za
binance Changpeng Zhao

Domniemany wyciek danych KYC z Binance

Na Telegramie ktoś założył grupę, na której publikuje zdjęcia domniemanych użytkowników Binance, które miały służyć w procedurze KYC w czasie weryfikacji na giełdzie. Firma szybko skomentowała sprawę.

Grupę na Telegramie znajdziecie w tym miejscu. Obecnie jest na niej ponad 10 tys. osób. Użytkownik Guardian M publikuje na niej zdjęcia domniemanych klientów Binance, którzy mieli wysyłać je do giełdy, by spełnić wszelkie wymogi weryfikacji w ramach działań KYC.

Sama firma twierdzi, że fotografie nie pochodzą z jej baz danych. Opublikowała już oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Próba wyłudzenia 300 BTC

Okazuje się, że ktoś szantażował Binance:

“Pragniemy poinformować, że niezidentyfikowana na ten moment osoba skierowała w naszą stronę groźby i żądania zapłaty okupu w wysokości 300 BTC w zamian za wstrzymanie publikacji 10 000 zdjęć, które są podobne do danych KYC na Binance. Nadal badamy tę sprawę pod kątem legalności i prawdziwości tych danych. Po odmowie współpracy z naszej strony szantażysta mimo to próbował wymusić na nas konkretne działania. Ostatecznie osoba ta zaczęła publicznie rozpowszechniać dane i poinformowała wybrane serwisy medialne o swoich działaniach.”

logo binanceWiele wskazuje na to, że klienci giełdy nie mają się czego obawiać, bowiem fotografie najprawdopodobniej pochodzą z innego źródła:

“Z tego miejsca przede wszystkim pragniemy zauważyć, iż opublikowane przez szantażystę zdjęcia KYC są niespójne z danymi w naszym systemie. W chwili obecnej nie dostarczono żadnych dowodów wskazujących na to, że jakiekolwiek zdjęcia danych KYC zostały uzyskane z serwerów Binance. Zdjęcia opublikowane przez szantażystę nie zawierają cyfrowego znaku wodnego, który jest automatycznie dodawany przez nasz system na przesyłane przez użytkowników zdjęcia. Mimo wszystko zespół ds. Bezpieczeństwa w Binance wykonuje wszelkie dostępne działania, starając się zidentyfikować źródło tych zdjęć.”

Po wstępnej weryfikacji opublikowanych przez szantażystę wywnioskowaliśmy, iż datowane są one na końcówkę lutego 2018 r. W tamtym czasie Binance zawarło umowę z zewnętrznym dostawcą w kwestii obsługi procesu weryfikacji – KYC. Umowa została zawarta w celu obsługi dużej liczby napływających dokumentów w tamtym czasie. Obecnie prowadzimy dochodzenie w celu uzyskania dodatkowych informacji od zewnętrznego dostawcy, aby upewnić się, że opublikowane dokumenty nie pochodzą z Binance, ani z serwerów zewnętrznego dostawcy. Dochodzenie cały czas trwa i sumiennie zapowiadamy, że będziemy Was informować na bieżąco o jego efektach.”

Skąd więc szantażysta miałby zdjęcia?

“Uważamy, że opublikowane przez szantażystę zdjęcia danych KYC pochodzą z tego samego zestawu danych, który był już omawiany m.in w tym artykule: https://decrypt.co/4648/binance-kraken-exchange-data-haul. Haker – szantażysta twierdzi również, że jest w posiadaniu danych KYC z innych giełd kryptowalut”

– dodają eksperci giełdy.

Binance obiecuje, że będzie na bieżąco informowało społeczność o rozwoju sytuacji. Prosi też o pomoc:

“Jeśli jesteś w stanie podać jakiekolwiek informacje, które pomogą nam zidentyfikować tę osobę i pozwolą nam wystąpić przeciwko niej na drodze postępowania sądowego, to oferujemy Ci nagrodę w wysokości do 25 BTC. Wysokość wypłaconej przez nas nagrody zależy od istotności dostarczonych danych. Posiadane przez Ciebie informacje możesz przesłać otwierając zgłoszenie na stronie Supportu Binance tj. https://support.binance.com.”

Jak zwykle przypomniano też o dbaniu o ochronę swoich kont na giełdzie:

“Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na kwestię niezwiązaną z tą sprawą: przypominamy o zachowaniu należytej ostrożności i rozwagi, szczególnie w przypadku kontaktu osób, które twierdzą, że pracują dla Binance lub oferują swoją pomoc. Pracownicy Binance ani Aniołowie Binance nigdy nie napiszą do Ciebie pierwsi.”

Binance

Firma nie będzie raczej miło wspominała 2019 r. Niedawno giełda przetrwała atak hakerski. Teraz stoi u progu ewentualnej nowej afery. Z pewnością takie wydarzenia mogą negatywnie odbić się na liczbie userów platformy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności