za
kurs bitcoina

Kurs Bitcoina spadł poniżej 4000 USD. Czy czekają nas dalsze spadki?

2020-03-13
Kurs Bitcoin

Panika na rynku kryptowalut trwa. Dziś w nocy kurs Bitcoina spadł nawet poniżej 4000 USD – dokładnie do 3782 USD. Tylko jednak po to, by szybko powrócić do poziomu ponad 5000 USD.

Kurs Bitcoina poniżej 4000 USD…

W momencie pisania tych słów za 1 BTC należy już zapłacić 5162 USD, co przekłada się na spadek aż o ponad 30 proc. w skali doby. Z kolei za 1 ETH inwestorzy płacą 124 USD, czyli 29 proc. mniej niż dobę wcześniej.

Co dalej?

Co dalej z kursem? Na portalu Comparic.pl wypowiedzieli się eksperci z rynku kryptowalut. Prof. Krzysztof Piech twierdzi:

“Bitcoin został stworzony jako alternatywa wobec systemu bankowego, a nie jako alternatywa wobec dolara czy głównych walut narodowych. W tej chwili poziom upowszechnienia Bitcoina jest zbyt mały, by mógł stanowić realną alternatywę dla walut narodowych.

Poza tym pamiętajmy o tym, że Bitcoin był źle skonstruowany z ekonomicznego punktu widzenia: ma sztywną krzywą podaży i elastyczną krzywą popytu. Oznacza to, że cechuje się wyjątkowo dużo zmiennością cenową. To z kolei oznacza, że inwestowanie w Bitcoina obarczone jest dużym ryzykiem.

Natomiast w sytuacji globalnego kryzysu gospodarczego, a z rozpoczęciem takiego mamy do czynienia, i może być to kryzys dużo większy niż ten z 2008 r., będzie to oznaczało odwrót od wszelkich instrumentów, które są ryzykowne. A Bitcoin, jak wspomniałem, jest bardzo ryzykowny.

Związku z tym Bitcoin, choć w niektórych przypadkach lokalnych kryzysów bankowych bądź upadków niektórych walut narodowych mniejszych krajów pogrążonych w chaosie, mógł być bezpieczną przystanią, to w sytuacji kryzysu gospodarki światowej taką bezpieczną przystanią jednak nie będzie. Zbyt mała jest skala jego upowszechnienia, za duże błędy w projektowaniu tej kryptowaluty z makroekonomicznego punktu widzenia, by mogła stać się taka bezpieczną przystanią.

Pamiętajmy również, że pozostałe kryptowaluty są powiązane z bitcoinem. Jest wysoka korelacja pomiędzy większością altcoinów (z wyjątkiem stablecoinów) z bitcoinem. Z reguły, jeśli widzimy zmiany cen Bitcoina, odbijają się one z pewnym opóźnieniem w zwielokrotnieniu na altcoinach. To z kolei będzie oznaczało, że jeśli ponownie będzie krypto zima na bitcoinie, pogrąży ona również większość altcoinów.

Najgorszym zaś scenariuszem dla branży byłoby bankructwo Tethera. Pamiętajmy tutaj, że – co podkreślałem na konferencji w Akademii Koźmińskiego w grudniu ubiegłego roku – że Tether stał się walutą fiducjarną, ponieważ jego zawartość oparta jest na wierze, a nie na zabezpieczeniu w tradycyjnych walutach czy innych aktywach. Tether posiada bowiem jedynie cząstkową rezerwę, której realne rozmiary są trudne do oszacowania. To z kolei wystawia całą branżę na niesamowite ryzyko. Upadek Tethera spowodowałoby bardzo duże problemy dla całej branży kryptowalutowej. Oby tak się nie stało.”

Inaczej na sprawę patrzy Lech Wilczyński z Swap.ly:

“Narracja związana z kryzysem finansowym i atakiem wirusa jest bardzo kusząca, ale w przypadku BTC, kurs bitcoina rządzi się własnymi zasadami przede wszystkim w kontekście wskaźnika Stock to Flow.

Jeszcze przed wybuchem “kryzysu” przewidywaliśmy powrót ceny do poziomu 7000-7500 USD na przełomie marca i kwietnia, który będzie stanowił poziom wsparcia i rozpocznie stopniowe wzrosty w kolejnych miesiącach.

Wycena 100k USD dla BTC, wydaje się abstrakcyjna, ale w kontekście nadchodzącej dewaluacji spowodowanej koniecznością “stymulowania” gospodarki, jest całkiem realna, trzeba jednak pamiętać, że nawet przy takiej wycenie siła nabywcza 100k USD będzie realnie o wiele mniejsza.”

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności