za

Kursy kryptowalut spadają, zaś fundamenty… wzmacniają się

2019-01-04
Bitcoin

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny poszczególnych kryptowalut znacznie spadły, co może martwić mniej cierpliwych inwestorów. Ciekawe rzeczy działy się jednak w tym czasie za kulisami. Nowe badania pokazują, że rozwój przestrzeni blockchain i fundamentów rynku trwa.

Najnowszy raport jest oparty na analizie aktywności programistów na GitHub. Wyniki są zaskakujące i – z pozoru – nielogiczne. Nawet bowiem jeśli na rynkach kryptowalut panowała bessa, rozwój start-upów nie wykazywał takiego samego trendu. Wiele projektów, które straciły ponad 90 procent swojej wartości, odkąd osiągnęły najwyższy poziom w 2017 r., nadal jest prężnie rozwijanych.

Hossa w bessie?

Konkretne przykłady? Według portalu Cryptomiso w minionym roku najlepszym projektem w kategorii najwyższego zaangażowania społeczności była platforma Insolar (INS) z liczbą 7289 aktualizacji. Po piętach depczą jej 0x (7098), Rchain (5584), Tron (5399), Eos (4823) , Zuesshield (4362), Nuls (4258), Republika (4321), Zilliqa (4027) i Lisk (3981).

Wśród najważniejszych kryptowalut według kapitalizacji rynkowej, przoduje Bitcoin  z wynikiem 1815. Za nim znalazło się Ethereum (ETH) z 989 zatwierdzonymi zmianami. Kontrowersyjny Bitcoin Cash (BCH) może pochwalić się 786 aktualizacjami. Cryptomiso ma jednak dosyć ograniczony zasięg zbierania danych. Dlatego warto w tym wypadku zdywersyfikować informacje.

Strona Coincodecap śledzi wszystkie wdrożenia danego projektu, w tym zmiany strony internetowej, więc daje nam szerze spojrzenie. Na przykład Cardano (ADA) osiągnęło wynik ponad 45 000 zmian we wszystkich swoich repozytoriach składających się z 16 różnych języków programowania. Sieci Augur, 0x, Ethereum i Lisk podążają tuż za Cardano, tworząc wspólnie pierwszą piątkę najbardziej aktywnie rozwijanych projektów blockchain w 2018 roku. Suma wszystkich aktualizacji Bitcoina to 3 269 zmian, zaś Bitcoin Cash jedynie 988.

Co to oznacza?

W praktyce oznacza to, że – mimo bessy – rynek blockchain nadal prężnie się rozwija. Co prawda, liczba zgłoszeń do repozytoriów nie jest jedyną metodą w szeregowaniu projektów czy kryptowalut od najlepszego do najgorszego, ale wskazuje na współczynnik zaangażowania społeczności. Platformy i cyfrowe waluty z bardzo małą liczbą aktualizacji mogą być jednak niepokojące dla inwestorów. Mała aktywność programistów pokazuje to, że projekt jest słabo rozwijany i jego podstawy mogą być kruche.

Mimo że dane są nieco zniekształcone, rankingi z tych baz danych mogą pomóc inwestorom w uzyskaniu przydatnych informacji. Pokazują też, że fundamenty całego rynku rosną. Niemal każda aktualizacja jest bowiem – przynajmniej teoretycznie – krokiem na przód w rozwoju ekosystemu blockchain.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności