Kurs Bitcoina w 2017 r. podlegał manipulacji jednego inwestora?

2019-11-04 Kurs Bitcoin

Badacze rynku kryptowalut nadal odnajdują nowe fakty, które sugerują, że w 2017 r. kurs Bitcoina podlegał manipulacjom. Teraz dwóch analityków […]

Badacze rynku kryptowalut nadal odnajdują nowe fakty, które sugerują, że w 2017 r. kurs Bitcoina podlegał manipulacjom. Teraz dwóch analityków twierdzi, że tylko jeden wieloryb był odpowiedzialny za historyczny wzrost ceny BTC dwa lata temu. O sprawie pisze Bloomberg.

John M. Griffin i Amin Shams – odpowiednio z uniwersytetów w Teksasie i Ohio – zaktualizowali swoje poprzednie badania, które dot. manipulacji rynkowych w przestrzeni Bitcoina, gdy kryptowaluta osiągnęła cenę 20 000 USD w grudniu 2017 r.

Kurs Bitcoina a manipulacja

Analiza Griffina i Shama, po raz pierwszy opublikowana w artykule badawczym w czerwcu 2018 r., dowodziła, że ​​wzorce transakcji na blockchainie BTC sugerowały, że to Tether został wykorzystany do podbijania kursu kryptowaluty:

„Zakupy za pomocą Tethera zachodzą w czasie po załamaniu rynku i powodują znaczny wzrost ceny Bitcoinów. Przepływ ten można przypisać jednemu podmiotowi, który skupia się na okolicach okrągłych cen (…).”

kryptowalutowe funduszeZamiast wskazywać na popyt ze strony inwestorów „ulicznych”, obaj argumentowali, że wzorce te są zgodne z hipotezą, która sugeruje, że wzrost był pompowany przez puste jednostki Tetheru.

Teraz podobno twierdzą (wyniki ich badania dopiero ujrzą w pełni światło dzienne), że analiza transakcji w sieci Tetheru i Bitcoina od 1 marca 2017 r. do 31 marca 2018 r. utrwala ich pogląd, że za manipulacją stoi jeden podmiot – może nim być giełda Bitfinex:

„Ten wzór występuje tylko w okresach następujących po wydrukowaniu Tetheru, prowadzonych przez jednego dużego posiadacza rachunku, i nie zachodzi na innych giełdach.”

Naukowcy twierdzą, że:

„Symulacje pokazują, że jest mało prawdopodobne, aby te wzorce były spowodowane przypadkiem. Ten jeden duży gracz lub podmiot był albo jasnowidzem albo wywierał bardzo duży wpływ na cenę Bitcoina, czego nie obserwowano u mniejszych inwestorów.”

Bitfinex odrzuca zarzuty

Stuart Hoegner z Tether odrzuca jednak twierdzenia naukowców, wydając oświadczenie, w którym zauważa, że w ich badaniach są „fundamentalne” błędy, a oni sami analizują wybiórcze dane.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Tagi
cena bitcoina cena btc kurs bitcoina kurs bitcoina manipulacje kurs btc

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.