za
Kurs bitcoina ponownie spada przez Fed

Kurs bitcoina ponownie spada przez Fed

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych podniosła w środę stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Co gorsza, władze przekonują, że to nie koniec podwyżek. W odpowiedzi kurs bitcoina spadł.

Fed kontynuuje podwyżki stóp procentowych

Bank centralny USA sugeruje, że do końca roku podniesie stopy proc. do 4,40%. W 2023 r. sięgną one 4,60%.

Na reakcje rynku nie trzeba było długo czekać. Giełda w USA tąpnęła, a dolar się umocnił.

Wszystko w założeniu ma pomóc w walce z inflacją.

– Tempo tych podwyżek będzie nadal zależało od napływających danych i zmieniających się perspektyw dla gospodarki. Dzisiejszym działaniem podnieśliśmy stopy procentowe o 3 punkty procentowe w tym roku – powiedział prezes Fedu, Jerome Powell, podczas konferencji prasowej.

Jak dodał, celem banku centralnego jest to, by inflacja ponownie wynosiła 2%.

– Wyższy poziom stóp procentowych w USA będzie miał z pewnością większy wpływ na bezrobocie w Stanach Zjednoczonych. Według nowej prognozy Fed, stopa bezrobocia zbliża się do 4,5 proc. – mówił jeszcze przed podwyżką Brett Ryan, starszy ekonomista w Deutsche Banku.

Rezerwa Federalna będzie, jak tłumaczył, promować scenariusz “miękkiego lądowania”. Celem jest stłumienie inflacji bez większych szkód dla gospodarki.

Kurs bitcoina spada

Kurs bitcoina także zareagował spadkami. Dziś 1 BTC kosztuje ok 18 750 USD, czyli ok. 1% mniej niż wczoraj i 6% mniej niż 7 dni temu.

Z kolei 1 ETH kosztuje 1272 USD. To mniej o 4% niż dobę wcześniej i ok. 20% mniej niż tydzień temu.

Nastroje także są złe. Na rynku bitcoina panuje ekstremalny strach. Indeks strachu i chciwości wynosi bowiem tylko 22.

Indeks strachu i chciwości etheru wynosi 26, co oznacza strach. Warto jednak dodać, że niedawno poziom tego wskaźnika znajdował się na poziomie neutralnym.

Możemy założyć, że wyceny kryptowalut pozostaną na niskich poziomach do momentu zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Kiedy zaś to nastąpi? Możemy założyć, że dopiero w 2023 r. Możliwe, że będzie to więc skorelowane z cyklem bitcoina – w 2024 r. będzie miał miejsce kolejny halving. Po nim możemy spodziewać się kolejnej hossy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.