będzie wiedział, że to bitcoin

 

Według Lenihana, tego rodzaju problem nie będzie już aktualny kiedy ekosystem dojrzeje, zaś wynagrodzenia w kryptowalucie staną się bardziej powszechne. Do tego jednak czasu, dopóki bitcoin oraz klasyczne waluty zmuszone są razem współistnieć, klienci potrzebować będą narzędzi chroniących ich przed niestabilnością kursu cyfrowej waluty.

 

Lenihan podkreśla, iż właściwe spojrzenia na bitcoina to spojrzenie długoterminowe, a on sam z chęcią przygląda się firmom oferującym długoterminową strategię rozwoju, która będzie szła w parze z rozwojem samej technologii:

 

Każdy przygląda się teraz bitcoinowi, jednak ja nie uważam, że będzie to coś wielkiego. Uważam, że będzie on sprawiał wrażenie, że nigdy nie będzie czymkolwiek wielkim, wtedy nagle okaże się, że jest już gigantem. Zanim się zorientujemy, spostrzeżemy że banki nie próbują już drukować pieniędzy, nie są już zainteresowane dolarami, ale chcą samemu rozpowszechniać bitcoiny, ponieważ każdy człowiek posiada telefon komórkowy.

 

 

Fotografia: Lawrence Lenihan @Twitter

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności