za

Kurs bitcoina przebił poziom 22 000 USD i zbliża się do 23 000 USD

robinhood aplikacja rejestracja

Kurs bitcoina przebił poziom 22 000 USD i zbliża się już do 23 000 USD. W  równie imponującym tempie rośnie cena etheru.

Kurs bitcoina przebija kolejne ważne poziomy na wykresie

Kurs BTC wynosi obecnie 22 738 USD. W skali tygodnia cena urosła o 8,8%, zaś od wczoraj o 8,6%.

Bitcoin Fear and Greed Index pokazuje 53, czyli neutralne nastawienie inwestorów do BTC. W tym tempie wzrostu indeks pokaże jednak wkrótce chciwość.

Z kolei jeden ether kosztuje dziś 1648 USD. Oznacza to skok ceny o ponad 6% w skali doby i w ciągu 7 dni.

Nastroje na rynku są nadal lepsze niż w przypadku bitcoina. Ethereum Fear and Greed Index pokazał 67, czyli chciwość inwestorów.

Czy to początek hossy?

Pytanie brzmi, czy to początek hossy?

Można zgodzić się z Arthurem Hayes’em, który twierdzi, że bitcoin jest nadal zależny od decyzji Fedu. Biznesmen jest zdania, że bank centralny USA nie jest zaś gotowy do zmiany polityki monetarnej. Jeśli ma rację, to złe wieści dla bitcoina.

Hossa na kryptowalutach może rozpocząć się, gdy Fed ogłosi, że nie będzie już podnosił stóp procentowych. Patrząc na dane dot. inflacji w USA można uznać, że jesteśmy blisko tego momentu.

Inflacja CPI w USA w grudniu 2022 r. wyniosła bowiem tylko 6,5 proc. wobec 6,5 proc. prognozy i 7,1 proc. miesiąc wcześniej. Oznacza to spory spadek i jest dowodem na to, że Rezerwa Federalna w skuteczny sposób schłodziła już gospodarkę, co było jej celem.

Wszystko powyższe to krok od tego, by ogłosić zakończenie cyklu podwyżek i przejść za parę miesięcy do obniżania stóp procentowych, co pobudzi zapewne inwestorów do kupowania ryzykownych aktywów, czyli m.in. kryptowalut.

Nie wiemy jednak na pewno, czy nowe dane dot. inflacji w USA będą wystarczające dla władz monetarnych, by te zaczęły obniżać stopy proc. W poprzednich miesiącach Jerome Powell, stojący na czele Fedu, podkreślał, że on i jego współpracownicy będą w tej kwestii bardzo ostrożni. Na początku roku przyznał nawet, że nie podda się naciskom politycznym, by obniżać stopy procentowe.

– Przywrócenie stabilności cen, gdy inflacja jest wysoka, może wymagać środków, które nie są popularne w krótkim okresie – podnosimy stopy procentowe, aby schłodzić gospodarkę – przekazał przewodniczący Fedu Jerome Powell podczas dyskusji panelowej w Szwecji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności