Kryptowaluty w USA zostaną objęte tajemnicą bankową

Regulation

Biuro Departamentu Skarbu USA – FinCEN, zaproponowało niedawno, aby banki i firmy świadczące usługi finansowe rejestrowały transakcje dokonywane do prywatnych […]

Biuro Departamentu Skarbu USA – FinCEN, zaproponowało niedawno, aby banki i firmy świadczące usługi finansowe rejestrowały transakcje dokonywane do prywatnych krypto portfeli. Biuro sugeruje, że przepisy te pomogą w zwalczaniu nielegalnej działalności w branży kryptowalut.

Spekulacje się potwierdziły

Departament Skarbu zaproponował nowe regulacje dotyczące kryptowalutowych portfeli po tygodniach spekulacji, jakoby agencja pracowała nad wprowadzeniem bardziej rygorystycznych przepisów w sektorze. W dniu dzisiejszym FinCEN wydał nowe proponowane rozporządzenie, które będzie wymagało od banków i przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe składania sprawozdań, prowadzenia rejestrów i weryfikowania tożsamości klientów, którzy przeprowadzają krypto transakcje do prywatnych portfeli.

Nowe regulacje zostaną poddane opinii publicznej do 4 stycznia 2021 r. Oprócz rejestrowania transakcji, zasady te sklasyfikują aktywa cyfrowe oraz wirtualne waluty jako instrumenty monetarne. W ten sposób kryptowaluty zostaną objęte ustawą o tajemnicy bankowej (BSA).

Nowe regulacje powstrzymają nielegalną działalność

Zgodnie z nowymi zasadami do FinCEN muszą być zgłaszane wszelkie transakcje o wartości przekraczającej 10 000 USD w ciągu 24 godzin. Oprócz tego wymagana jest weryfikacja tożsamości klientów. Niektóre transakcje mogą wymagać jeszcze niższego progu 3000 USD. W ten sposób KYC automatycznie będzie miało zastosowanie do prywatnych krypto portfeli.

Wg FinCENu nowe zasady pomogą w powstrzymaniu nielegalnego finansowania za pomocą kryptowalut. Coraz więcej podmiotów działających wykorzystuje krypto do unikania sankcji, prania brudnych pieniędzy, handlu bronią, finansowania terroryzmu, handlu danymi osobowymi, podrabianymi towarami, narkotykami czy toksycznymi chemikaliami.

Organ w szczególności podkreślił wykorzystanie monet o większej anonimowości, takich jak np. Monero. FinCEN sugeruje, że mimo iż nowe przepisy czekają na publiczne komentarze, nie będą miały one zastosowania do wniosku. Wynika to z faktu, że wniosek jest związany ze sprawami zagranicznymi. W związku z tym publiczna procedura staje się niepotrzebna, niepraktyczna, a nawet sprzeczna z interesem publicznym.

Jakiś czas temu informowaliśmy, że Fed i FinCEN chcą zaklasyfikować kryptowaluty jako pieniądze. To miałoby zapewnić regulatorą większą kontrolę nad walutą. Waluty cyfrowe na całym świecie posiadają wszystkie cechy wymagane do uznania ich za pieniądze. Są one podzielne, stanowią wiarygodny magazyn wartości i środek wymiany.

Tagi
FINCEN kryptowaluty regulacje USA

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.