za
BullMarket

Kurs bitcoina stale rośnie. 50% w 2 tygodnie

2016-06-12
Biznes
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nastroje inwestorów na rynku stale rosną a wraz z nimi kurs. Przez ostatnie 2 tygodnie kurs BTC zyskał już 50% osiągając cenę  650$ (na polskich giełdach 2550zł). Rodzi się teraz pytanie co dalej?

Nastroje inwestorów na rynku stale rosną a wraz z nimi kurs. Przez ostatnie 2 tygodnie kurs BTC zyskał już 50% osiągając cenę  650$ (na polskich giełdach 2550zł). Rodzi się teraz pytanie co dalej?

Tak jak pisaliśmy jeszcze w kwietniu, obecny intensywny wzrost nie powinien dziwić. Dzieje się tak zwykle po długim okresie konsolidacji (tworzącym na wykresie charakterystyczny trójkąt) na rynku i swoistym gromadzeniu energii, gdzie wystarczy jedna iskra, aby kurs eksplodował. Gwałtowny ruch kursu był więc dosyć łatwy do przewidzenia, kierunek zawsze przewidzieć ciężej, jednak w tym przypadku wygrało zdarzenie bardziej prawdopodobne. Kolejne ruchy kursu to już prawdziwa loteria.

Czego możemy więc spodziewać się w najbliższych dniach/tygodniach/miesiącach?

Korekta

Jak zawsze po dużym wzroście kiedyś musi nadejść jego korekta. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i wynika z ogólnego wrażenia inwestorów o możliwym przewartościowaniu kursu. Inwestorzy nie są przyzwyczajeni jeszcze do takich poziomów cenowych, wielu skorzysta z okazji do sprzedaży po nowym wysokim kursie. Jest też zapewne wielu inwestorów, którzy liczą na jeszcze wyższe poziomy wstrzymując się ze sprzedażą, a jeszcze inni dopiero zaczynają inwestować.

To jak głęboka będzie korekta zależy od proporcji tych grup. Jeśli liczba inwestorów liczących na wyższe poziomy i nowych inwestorów jest duża, korekta powinna być dość łagodna. W przeciwnym wypadku możemy liczyć na głębszą korektę. Trzeba pamiętać, że korekta zawsze wystąpi prędzej czy później, gdyż jest to zjawisko naturalne, jednak nigdy nie wiemy z jakiego poziomu. Może to być kwestia godzin, dni jak i tygodni.

Po korekcie jak zwykle prawdopodobnie przyjdzie chwila na konsolidację kursu i przyzwyczajanie się inwestorów do nowych poziomów cenowych. Jeżeli dany poziom cenowy się obroni i kurs na nim pozostanie, można założyć, że czekają nas kolejne wzrosty. W przeciwnym wypadku, chwilowy trend może sie odwrócić i kurs zacznie systematycznie spadać.

Trzeba również pamiętać, że korekty dla kursu są zdrowe pod warunkiem, że nie są przesadnie głębokie. Duży i stały wzrost kursu, bez korekt zazwyczaj kończy się tragedią. Występuje wtedy zjawisko pęknięcia bańki.

W tym przypadku i przy wzroście kursu o 50%, należy spodziewać się równie dużej korekty, nie wiemy jednak kiedy i z jakiego poziomu się zacznie.

Co dalej?

Gdy korekta ostatnich wzrostów w końcu nadejdzie staniemy przed trudnym wyborem – co robić dalej? Wiele będzie zależało od głębokości tej korekty. Jeśli będzie płytka trend wzrostowy, który trwa od kilku miesięcy prawdopodobnie dalej się utrzyma. Jeśli korekta będzie głęboka, obecny trend może się przełamać. Dalsze przewidywanie kursu jest w tej chwili naprawdę ciężkie. Portal Bitcoin.pl nie podejmie się tego wyzwania, gdyż jego misją nie jest przepowiadanie przyszłości. Możemy jednak przeanalizować sytuację i przedstawić wam pewne fakty, które mogą okazać sie pomocne przy tworzeniu WŁASNEJ strategii.

Trend

Od stycznia 2015 roku, trend kursu cały czas pozostaje wzrostowy. Dodatkowo przebiliśmy ostatni szczyt z listopada 2015, co może potwierdzać jego kontynuację.

trendmid

Trend długoterminowy liczony od początku istnienia bitcoina również zostaje wzrostowy.

kurslong

Jednak żaden trend nie trwa wiecznie i kiedyś może się odwrócić, niekoniecznie teraz a w przyszłości. O tym jak zwykle dowiemy się po fakcie.

