za
Larry Fink

CEO BlackRock, Larry Fink twierdzi, że wojna będzie sprzyjać adopcji cyfrowych walut

Konferencja Kryptoraport

Dyrektor generalny BlackRock Inc, Larry Fink, przekazał w czwartek, że wojna rosyjsko-ukraińska może doprowadzić do przyspieszenia adopcji cyfrowych walut jako narzędzia do rozliczania transakcji międzynarodowych. W jego oczach konflikt ten podważa dążenie do globalizacji.

Larry Fink o cyfrowych walutach

W liście do akcjonariuszy BlackRock Fink powiedział, że wojna zmusi kraje do ponownej oceny zależności walutowych. Dodał, że jego firma bada waluty cyfrowe i stablecoiny ze względu na zwiększone zainteresowanie nimi przez klientów.

Globalny system płatności cyfrowych, który będzie starannie zaprojektowany, może usprawnić rozliczanie transakcji międzynarodowych, jednocześnie zmniejszając ryzyko prania pieniędzy i korupcji

– napisał.

Wyglądało to na inny ton wypowiedzi niż w maju zeszłego roku, kiedy Fink wyraził pewne obawy dotyczące zmienności kursowych i powiedział, że jest za wcześnie, aby ustalić, czy kryptowaluty są tylko spekulacyjnym narzędziem handlowym czy czymś poważnym.

W liście z czwartku prezes i dyrektor generalny dodał też, że kryzys rosyjsko-ukraiński położył kres siłom globalizacji działającym w ciągu ostatnich 30 lat. W jego oczach dostęp do globalnych rynków kapitałowych jest „przywilejem, a nie prawem”. BlackRock zawiesiło już zresztą zakupy rosyjskich papierów wartościowych.

W ciągu ostatnich kilku tygodni rozmawiałem z niezliczonymi interesariuszami, w tym z naszymi klientami i pracownikami, którzy chcą zrozumieć, co można zrobić, aby zapobiec alokacji kapitału do Rosji. Wierzymy, że to jest definicja naszego obowiązku powierniczego

– twierdzi Fink.

Całkowita ekspozycja klientów BlackRock Inc na Rosję spadła na początku tego miesiąca do mniej niż 1 miliarda dolarów z 18 miliardów dolarów, zanim inwazja Moskwy na Ukrainę doprowadziła do nałożenia na mocarstwo sankcji ze strony Zachodu.

larry fink

Konsekwencje wojny

Oczekuje się, że wpływ konfliktu na globalne łańcuchy dostaw przyczyni się do presji inflacyjnej, która skłania globalne banki centralne do zaostrzenia polityki pieniężnej.

Podczas gdy bilanse firm i konsumentów są dziś mocne, co daje im większą ochronę przed tymi trudnościami, reorientacja łańcuchów dostaw na dużą skalę będzie z natury rzeczy inflacyjna

– dodał Fink.

Uważa też, że banki centralne borykają się z dylematem, z którym nie miały do czynienia od dziesięcioleci – musząc wybierać między życiem z wysoką inflacją a spowolnieniem aktywności gospodarczej, aby powstrzymać presję cenową.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności