Pozostałe

Kurs złota spada

Kurs złota negatywnie zaskoczył inwestorów. Przełamał poziom 1 850 USD/oz. i spadł do nieco powyżej 1 820 USD za uncję […]

Data publikacji: 24 listopada 2020

bitbay

Kurs złota negatywnie zaskoczył inwestorów. Przełamał poziom 1 850 USD/oz. i spadł do nieco powyżej 1 820 USD za uncję trojańską.

Kurs złota spada

kurs złota spadekDlaczego złoto traci na wartości? Czy to tylko korekta dużych wzrostów, jakie widzieliśmy przez większą część tego roku? Prawdopodobnie tak. Dlaczego tak uważamy?

Po pierwsze, Charles Evans – prezes Fedu z Chicago – przyznał niedawno, że zerowe stopy procentowe zostaną utrzymane w USA może nawet do 2024 roku. Zdanie to podziela rynek długu. Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA utrzymuje się poniżej 1 proc.. W efekcie długoterminowe realne stopy procentowe w USA pozostają ujemne. W przeszłości towarzyszyło to hossie na złocie.

To nie koniec. Jak wiemy, wybory w USA zostały już rozstrzygnięte. Donald Trump przegrał walkę o Biały Dom. Nowym prezydentem zostanie Joe Biden. I to także dobra wiadomość dla fanów kruszcu, ale zła dla oszczędzających w dolarach. Biden przyznał już bowiem, że będzie chciał powołać na stanowisko sekretarza skarbu Janet Yellen. To jednak urzędniczka słynącą z „gołębich” poglądów na politykę monetarną i była szefowa Rezerwy Federalnej.

Dlaczego to zła wiadomość dla dolara? To bowiem kolejny sygnał mówiący nam, że Biały Dom, w którym urzędować będą Demokraci, będzie prowadził mocno ekspansywną politykę fiskalną i naciskał na utrzymanie zerowych stóp procentowych. W efekcie inwestorzy będą szukali aktywów, które zachowają wartość ich oszczędności. Mogą być to akcje, kryptowaluty czy właśnie metale szlachetne.

Początek bessy?

To tyle z dobrych wieści. Ekspert bankier.pl uważa bowiem, że złoto może jednak tracić na wartości.

„Niemniej jednak z rynkiem zwykle nie warto się spierać. Na gruncie analizy technicznej wyłamanie dołem z kilkumiesięcznej konsolidacji w krótkim terminie może zapowiadać dalszy spadek dolarowych cen złota. Równocześnie za sprawą niedawnego umocnienia złotego ceny kruszcu wyrażone w polskiej walucie po raz pierwszy od czerwca spadły poniżej 7 000 zł za uncję trojańską”

napisał wczoraj w nocy na portalu inwestycyjnym Krzysztof Kolany.

Co ciekawe, mimo spadków na złocie Bitcoin nadal utrzymuje się powyżej 18 000 USD, zaś czołowe altcoiny – w tym ETH – nawet drożeją.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion