za
chainlink

Kryptowaluty na 2020: Chainlink (LINK) – wprowadzenie do projektu

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

ChainLink to projekt, który pod koniec 2019 roku znacząco zyskiwał na popularności. ChainLink został opracowany jako pierwsza zdecentralizowana “wyrocznia” (Oracle), która może dostarczać dane zewnętrzne do smart kontraktów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć że ChainLink zapewni twojemu smart kontraktowi dostęp do dowolnego zewnętrznego API, z którym chcesz połączyć swój kontrakt.

Wprowadzenie do projektu ChainLink

Określenie oracle “wyrocznia” będzie dość często przewijać się w tym artykule dlatego na wstępie postaramy się wyjaśnić czym jest blockchain oracle. Najprościej mówiąc są to zewnętrze usługi obsługujące smart kontrakty. Ponieważ smart kontrakty samodzielnie nie mogą pozyskać danych spoza blockchainu, w tym celu używają “wyroczni” oracle. Można je porównać do mostów łączących świat blockchaina ze światem zewnętrznym. Transportują one takie formy informacji jak:

  • dane transakcyjne
  • finalizacje płatności
  • odczyty temperatury

To tylko jedne z wielu przykładów danych przesyłanych przez wyrocznie. Oczywiście posiadają one rożne cechy i właściwości. Z tego względu można je podzielić na różne typy. Temat morze, na oddzielny artykuł.

Historia i obecny stan projektu

Początki projekt ChainLink sięgają 2017 roku, kiedy to został on oficjalnie zaprezentowany. LINK to token ERC20 oparty na blockchainie Ethereum. ICO projektu rozpoczęło się 19 września i szybko się skończyło ponieważ limit 32 milionów dolarów (taką kwotę chciał zebrać zespół ChainLink) został osiągnięty w ciągu jednego dnia! W trakcie ICO, 35% z całkowitej ilości tokenów LINK (z puli 1 miliarda dostępnych), zostało sprzedanych zwolennikom projektu. Cena wywoławcza wynosiła ~ 0,00038 ETH. Eter był jedyną akceptowaną metodą płatności.


Obecnie projekt skupia się na doskonaleniu funkcjonalności smart kontraktów, stworzeniu swego rodzaju mostu łączącego smart kontrakty z zewnętrznymi systemami. Oznacza to, że istnieją dwa podstawowe elementy w architekturze ChainLink – infrastruktura on-chain i infrastruktura off-chain.  Sprawdźmy jak obie działają.

Infrastruktura On-chain

W skład infrastruktury wchodzą wyrocznie (oracle), które akceptują żądania wysyłane przez smart kontrakty użytkowników. Następnie wyrocznia zbiera dane i dopasowuje je, po to aby dostarczyć najlepszy wynik dla żądanego kontraktu. W tym przypadku wyrocznie znajdują się w sieci blockchain.

Istnieją trzy rodzaje kontraktów, które mogą pomóc w dopasowaniu: kontrakt reputacji, kontrakt dopasowania zamówienia i kontrakt agregujący. Pierwszy z nich gwarantuje że dostawca wyroczni jest wiarygodny i zaufany. Drugi, przekazuje zamówienie do odpowiedniej wyroczni bazując na poziomie żądanych usług i ofert. Na końcu dane są agregowane w celu uzyskania najlepszego wyniku.

Infrastruktura Off-chain

Elementy off-chain są drugą częścią architektury ChainLink. To wyrocznie, które istnieją poza blockchainem, ale są podłączone do sieci Ethereum. Obecnie ChainLink jest w stanie współpracować tylko ze smart kontraktami Ethereum, ale w przyszłości planowana jest współpraca z wieloma różnymi sieciami. Większość pracy wykonują wyrocznie poza blockchainem, ponieważ zbierają one więcej żądanych danych. Wszystkie zebrane dane są przetwarzane przez ChainLink Core, czyli oprogramowanie, które łączy łańcuch bloków ChainLink ze źródłami danych poza łańcuchem. ChainLink Core jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych i przekazywanie ich do wyroczni w łańcuchu.

Cała ta praca wykonywana przez węzły poza łańcuchem nie odbywa się jako działalność charytatywna. Węzły te oczekują płatności za gromadzenie i przesyłanie danych. Płatności są wypłacane przy użyciu tokenów LINK. Istnieje dodatkowa funkcja węzłów off-chain, dzięki czemu są one bardzo przydatne dla programistów. Węzły off-chain pozwalają na integrację zewnętrznych adapterów, które są jak zdecentralizowane aplikacje (dApps) w sieci Ethereum. Zewnętrzne adaptery są pisane przez programistów w celu wykonywania pod-zadań w zewnętrznych węzłach. Dzięki temu gromadzenie i przetwarzanie danych jest bardziej wydajne.

W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że ChainLink umożliwia wysyłanie płatności ze smart kontraktu na konta bankowe i sieci płatności takie jak np. PayPal.

Taka architektura otwiera ChainLinkowi drogę do integracji z popularnymi rozwiązaniami bankowymi takimi jak SWIFT.

Zespół Chainlink (LINK)

Sergey Nazarow (CEO) – Siergiej rozpoczął karierę w 2010 roku jako nauczyciel w New York University Stern School of Business. W latach 2009-2010 pracował w FirstMark Capital. Od 2014 roku jest założycielem i dyrektorem generalnym SmartContract. Sergey jest także założycielem Chainlink

Steve Ellis (CTO) – Steve był wcześniej inżynierem oprogramowania i kierownikiem zespołu w Pivotal Labs, gdzie pracował nad zabezpieczeniem wrażliwych danych zgodnych z HIPAA i budowaniem skalowalnego oprogramowania automatyzacji płatności. Jest wielkim fanem Ethereum, Bitcoin i zdecentralizowanej przyszłości.