 

Przypominamy też jedną za najważniejszych zasad inwestorów: “Z trendem się nie walczy”

 

Bitcoinowe schematy

Bitcoin istnieje już od 7 lat, przez ten czas zauważyć można było pewne schematy. Jak każda nowa i rewolucyjna technologia tak i Bitcoin podatny jest na bańki spekulacyjne. Bańki powtarzają się okresowo i mogą się powtarzać, aż do osiągnięcia przez rynek odpowiednio dużej masy. Duża liczba inwestorów na rynku, wysoki kurs a co za tym idzie duża kapitalizacja z czasem sprawią, że duże ruchy cenowe a co za tym idzie również bańki spekulacyjne będą zdarzały się coraz rzadziej lub wcale. Czy Bitcoin osiągnął juz wystarczającą masę, aby wykluczyć potencjalną kolejna bańkę? Pytanie zostawiamy czytelnikom.

 

Bitcoin w swojej historii miał już 3 bańki spekulacyjne. Pierwsza 32$, druga 266$ i trzecia 1063$ (bitstamp). Wykres kursu z poszczególnych okresów bańkowych jest do siebie tak zbliżony, że można nazwać go pseudo-fraktalnym.

banki1

Zasada pozostaje niezmienna. Bańka rośnie, potem pęka, następnie szybko pojawia się korekta spadku a po niej długa fala spadkowa zakończona dołkiem kursu. Następnie przychodzi długi czas konsolidacji kursu zakończony dużym ruchem cenowym i wszystko zaczyna się od nowa. Obecnie jesteśmy po długim okresie konsolidacji po ostatniej bańce. Czy tym razem schemat znów się powtórzy? Czy kurs pójdzie schematem powtarzającym się od lat? Byłoby bardzo naiwnym myśleć, że zawsze tak będzie, ale nie wiemy też kiedy schemat przestanie być aktualny. Tu trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie radzimy również inwestować swoich środków wyłącznie na wierze w nową bańkę spekulacyjną!

Problemy z przepustowością sieci

Gdyby okazało się, że bańka jednak nastąpi i stanie się to szybko, jest niemal pewne, że sieć zacznie się zapychać. Czy jest to duży powód do zmartwień?

Zapychanie się sieci, będzie skutkowało zwiększeniem prowizji za przelew. Nie oznacza to, że wszystkie transakcje będą potwierdzały się dłużej. Bardzo dużą część transakcji w sieci stanowią transakcje z bardzo małą prowizją czy też bez prowizji i takie transakcje, będą dłużej zatwierdzane. Przeciętny użytkownik, który zapłaci sieci odpowiednią prowizję, prawdopodobnie nawet nie odczuje, że sieć jest zapchana.

Zapchanie się sieci nie oznacza więc katastrofy pod warunkiem, że będzie to sytuacja tymczasowa. Już niedługo przepustowość sieci zwiększy się o nawet 70-100% dzięki wprowadzanej właśnie zmianie – Segregated Witness. W tym momencie wszystkie transakcje wykorzystują średnio 60-90% przepustowości sieci.

Bitcoin – inwestycja wysokiego ryzyka

Pamiętajmy, że mimo bardzo pozytywnych sygnałów, trendu wzrostowego i wzrostu kursu, Bitcoin nadal jest inwestycją wysokiego ryzyka. W jednej chwili może zyskać 50% a w drugiej tyle stracić. Inwestuj więc mądrze i z głową, nigdy nie przeznaczaj na inwestycje wszystkich środków! Zawsze tylko tyle, ile możesz pozwolić sobie stracić. Nie ulegaj zbiorowej euforii ani panice, myśl chłodno bez emocji. Jeśli zdecydujesz się mimo wszystko zainwestować w Bitcoina, staraj się, aby była to inwestycja długoterminowa na lata. Jeśli zaś chcesz zarobić szybko na wahaniach kursu, licz się z poważnym stratami. W ten sposób zarabiają tylko nieliczni, większość traci. Pamiętaj, że do tej pory najlepiej sprawdzały się właśnie inwestycje długoterminowe.

Treśc artykułu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i jest wyrazem osobistych poglądów autora. Nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności