bitcoin.pl logo
BTCN/A
Bitcoin
$62,369.65234 663 zł
Kurs Bitcoin
2026-01-19
2 min czytania

Kurs bitcoina spada. Czy tylko przez nową wojnę celną?

Jacek Walewski
Jacek WalewskiRedaktor Bitcoin.pl
Futures03.25-PL_Images_728x90_04_v1b
Prezydent Donald Trump zapowiedział, że nałoży 10-proc. cła na osiem państw, które nie zgadzają się na zajęcie Grenlandii przez jego kraj. Taryfy mają w czerwcu wzrosnąć do 25 pb i obowiązywać, dopóki USA nie zawrą umowy w sprawie zakupu wyspy. W odpowiedzi kurs bitcoina zaczął spadać. Czy jednak tylko przez politykę.

Kurs bitcoina spada

Kurs bitcoina spadł do ok. 92 000 USD. Obecnie 1 BTC kosztuje ok. 92 567 USD.
Rynek przestraszył się najpewniej tego, że USA chcą nałożyć 10-proc. cła na Danię, Norwegię, Szwecję, Francję, Niemcy, Holandię, Finlandię i Wielką Brytanię. Z tych krajów Francja, Niemcy, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Holandia i Wielka Brytania wysłały niewielkie oddziały swoich żołnierzy na Grenlandię. Miał być to gest (tak, gest, gdyż wysłano na miejsce żałośnie małą liczbę wojskowych) sprzeciwu wobec chęci zajęcia regionu przez Amerykanów.
1 czerwca cła mają wzrosnąć do 25 proc. i mają obowiązywać, do chwili, gdy „uzgodniona zostanie umowa w sprawie całkowitego i totalnego zakupu Grenlandii” przez USA.
Zapewne sprawa ponownie rozejdzie się po kościach, gdyż Europa nie będzie "umierać za Grenlandię".

Spadek przez przelewarowanie

Czy jednak bitcoin potaniał tylko przez politykę? Tak starają się to tłumaczyć media i niektórzy analitycy. I zapewne jest w tym trochę racji.
Tyle że mogło też dojść do kolejnego oczyszczenia rynku z nadmiernie przelewarowanych pozycji. W ciągu 60 minut zlikwidowano w nocy długie pozycje lewarowane o wartości aż 500 mln USD.
Fundamentalnie nic się w kontekście kryptowalut nie zmieniło. Pewne obawy budzi jeszcze walka o CLARITY Act, która to ustawa została "zepsuta" przez Senat USA, ale nadal nie jest pewne, czy zostanie w obecnej, gorszej wersji przegłosowana.
Na poletku Ethereum nadal dzieje się wiele dobrego. Kurs spadł co prawda poniżej technicznego oporu 3200 USD (obecnie: ok. 3193 USD), ale jednocześnie zachowanie stake'ujących pokazuje, że zakładają oni hodlowanie etheru. Kolejka wyjściowa z pooli wynosi teraz... 32 ETH.

O autorze

Jacek Walewski
Jacek Walewski

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas w
Google News
Obserwuj

Newsletter Bitcoin.pl

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Polityka Prywatności