Evan Cheng (Doradca techniczny) – w swojej bogatej karierze brał udział w tworzeniu wielu projektów. Przez 10 lat pracował dla Apple, obecnie pracuje dla Facebooka gdzie jest jednym z menadżerów tworzących Calibrę.

Co wyróżnia Chainlink ?

Prawdopodobnie największym jak dotąd pozytywnym wydarzeniem w ChainLink jest partnerstwo z siecią operatorów transakcji bankowych SWIFT. Spójrzmy prawdzie w oczy, SWIFT jest jedną z największych globalnych sieci finansowych, a umowa z nimi może otworzyć drzwi do wielu innych partnerstw w branży finansowej, od banków do  podmiotów przetwarzających płatności.

SWIFT Smart Oracle


Model węzła Chainlink


Na powyższym schemacie widzimy 4 odrębne jednostki:

  • dane zewnętrzne
  • zewnętrzne adaptery
  • węzeł ChainLink
  • węzeł Blockchain

Te podmioty reprezentują główne zewnętrzne elementy architektury Chainlink. Poniżej zagłębimy się w szczegóły każdego z nich i przedyskutujemy ich zależności między sobą, reprezentowane przez strzałki. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż te jednostki są rozdzielone na schemacie, wszystkie adaptery zewnętrzne, węzeł Chainlink i węzeł blockchain mogą istnieć w tym samym zasobie.

Dane zewnętrzne

Mogą reprezentować interfejs API, otwarty lub prywatny, inny blockchain, sieć lub dowolne repozytorium danych, które należy odczytać lub zapisać.

Zewnętrzne adaptery

Zewnętrzne adaptery mogą być napisane w dowolnym języku i mogą działać jako osobna usługa, która przyjmuje i odpowiada danymi sformatowanymi w JSON.

Czerwona strzałka nad jednostką External Adapter (s) reprezentuje łączność między adapterem a danymi zewnętrznymi. Może to być konieczne, gdy zewnętrzny dostawca danych wymaga uwierzytelnienia w celu nawiązania łączności. Poświadczenia tego dostawcy można przechowywać w adapterze, a nie w samym węźle Chainlink, co daje operatorowi węzła pełną kontrolę nad tym, jak bezpiecznie przechowywać ich poświadczenia.

Węzeł ChainLink

Obsługuje zadania, planowanie i podpisywanie transakcji dla łańcucha bloków. Węzeł Chainlink zawiera szereg podstawowych adapterów, które zapewniają obsługę odczytu i przetwarzania danych oraz zapisywania ich na blockchainie. Węzeł Chainlink zawiera także magazyny kluczy, używane do podpisywania transakcji. Normalnie w blockchainie wrażliwe pliki kluczy są odblokowywane w węzłach. Dzięki magazynowi kluczy taka konieczność nie zachodzi.

Zielona strzałka oznacza łączność z zewnętrznymi danymi, które nie wymagają żadnego uwierzytelnienia. Węzeł Chainlink może odczytywać otwarte interfejsy API, przetwarzać ich odpowiedzi i zapisywać w łańcuchu bloków bez żadnych zewnętrznych adapterów.

Niebieska strzałka oznacza łączność węzła Chainlink z jego zewnętrznymi adapterami. Operator węzła musi udostępnić i dodać każdy adapter zewnętrzny, który chce obsługiwać jako most, a adapter może znajdować się w innym systemie niż ten, w którym rezyduje węzeł Chainlink.

Węzeł blockchain

Węzeł blockchain monitoruje łańcuch bloków i umożliwia węzłowi Chainlink wyszukiwanie określonych zdarzeń, które mogą wystąpić w celu zainicjowania zadania. Umożliwia także węzłowi rozgłaszanie podpisanych transakcji, które zwracają dane do przetwarzanych kontraktó . W przypadku, gdy węzeł blockchain przechodzi w tryb offline, węzeł Chainlink będzie stale próbował ponownie połączyć się i monitorować utracone bloki po przywróceniu łączności.

Czarna strzałka oznacza łączność między Chainlink a węzłem blockchain. Węzeł Chainlink zasubskrybuje węzeł blockchain w celu odczytania zdarzeń zachodzących w blockchain i wyśle do niego podpisane transakcje w celu opublikowania odpowiedzi.

Specyfikacja techniczna LINK

Maksymalna ilość monet – 1 000 000 000 LINK

Otwarty kod źródłowy: Tak

Standard: ERC20 z dodatkową funkcją “transfer and call” standardu ERC223

Pierwszy blok: 20 wrzesnia 2017

Wydobytych monet: 350 000 000 LINK

Średni czas pomiędzy blokami: 15 sekund (Ethereum)

Kilka ciekawostek

  • w trakcie ICO ChainLink, cena jednego tokenu LINK wynosiła 0,11 USD. W chwili pisania tego artykułu cena wynosi 2.81$
  • każdy z uczestników ICO mógł zainwestować maksymalnie 7 ETH, za które otrzymywał 18 200 tokenów
  • ChainLink współpracuje m.in. z Google, Gartner, IC3
  • najwyższy kurs LINK osiągnął 29 czerwca 2019 roku i wyniósł: 4,52 USD
  • Link to jeden z projektów, który w kwestii marketingu praktycznie nic nie robi. Mając takiego partnera jak SWIFT ten fakt raczej nie powinien nikogo dziwić 🙂

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności